Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specustawa lex deweloper doszła już do Lublina. Przy ulicy Relaksowej powstaną bloki zamiast zieleni

Artur Jurkowski
Ul. Relaksowa. Na miejsce, w którym mają stanąć nowe bloki, spółka Interbud zwiozła już stos betonowych płyt
Ul. Relaksowa. Na miejsce, w którym mają stanąć nowe bloki, spółka Interbud zwiozła już stos betonowych płyt Fot. czytelnik
Dwa bloki z 90 mieszkaniami planuje zbudować przy ul. Relaksowej na Sławinie lubelski deweloper. To tereny przeznaczone pod zieleń. Ale firma chce skorzystać ze specustawy mieszkaniowej, aby realizować inwestycję.

- Przy skrzyżowaniu Relaksowej z Kasztelańską deweloper Interbud postawił kilka tygodniu temu na terenie zielonym stos płyt betonowych wraz z masztami reklamowymi - powstała niczym niezabezpieczona, krzywa i niestabilna konstrukcja. Aż prosi się o tragedię - alarmuje Mateusz Sieńczyk, nasz Czytelnik.

Interbud chce budować bloki na terenach, które ratusz przeznaczył pod zieleń. Aby to było możliwe, chce skorzystać z tzw. lex deweloper.

- To pierwszy taki przypadek w Lublinie - przyznaje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Jeszcze rok temu deweloper byłby na przegranej pozycji. Nie mógłby realizować inwestycji sprzecznej z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ale w lipcu 2018 r. Sejm uchwalił ustawę, która zyskała nazwę lex deweloper. - To stawia pod znakiem zapytania nasze rozstrzygnięcia planistyczne - nie ukrywa Anna Ryfka, przewodnicząca komisji Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska RM Lublin.

Nowe mieszkania są planowane przy ul. Relaksowej. Chodzi o dwa bloki. Każdy ma mieć sześć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. - Zaprojektowano łącznie 90 lokali mieszkalnych: 40 lokali w budynku B1 i 50 lokali w budynku B2. Struktura mieszkań zawiera się w przedziale 33-88,5 mkw. - opisuje Interbud bloki we wniosku złożonym do ratusza.

Ma też powstać trzeci budynek. Będzie się w nim mieścić przedszkole.

Interbud we wniosku wskazuje, że spełnia ustawowe wymogi dotyczące m.in. dostępu do infrastruktury technicznej. Szczegółowo wylicza też - również wymagane przez lex deweloper - odległości od przystanku komunikacji miejskiej (450 m), szkoły (1000 m). - Wniosek spółki Interbud został złożony w trybie tzw. specustawy mieszkaniowej. Szczegółowy sposób procedowania wniosku określają zapisy tej ustawy - tłumaczy Duma.

Procedura musi być błyskawiczna. Mieszkańcy na złożenie uwag i zastrzeżeń mają w tym przypadku czas do 2 maja.

- Zgłoszone uwagi, opinie i uzgodnienia przekazywane są inwestorowi, który może zmodyfikować swój wniosek - przypomina Duma.

Później projekt uchwały trafia do radnych. - Rada Miasta podejmuje uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej lub odmowie jej ustalenia - uzupełnia Duma.

W przypadku „nie” ze strony radnych deweloper wcale nie ma zamkniętej furtki do inwestycji. Może się odwołać do WSA. I sąd w ciągu dwóch miesięcy musi wydać werdykt. A gdyby rozstrzygnięcie było nie po myśli dewelopera, to przysługuje mu jeszcze skarga do NSA.

- Dochodzimy do sytuacji, że o zagospodarowaniu przestrzennym zdecyduje sąd - wskazuje Ryfka. I dodaje: - To pierwszy wniosek o zabudowę w oparciu o specustawę. I zapewne nie ostatni.

ZOBACZ TEŻ:

10. Apartament w Śródmieściu LublinaCena: 900 000,00 złPowierzchnia w m kw.: 111.5Liczba pokoi: 4Piętro: 2Stan: Wysoki standardRok budowy: 1846

Za te mieszkania w Lublinie zapłacisz najwięcej! Zobacz TOP ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski