MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spacerkiem po Parku Zdrojowym w Nałęczowie. To prawdziwy raj dla szukających odpoczynku i pięknych widoków. Zobacz zdjęcia

Anna Paszkowska
Park Zdrojowy w Nałęczowie jest jedną z najważniejszych wizytówek miasta. Od 2023 roku przechodził gruntowną rewitalizację, a teraz można się cieszyć z jego prozdrowotnych walorów i widoków.
Park Zdrojowy w Nałęczowie jest jedną z najważniejszych wizytówek miasta. Od 2023 roku przechodził gruntowną rewitalizację, a teraz można się cieszyć z jego prozdrowotnych walorów i widoków. Anna Paszkowska
Park Zdrojowy w Nałęczowie jest jedną z najważniejszych wizytówek miasta. Od 2023 roku przechodził gruntowną rewitalizację, a teraz można się cieszyć z jego prozdrowotnych walorów i widoków.

Azyl dla chorych i zmęczonych

Nałęczów od lat przyciąga nie tylko turystów i i chcących odpocząć od miejskiego zgiełku, ale także osoby cierpiące na różne choroby. Historia Parku Zdrojowego sięga końca XVIII wieku, a jego założycielem i organizatorem był Stanisław Małachowski.

– Właśnie na terenie parku znajduje się Pałac Małachowskich, najstarsze zabytkowe sanatorium, łazienki oraz domki: angielski, grecki i biskupi. Wnętrze Pałacu Małachowskiego kryje wspaniały rokokowy i późnoklasycystyczny wystrój. Sala Balowa pałacu i jej sąsiednie salony udekorowane są stiukami – czytamy na stronie miasta Nałęczów.

W Parku Zdrojowym można "spotkać" Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa, a dokładnie przedstawiające ich rzeźby. Nałęczów słynie także z sierpniowych pokazów balonowych.

Park Zdrojowy po rewitalizacji

Inwestycja ruszyła na początku 2023 r. Zakres robót był szeroki i objął pielęgnację istniejącego drzewostanu i nowe nasadzenia drzew oraz kwiatów, prace hydrotechniczne polegające na regulacji oraz umocnieniu faszyną brzegów rzeki Bochotniczanki i stawu wraz z jego oczyszczeniem (wywieziono około 1,5m mułu). Wybudowano również nowy jaz. W ramach zadania odtworzono także zabytkową leżalnię, altanę na Wyspie Miłości i Źródło Miłości obok pijalni wód.

W trakcie wykonywania robót park nie był zamknięty dla kuracjuszy i turystów, jednak w pełnej krasie mogli go oglądać od maja. A jak zobaczycie w naszej galerii chętnych na spędzanie czasu w nałęczowskim parku jest wielu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski