Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sople i zalegający śnieg na twojej posesji. Sprawdź, kiedy masz obowiązek je usunąć

Rafał Gliński
Rafał Gliński
Sprawdź, co mówi w tej kwestii prawo. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo, naciskając strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sprawdź, co mówi w tej kwestii prawo. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo, naciskając strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Temperatury są dodatnie, śnieg topnieje, ale to nie zwalnia nas z obowiązku usunięcia go z posesji. Chodzi zwłaszcza o chodniki przed prywatnymi domami, gdyż zbity, topniejący śnieg może doprowadzić do powstania śliskiej warstwy. Wtedy o wypadek nie trudno. Groźne może być zjawisko mokrego śniegu zalegającego na dachach budynków. Tak on, jak i wiszące sople powinny być jak najszybciej usunięte, aby uniknąć mandatu.

Właściciele lub zarządcy nieruchomości zobowiązani są do zapewnienia jego bezpiecznego użytkowania w sytuacji występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Chodzi o nawisy lodowe i śniegowe na dachach budynków. W nadchodzących dniach, kiedy temperatura wzrośnie, mogą stanowić zagrożenie życia lub zdrowia ludzi.

W okresie zimy niezwykle ważne jest usuwanie niebezpiecznych sopli lodu zwisających na budynkach, zwłaszcza w centrum miasta.

– Podczas wtorkowego (19 stycznia) spaceru, przez ulicę Narutowicza naliczyłem kilka budynków ze zwisającymi soplami lodu, szczególnie duże i niebezpieczne znajdowały się na budynku prokuratury przy Narutowicza 32 – informuje nas Czytelnik Bartłomiej.

Intensywne opady śniegu doprowadziły do nagromadzenia znacznych jego ilości na dachach budynków. Do obowiązków właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych należy usuwanie nadmiaru śniegu z dachu.

Sprawdź, jakie obowiązki nakłada prawo budowlane:

W przypadków chodników przy posesjach prywatnych, \właściciel powinien odśnieżyć i posypać powierzchnię piaskiem, żwirem lub solą.

– Alarmuję w sprawie chodników na ulicach Koralowej i Gęsiej oraz schodów łączących ulice Gęsią i Jana Pawła II, po których można bardziej zjeżdżać niż schodzić... I taka sytuacja trwa od kiedy spadł śnieg. Teraz kiedy są dodatnie temperatury bardzo ciężko się po takim śniegu chodzić, a o skręcenie kostki nie trudno – pisze nasz Czytelnik Paweł.

Kara finansowa
Jeśli właściciel czy zarządca nieruchomości zaniedba obowiązek odśnieżania chodników, musi liczyć się z konsekwencjami. Jeśli mamy do czynienia z traktem pieszym, np. w centrum miasta, straż miejska interweniuje dość szybko. Interwencja może zakończyć się pouczeniem, nałożeniem mandatu w wysokości 500 zł lub wystąpieniem na drogę sądową. Zgodnie z kodeksem wykroczeń osobie niewywiązującej się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości grozi nagana lub grzywna w wysokości do 1500 zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto