sportowy24
  Speed Car Motor Lublin może być najwięcej dotowanym przez...

  Speed Car Motor Lublin może być najwięcej dotowanym przez miasto klubem w żużlowej PGE Ekstralidze

  know

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Speed Car Motor Lublin może być najwięcej dotowanym przez miasto klubem w żużlowej PGE Ekstralidze
  Spółka Ekstraliga Żużlowa nie określa minimalnego budżetu potrzebnego do startu w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale patrząc na średnie kwoty, którymi dysponowały kluby w tym roku, beniaminek z Lublina musi zgromadzić co najmniej 6-8 mln zł.
  Speed Car Motor Lublin może być najwięcej dotowanym przez miasto klubem w żużlowej PGE Ekstralidze
  - Wynik sportowy nie zależy wprost od pieniędzy, ale taka kwota zapewni klubowi normalne funkcjonowanie przez cały sezon – tłumaczy Ryszard Kowalski, wiceprezes spółki nadzorującej najlepszą żużlową ligę świata.

  Działacze Speed Car Motoru mogą liczyć na pokaźny zastrzyk gotówki z miejskiej kasy. W 2018 roku klub otrzymał ze środków przeznaczonych na promocję miasta około 2 mln zł. – Na przyszły rok planujemy podwojenie tej kwoty – zadeklarował już prezydent Krzysztof Żuk.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Żużlowcy na pewno pojadą w Lublinie. Miasto obiecało Ekstralidze Żużlowej modernizację stadionu przy Al. Zygmuntowskich


  Jeśli faktycznie taka kwota znajdzie się w budżecie miasta na 2019 rok, to klub z Lublina byłby jednym z najlepiej dotowanych z miejskich pieniędzy zespołów w lidze (pod względem liczby ludności w PGE Ekstralidze tylko Wrocław jest miastem większym od Lublina, a Leszno - mistrz Polski w 2017 i 2018 roku – jest miastem porównywalnym z Zamościem).

  Lubelski ratusz sfinansuje także wszystkie konieczne prace na stadionie przy Al. Zygmuntowskich, aby obiekt dostosować do wymogów obowiązujących w PGE Ekstralidze. Krzysztof Żuk w minionym tygodniu podpisał i przekazał Ekstralidze Żużlowej deklarację w tej sprawie.

  Prezydent Lublina zapewnia jednocześnie, że zwiększenie środków na żużel nie odbije się niekorzystnie na pozostałych klubach dotowanych przez miasto. – Zdajemy sobie sprawę, że budżet miasta tak naprawdę utrzymuje dzisiaj cały lubelski sport, ponieważ sponsorów jest u nas mało. Mamy SPR, którego budżet to 3 mln zł, Motor mający ponad 2 mln zł, do tego koszykówka męska i żeńska, siatkówka i pozostałe dyscypliny otrzymujące wsparcie z budżetu miasta i my nikomu nie chcemy zabierać. Musimy tylko w ramach bieżących wydatków zwiększyć pulę na promocję poprzez sport. Nie chcemy promować się poprzez wielkie akcje marketingowe, ponieważ uważamy, że najlepiej będziemy to robili przekazując pieniądze na sport i kulturę – twierdzi Krzysztof Żuk.

  Miasto również nieodpłatnie udostępnia klubowi stadion. - Poza tym prowadzimy rozmowy ze sponsorami, którzy już są, albo z którymi toczą się negocjacje, aby budżet klubu był wystarczający na ekstraligę. Żeby drużyna walczyła nie tylko o utrzymanie się w lidze, ale miała także możliwość wzmocnienia się – podkreśla Żuk.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Piotr Więckowski (Speed Car Motor Lublin): Trochę cierpliwości i zaufania, a będziemy mieli ciekawy sezon


  Lubelski klub od dłuższego czasu jest w stałym kontakcie z władzami spółki żużlowej. – Ekipa klubu jest dynamiczna. Mieliśmy z nimi kilka spotkań i widzimy, że w Lublinie dzieją się fajne procesy, co pozwala pozytywnie myśleć o przyszłości – twierdzi Ryszard Kowalski.

  W 2018 roku największym budżetem dysponował klub z Gorzowa Wielkopolskiego – 9,5 mln zł. O 300 tys. zł mniej miała Unia Leszno, a po 9 mln zł zgromadziły kluby z Torunia, Wrocławia i Zielonej Góry. Unia Tarnów, która spadła do Nice 1. ligi dysponowała kwotą 7 mln zł, a najmniejszymi środkami operowali w Grudziądzu – 5,7 mln zł. Co ciekawe, w 2014 roku najwyższy budżet w PGE Ekstralidze wynosił aż 14 mln zł. Takimi pieniędzmi dysponował klub z Torunia.

  Należy pamiętać, że budżet Lublina na 2019 uchwalać będzie już nowa Rada Miasta, wyłoniona podczas niedzielnych wyborów.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  suuuuper

  1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Znakomita promocja miasta. Brawo.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Promocja poprzez sport

  Rafał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Prezydent Żuk ma rację - dotowanie Motoru (czyli poprzez sport), to najbardziej efektywna forma promocji miasta :-) :-) :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zabrać 2 mln kopaczom hańbiącym tradycję RKS Motor Lublin

  House (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 14

  I przekazać na żużel. A te panienki przegonić na Kresową i dopiero jak awansują do 1 ligi wpuścić na Arenę.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łachmyta

  Olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

  Sam sie kopnij na Kresową lachociągu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie dość, że

  sw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  sierota, to jeszcze baran bez szkoły, bo ani rodzice, ani szkoła o lachociągach nie uczą. Elokwencja godna kibica szarowoli ubranego w dres i świecącego łysą pałą, z plecami pokrytymi syfami od...rozwiń całość

  sierota, to jeszcze baran bez szkoły, bo ani rodzice, ani szkoła o lachociągach nie uczą. Elokwencja godna kibica szarowoli ubranego w dres i świecącego łysą pałą, z plecami pokrytymi syfami od nadmiernego kłucia się, tak żeby ziomkom na dzielni pałki z wrażenia postawały. Gratulacje V-ligowcuzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Takie olbrzymie zainteresowanie, tylu zagorzałych kibiców

  Tak pytam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 4

  i utrzymywać miejskimi pieniędzmi trzeba?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 17

  to prawie jak z kościołem tylu wiernych ,a trzeba do tego interesu z publicznej kasy dokładać :)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na KK wierni dają dobrowolnie a publiczna kasa jest z podatków wiernych.

  Lepick (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  W UE od 60 lat wierni różnych wyznań deklarują na jaką wirę ma iść Ich część podatków. W Polsce od 30 lat mawiamy Wolna Polska a sprawa finansowania wyznań jest w powijakach. A lewacy widzą tylko...rozwiń całość

  W UE od 60 lat wierni różnych wyznań deklarują na jaką wirę ma iść Ich część podatków. W Polsce od 30 lat mawiamy Wolna Polska a sprawa finansowania wyznań jest w powijakach. A lewacy widzą tylko KK. Nie widzą K luterańskiego, nie widzą Bożnic nasich, czy meczetów muzułmańskich. Tam też idą podatki. Tylko POniektórzy i Lewaki milczą. A szkoda. POdcierać sobie gębę KK w państwie demokratycznym wolno to i PO warcholsku :" Hejże na Sopliców" jak mawiał A. Mickiewicz..zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Będzie dobrze

  to ino ja ☺

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 6

  Żeby dostać licencję klub musi założyć spółkę akcyjną... może być z udziałem miasta. A to znaczy że będzie można kilka fajnych funkcji za niezłe miejskie pieniądze przytulić.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale to już było...

  MirRor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Już wcześniej uczyniono to samo z innymi klubami, których straty jako spółek prawa handlowego przekraczają kapitały własne. Może sezon albo dwa i sytuacja będzie identyczna.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Speedway

  Fan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 2

  A gdzie skład który ma zapewnić dłuższy pobyt i rywalizację w extralidze niż tylko jeden sezon?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  najważniejsze są dotacje

  powolniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  łysy już zaczyna się szarogęsić ? kto pozwolił karmić swoich wielbiciel(CZYTAJ UDZIAŁOWCÓW SPÓŁEK I SPÓŁECZEK I FUNDACJI)i miejskimi pieniędzmi. Won z mojego Lublina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii