Sondaż prezydencki dla Kuriera: Żuk i Muszyński zyskują. Czy...

  Sondaż prezydencki dla Kuriera: Żuk i Muszyński zyskują. Czy będzie II tura wyborów?

  Aleksandra Dunajska, Artur Jurkowski

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Sondaż prezydencki dla Kuriera: Żuk i Muszyński zyskują. Czy będzie II tura wyborów?
  1/2
  przejdź do galerii
  W ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosły notowania głównych konkurentów w walce o fotel prezydenta Lublina. W przypadku Krzysztofa Żuka chodzi o 3,1 proc., a Grzegorza Muszyńskiego - 8 proc. głosów. Tak wynika z sondaży przygotowanych przez Homo Homini dla Kuriera Lubelskiego.
  W najnowszym sondażu poparcie dla Krzysztofa Żuka zadeklarowało 52,3 proc. respondentów. Gdyby tyle głosów uzyskał 16 listopada, oznaczałoby to zwycięstwo w pierwszej turze.

  - Kluczem będzie frekwencja: im wyższa, tym większe szanse będę miał na zwycięstwo już w pierwszej turze - mówi Żuk. - Rozstrzygnięcie na tym etapie wyborów dałoby mi mocniejszą legitymację mieszkańców do rządzenia Lublinem, pozwoliłoby też szybciej przystąpić do prac nad budżetem miasta na 2015 r.

  Broni nie składa jednak Grzegorz Muszyński. W ciągu dwóch tygodni poparcie dla niego wzrosło z 21,1 na 29,1 proc. To największy skok z piątki kandydatów. - Ciężka praca, wiele spotkań z wyborcami - to wszystko przynosi efekty. A pamiętajmy, że do wyborów jeszcze ponad tydzień - podkreśla Muszyński.

  - Dał się lepiej poznać wyborcom. Początkowo sam miał niewielką rozpoznawalność, nie był też postacią kojarzoną z PiS-em - ocenia poprawę wyniku Muszyńskiego prof. Grzegorz Janusz, dziekan Wydziału Politologii UMCS.

  ***
  Na którego kandydata oddał(a)by Pan(i) swój głos?
  Krzysztof Żuk 52,3 proc.
  Grzegorz Muszyński 29,1
  Dorota Polz-Gruszka 3,2
  Marian Kowalski 1,4
  Antoni Chrzonstowski 1,2
  trudno powiedzieć 12,8

  Zwolenników traci Dorota Polz-Gruszka, kandydatka Lubelskiej Lewicy Razem. W październikowym sondażu Homo Homini miała 6 proc. poparcia, a w listopadowym - zaledwie 3,2 proc. - Bardzo ostrożnie podchodzę do sondaży. Trwa cały czas kampania: robię swoje, prezentuję wyborcom mój program. Spodziewam się, że 16 listopada uzyskam lepszy wynik niż to pokazuje badanie - komentuje Polz-Gruszka.

  Miejscami w rankingu zamienili się Marian Kowalski (RN), dla którego poparcie wzrosło o 0,4 proc. i Antoni Chrzonstowski (KNP) - 0,4 proc. spadek wskazań.

  W najnowszym sondażu ankieterzy nie pytali już o poparcie dla Piotra Kowalczyka (Wspólny Lublin), który zrezygnował z kandydowania 30 października. Kiedy oznajmiał to na konferencji prasowej, zadeklarował też poparcie dla Krzysztofa Żuka. Czy głosy jego zwolenników zasiliły teraz konto kandydata PO?

  - Cieszyłbym się bardzo, gdyby wszyscy deklarujący wcześniej oddanie głosu na Piotra Kowalczyka przenieśli na mnie swoje poparcie. To byłby ważny sygnał. Dotychczasowa współpraca klubu Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina w Radzie Miasta przyniosła Lublinowi sukces inwestycyjny - przekonuje Żuk.

  - Zwolennicy Kowalczyka równie dobrze mogli wskazać na Grzegorza Muszyńskiego - zaznacza jednak prof. Grzegorz Janusz.

  Homo Homini zastrzega, że margines błędu w sondażu wynosi 3 proc. Wynik Żuka minimalnie przekracza próg 50-procentowego poparcia, więc właśnie te 3 proc. mogą zdecydować o konieczności przeprowadzenia dogrywki. Ankieterzy zapytali lublinian także o taką okoliczność. Założyli jednak, że do drugiej tury przejdą Żuk i Muszyński, którzy mają najlepsze wyniki sondażowe. W takiej sytuacji Żuk może liczyć przede wszystkim na poparcie elektoratu Polz-Gruszki, a Muszyński - na zwolenników Kowalskiego i Chrzonstowskiego.

  Badania pokazują, że bardzo duża grupa nie zdecydowała jeszcze, jak zagłosuje w drugiej turze, gdy odpadnie ich kandydat ,,pierwszego wyboru". - Wielu z tych wyborców może w ogóle nie wziąć udziału w ewentualnym głosowaniu 30 listopada, bo stracą zainteresowanie wyborami, jeśli nie będzie w nich ich podstawowego kandydata - ocenia prof. Grzegorz Janusz.

  Jednocześnie Homo Homini sprawdziło mniej prawdopodobny scenariusz i zbadało, ilu wyborców Żuka byłoby, w razie czego, gotowych głosować na Muszyńskiego i odwrotnie. Okazuje się, że wyniki są wyrównane: 14,6 proc. zwolenników kandydata PO poparłoby reprezentanta PiS. W przeciwną stronę poparcie wynosi 15 proc. Czy tak wskazują lublinianie tęskniący za POPiS-em? - Z tego wynika, że nadal jest taka grupa wyborców - uważa Muszyński.

  Taka koalicja już była, ale w sejmiku - od końca 2006 do stycznia 2008 r. Muszyński przypomina, że w pewnym sensie był jej "dzieckiem" - w tamtym okresie został szefem lotniska.

  CZYTAJ NASZ SERWIS WYBORCZY - WSZYSTKO O WYBORACH SAMORZĄDOWYCH 2014

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (245)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Taki mocny był Żuk, dopóki nie pojawił się nie jaki Muszyński

  * (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Taki mocny się wydawał....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wolna europa

  jnj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  oto prawdziwe prognozy wyborcze
  Żuk-42%
  Muszyński-38%
  gruszka -9%
  Chrzonstowski-6%
  Kowalski5%

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie ośmieszajmy naszego miasta

  omg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

  Reelekcja Żuka, nikt z proponowanych kandydatów nie ma doświadczenia w rządzeniu miastem, niektórzy z kandydatów nawet nie wiedza ile Lublin ma mieszkańców,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zachodzę w głowę, jakie brudasy chcą głosować na tego przygłupa bez matury z Ruchu N ...

  Mieszko I (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  Niby minimalne poparcie, ale aż wstyd, że tak dużo


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mieszko Twój komentarz wskazuje Twój poziom

  Grzegorz Szwed (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  wstyd to jest każdemu kto musi czytać Twoje wypociny i zmień sobie nick bo nie wypada aby taki ktoś jak Ty posługiwał się imieniem króla Polski

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie no

  no nie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  Nie mogę czytać tych co po niektórych komentarzy na tym forum, jak Lublin przed Żukiem wyglądał jak Ukraina było źle jak teraz robi się z grubej rury to wam przeszkadza, z tego co czytam na tym...rozwiń całość

  Nie mogę czytać tych co po niektórych komentarzy na tym forum, jak Lublin przed Żukiem wyglądał jak Ukraina było źle jak teraz robi się z grubej rury to wam przeszkadza, z tego co czytam na tym forum jest wylęg strategów finansowych którzy wiedzą jak robić inwestycje nie wydając złotówki.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to był dobry czas

  bartosz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

  Tego jeszcze w historii Lublina chyba nie było poparcie ponad 50% dla obecnego Prezydenta, ale też wreszcie mamy włodarza, który ma pomysł, wizję naszego miasta, którą z sukcesem realizuje,pojawają...rozwiń całość

  Tego jeszcze w historii Lublina chyba nie było poparcie ponad 50% dla obecnego Prezydenta, ale też wreszcie mamy włodarza, który ma pomysł, wizję naszego miasta, którą z sukcesem realizuje,pojawają się tez nowi inwestorzy i to duze firmy dzieki czemu też udało mi się zmienić pracę( mnie najbardziej cieszy obwodnica dzieki ktorej w domu jestem już w 15 minut).zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieudolna ekipa Żuka niech już zbiera manatki!

  POgodny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 19

  Lublin stać na coś lepszego!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bonjour

  pan-i (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Czy grupa inwalidzka na berecik już jest zakładam, że nie widzi pan-i tego co się dzieje w Lublinie mając na myśli słowo- nieudolna ekipa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wybory

  mędrzec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

  sondaż pokazuje,ze sami mądrzy ludzie odpowiadali mało tego mają oczy i zauważyli zmiany w Lublinie jak rządzi Żuk, ja równiez na Niego zagłosuję

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czekamy

  wyborcy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Hmm a co obiecuje front Jednosci Narodowej obniżki jakie to napisz jakie i ile to zagłosujemy, pewnie podatki pewnie podatki w samym Lublinie obniżą... ha ha ha

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głosuj na Front Jedności Narodu czyli na POmyłkę Obywatelską

  Kardacz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 12

  ................................................. 3x Tak.......................................................................................
  -Żuk............. Tak
  -Wasilewski... Tak...rozwiń całość

  ................................................. 3x Tak.......................................................................................
  -Żuk............. Tak
  -Wasilewski... Tak
  -Kowalczyk... Tak
  Jak zagłosujesz na nich to ci wiek emerytalny na 87 lat ustalą i zagłosują ZA. Podatek Vat zmniejszą na 24%, opłatę za wywóz śmieci zmniejszą na 30 zł /osobę , no i tak ogólnie zrównają cenę wody z ceną benzyny a za prąd będziesz płacił mniej tylko przesyłowe wzrośnie 5 x.
  Bądź frajerem bo nie chce ci się wyjść i zagłosować .zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo