Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer po Lublinie śladami mniej i bardziej znanych lublinianek

Małgorzata Szlachetka
Anna Pustowójtówna w mundurze powstańczym, 1863 rok.
Anna Pustowójtówna w mundurze powstańczym, 1863 rok. Archiwum Polony
W niedzielę PTTK zaprasza na opowieść o słynnych lubliniankach. Zwiedzanie miasta rozpocznie się przy Trybunale Koronnym.

Jedną z niedzielnych bohaterek będzie Anna Pustowójtówna, która w męskim stroju brała udział w powstaniu styczniowym. Była adiutantem samego generała Mariana Langiewicza. Urodziła się w Wierzchowiskach, ale już w Lublinie skończyła szkołę wizytek.

Propozycje życzeń na Dzień Kobiet (WIDEO)

- Podczas spaceru pojawimy się pod balkonem przy ulicy Królewskiej, z którego Pustowójtówna w 1861 roku wygłosiła płomienne przemówienie patriotyczne - zapowiedziała Barbara Klimczak, przewodniczka PTTK, która w niedzielę będzie opowiadała o „Kobietach Lublina”.

Z kolei przy placu Rybnym przewodniczka wspomni o Janinie Porazińskiej, autorce wierszy dla dzieci i redaktorce pism dla najmłodszych, która urodziła się w pobliskiej kamienicy. Upamiętniająca ten fakt tablica została odsłonięta przy ulicy Noworybnej 3 w 2009 roku. Porazińska spędziła w Lublinie pierwszych 12 lat swojego życia.

Przy Zaułku Hartwigów przewodniczka opowie o Julii Hartwig, jednej z najwybitniejszych polskich poetek. Do rodzinnego Lublina pani Julia wraca regularnie. Rada Miasta w 2009 roku uhonorowała poetkę tytułem Honorowego Obywatela Miasta.

Na Złotej planowany jest kolejny przystanek. Przed tablicą upamiętniającą znaną lubliniankę, czyli Franciszkę Arnsztajnową, która prowadziła salon dla lubelskiej inteligencji. Wspólnie z młodszym o 32 lata poetą Józefem Czechowiczem napisała tomik poezji o Lublinie „Stare kamienie”. Była współzałożycielką Związku Literatów w Lublinie. Arnsztajnowa została zamordowana przez Niemców podczas II wojny światowej.

W programie spaceru jest także ul. Lubartowska. Konkretnie chodzi o jedną z jej kamienic, w której pod numerem 24 (wówczas 18) urodziła się Anna Langfus - pisarka i laureatka nagrody Goncourtów. Dziś na elewacji budynku wisi upamiętniająca ją tablica.

Niedzielny spacer śladami słynnych mieszkanek Lublina rozpocznie się o godz. 14 przy Trybunale Koronnym.

Bilety w cenie 20 zł sprzedaje Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK przy Krakowskim Przedmieściu 78, tel. 532 87 04.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski