Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sondaż Kuriera: Kto wygra najbliższe wybory do Rady Miasta?

Aleksandra Dunajska, Artur Jurkowski
Kto wygra najbliższe wybory do Rady Miasta
Kto wygra najbliższe wybory do Rady Miasta Archiwum
- Będziemy robić wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej mandatów - zapowiada Sylwester Tułajew, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta. Jak wskazuje sondaż Homo Homini dla Kuriera Lubelskiego, PiS może liczyć na 31-procentowe poparcie. Zdecydowanie wyprzedza Platformę, którą wskazało 22 proc. respondentów.

Te wyniki pokazują, że oba ugrupowania tracą w stosunku do wyników z 2010 roku. Wtedy PiS dostało prawie 38 proc. poparcia, a PO - blisko 34 proc.

Przyczyną może być pojawienie się nowej siły na samorządowej scenie. Chodzi o Wspólny Lublin, klub, który powstał po rozłamie w łonie radnych PiS, a w jesiennych wyborach zamierza wystawić własne listy. Według sondażu ma szansę na 7 procent głosów. Wyniki badań pokazują też, że Wspólny Lublin najwięcej wyborców odbierze Platformie.

Status quo sprzed czterech lat może utrzymać SLD. W sondażu wskazało na niego 10 proc. respondentów. Po 5 proc. poparcia mogą zdobyć Twój Ruch i Nowa Prawica.

W środę napiszemy, na jaką partię zagłosowaliby lublinianie, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę

- Jako PiS nie przywiązujemy zbyt wielkiej wagi do badań sondażowych. Potwierdzają one jednak ogólną tendencję, że PiS zyskuje coraz większe poparcie w społeczeństwie, również wśród mieszkańców Lublina - podkreśla Sylwester Tułajew, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Lublin.

Prawo i Sprawiedliwość po poprzednich wyborach zgarnęło 16 mandatów w 31-osobowej radzie.

- W tych wyborach nie ma jednak absolutnie szansy na uzyskanie bezwzględnej większości. Ale niewątpliwie głównymi rozgrywającymi będą PiS i PO - ocenia Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta, członek klubu Wspólny Lublin. Cztery lata temu był w PiS i decydował o kształcie samorządowej kampanii wyborczej. Obecnie jest w PSL.

Weryfikacja przy urnach
Z badań, które przeprowadził na początku marca Homo Homini dla Kuriera Lubelskiego, wynika, że wybory do Rady Miasta Lublin wygra PiS (przepytano 1067 osób). Chęć głosowania na kandydatów tej partii zadeklarowało 31 procent badanych.
Na drugiej pozycji uplasowała się Platforma - 22 proc.

- Badania, które przeprowadzono na zlecenie PO, pokazują inny rozkład poparcia. Wynika z nich, że nieznacznie, ale jednak wyprzedzamy PiS - mówi Wojciech Krakowski, szef klubu PO w Radzie Miasta Lublin.

Podium zamyka SLD z 10-procentowym rezultatem.

- To niezły wynik, odzwierciedlający nasz potencjał. Ale może być jeszcze lepiej. Wychodzę z założenia, że gdzie dwóch się bije - w tym przypadku PiS i PO - trzeci korzysta - mówi Jan Gąbka, jedyny reprezentant SLD w obecnym składzie rady.

Siedmioprocentowy wynik zanotował Wspólny Lublin. Tak nazywa się klub powstały z części radnych, którzy we wrześniu 2012 roku odeszli z PiS.

Sondaż Kuriera: Kto wygra najbliższe wybory na prezydenta Lublina?
- Jeśli wziąć pod uwagę, że poza krótką kampanią billboardową i wydaniem jednej gazetki nie prowadzimy akcji promocyjnej, to bardzo dobry wynik - uważa Krzysztof Siczek, przewodniczący klubu Wspólny Lublin. - Ostateczna weryfikacja poparcia dla poszczególnych komitetów nastąpi przy urnach. Liczymy, że uzyskamy wynik na poziomie około 14 procent - zakłada Piotr Kowalczyk.

Po 5 proc. respondentów poparło Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego i Twój Ruch.

Duża grupa ankietowanych (14 proc.) nie wskazała, na kogo chciałaby oddać swój głos.

- Liczymy, że część z tych osób poprze naszą listę - podkreśla Sylwester Tułajew. Podobnie zakładają przedstawiciele innych ugrupowań.

Razem i osobno
Część polityków zastrzega, że niewykluczone jest wystawienie koalicyjnych list wyborczych.
SLD rozważa wspólny start z Twoim Ruchem.

- Jest taka możliwość, będziemy rozmawiali na ten temat - zapowiada Marek Poznański, lider TR w regionie. - To na pewno lepsza koncepcja niż w 2010 roku, kiedy SLD startowało osobno i Izabella Sierakowska osobno - ocenia Jan Gąbka. Koalicja jest możliwa też między Wspólnym Lublinem a Solidarną Polską. To drugie ugrupowanie według sondażu może liczyć na 2-procentowe poparcie.

- Namawiam kolegów, aby zgodzili się na mój pomysł startowania razem ze Wspólnym Lublinem - mówi Mariusz Banach, radny z klubu WL i członek Solidarnej Polski. - Temat jest otwarty i aktualny, choć w SP są osoby, które uważają, że powinniśmy wystawić swoje własne listy - dodaje Banach.

- Solidarna Polska bez Wspólnego Lublina jest skazana na porażkę polityczną - uważa Kowalczyk.

Kowalczyk jest członkiem PSL, więc bardzo prawdopodobne jest, że także ludowcy nie wystawią własnych list, tylko dołączą do Wspólnego Lublina. Gdyby wystartowali sami, mogą liczyć na 2 proc. poparcia.

Powyborcza układanka
Trudno dziś wyrokować, które komitety zdobędą mandaty i ile ich będzie. Nie zawsze przekroczenie 5-proc. progu gwarantuje miejsce w Radzie Miasta. Można się jednak spodziewać, że największą liczbę wśród 31 rajców będzie miał PiS.

- Jeśli PiS zdobędzie bezwzględną większość, będzie to czarny scenariusz dla prezydenta Krzysztofa Żuka z PO - jeśli ten wygra wybory. A także dla mieszkańców Lublina - mówi Marek Poznański.

Dlaczego? - Większość z PiS-u będzie mogła odrzucić każdy projekt uchwały zaproponowany przez prezydenta z PO. Prezydent musi mieć po swojej stronie większość w radzie, inaczej nie da się rządzić - tłumaczy Mariusz Banach.

- Najlepsze byłoby utrzymanie obecnie funkcjonującej koalicji, czyli Wspólnego Lublina z PO - zaznacza Wojciech Krakowski.

Wspólny Lublin zabiera głosy Platformie

Elektorat Platformy Obywatelskiej jest podzielony. Część wyborców partii Donalda Tuska w wyborach do Rady Miasta Lublin poprze Wspólny Lublin.

Jak wynika z sondażu Homo Homini, wyborcy głosujący w wyborach do Sejmu na SLD i PiS poprą w 95 procentach te partie także w wyborach do Rady Miasta Lublin. W przypadku Twojego Ruchu na poziomie lokalnym chce na niego głosować 85 proc. respondentów popierających tę partię na poziomie krajowym.

Inaczej sytuacja wygląda wśród elektoratu Pla tformy. Tylko 76 procent jej wyborców zamierza poprzeć kandydatów tego ugrupowania również w wyborach do Rady Miasta. Aż 16 procent z nich zadeklarowało, że zagłosuje na Wspólny Lublin.

Wybory 2010: PiS wygrało i miało bezwzględną większość

W wyborach do Rady Miasta Lublin w 2010 roku bezapelacyjnie wygrało PiS. Wynik pozwolił partii na zdobycie bezwzględnej większości mandatów: w 31-osobowej radzie 16 rajców reprezentowało właśnie to ugrupowanie.

W wyborach do Rady Miasta obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy. Co najmniej takie poparcie pozwala myśleć o uczestniczeniu w podziale "wyborczego tortu". Jednak nawet taki wynik nie dawał gwarancji na miejsce w radzie - przykładem z 2010 roku KWW Zbigniewa Wojciechowskiego i KKW Lista Sierakowskiej - Lewica.

Szczegółowe wyniki:
PiS (40 557 głosów) - 37,95 proc.
PO (36 031) - 33,72 proc.
SLD (11 211) - 10,49 proc.
KKW Lista Sierakowskiej - Lewica (7641) - 7,15 proc.
KWW Zbigniewa Wojciechowskiego (5773) - 5,40 proc.
PSL (2421) - 2,27 proc.
KW Krajowa Partia Emerytów i Rencistów (1150) - 1,08 proc.
KW Stronnictwo "Piast" (593) - 0,55 proc.
KWW Nowoczesny Lublin (567) - 0,53 proc.
KW Bezpartyjny Prezydent-dla-Obywatela (541) - 0,51 proc.
KW Stowarzyszenia Samopomocy Terytorialnej (255) - 0,24 proc.
KW Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie (126) - 0,12 proc.

Frekwencja - 39,85 proc.

Kadencja podziałów. Niesnaski w gronie radnych PO, a po rozpadzie PiS na scenie pojawił się Wspólny Lublin
16 mandatów dla PiS, 14 dla PO i jeden radny z SLD. Tak wyglądała Rada Miasta Lublin w 2010 r. Dzisiaj układ sił jest już zupełnie inny.

Trzy komitety wyborcze uzyskały w 2010 r. mandaty dla swoich kandydatów. PiS wprowadziło do ratusza 16 radych, co dawało bezwzględną większość w 31--osobowej Radzie Miasta Lublin. Drugą siłą była PO z 14 radnymi. Jeden mandat przypadł SLD.

PO z PiS kilka tygodni po wyborach podpisało porozumienie o współpracy z prezydentem Krzysztofem Żukiem (PO). Współpraca przebiegała gładko do wakacji 2012 r. Wtedy pojawiły się zgrzyty w łonie radnych PO. W lipcu tego roku grupa radnych PO odwołała ze stanowiska Stanisława Podgórskiego, przewodniczącego klubu. Na jego miejsce wybrano Wojciecha Krakowskiego. Zmiana odbyła się przy udziale ośmiu z 14 radnych PO. Pozostała szóstka stwierdziła, że spotkanie klubu, na którym przeprowadzono wybory, zostało zwołane niezgodnie z prawem. Sprawa trafiła do sądu koleżeńskiego.

Zmiany były skutkiem podziału klubu na dwie frakcje: "prezydencką" pod kierownictwem Krakowskiego, która wspiera Krzysztofa Żuka, oraz "antyprezydencką", której liderem jest były przewodniczący Podgórski.

We wrześniu 2012 r. polityczne trzęsienie ziemi dotknęło klub PiS. Tu również pojawiły się dwie frakcje: zwolenników i przeciwników współpracy z prezydentem Żukiem. Tej pierwszej liderował Piotr Kowalczyk, drugiej - Sylwester Tułajew. Efekt? Podział klubu PiS. Dziewięciu radnych opuściło szeregi radnych PiS. - Jesteśmy samorządowcami i skupiamy się na pracy na rzecz Lublina. Partyjne rozgrywki nas nie interesują - argumentował wówczas ten krok Kowalczyk.

Secesjoniści utworzyli własny klub - Wspólny Lublin. I stali się tym samym drugą co do wielkości siłą polityczną w Radzie Miasta. W klubie PiS zostało sześciu radnych, a jeden z byłych rajców PiS został radnym niezrzeszonym.

Kolejnej zmiany doczekaliśmy się w marcu br. I tym razem chodziło o PO. Szeregi klubu opuścił Zbigniew Ławniczak. - W klubie od jakiegoś czasu nic się nie dzieje, panuje ogólny marazm i atmosfera wzajemnej nieufności - tłumaczył wystąpienie z klubu Ławniczak. W jego opinii, radni PO stali się maszynkami do głosowania za projektami prezydenta Krzysztofa Żuka.

Obecnie układ sił w Radzie Miasta wygląda następująco: PO - 13 radnych, Wspólny Lublin - 9, PiS - 6, trzech radnych jest niezrzeszonych.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski