Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółka Ramatti ucieka ze strefy na Felinie

Artur Jurkowski
Lubelska podstrefa ekonomiczna powstała w 2007 r. Obejmowała wtedy 70 ha terenów
Lubelska podstrefa ekonomiczna powstała w 2007 r. Obejmowała wtedy 70 ha terenów Jacek Babicz
Z budowy swojej fabryki w Lublinie wycofuje się spółka Ramatti. Firma była jedną z pierwszych, które uzyskały na działalność na terenie lubelskiej podstrefy ekonomicznej na Felinie. Jak nieoficjalnie udało nam się ustalić, powodem decyzji są kłopoty finansowe.

Ramatti to producent samochodowych fotelików dziecięcych. Firma chciała w Lublinie zbudować swój nowy zakład. Miało w nim znaleźć zatrudnienie ok. 90 osób. Według pierwotnych planów fabryka miała zacząć działać już w 2009 r.

- Firma rzeczywiście nie realizuje swoich planów. Szuka obecnie nabywcy terenów, którymi dysponuje na Felinie - przyznał Mariusz Błędowski, dyrektor Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Euro-Park", której filią jest lubelska podstrefa.

Na rynek trafiła 6,5-hektarowa działka. Cena wywoławcza wynosi 9,8 mln zł. - Nie rozpaczajmy. Dla nas najważniejsze jest, aby jak najszybciej doszło do finalizacji transakcji. W efekcie może bowiem okazać się, że powstanie więcej miejsc pracy niż pierwotnie deklarowało Ramatti - przekonywał Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że terenami Ramatti zainteresowane są trzy firmy. O kogo chodzi jest na razie objęte tajemnicą. Wiadomo, że reprezentują branże poligraficzną, chemii gospodarczej oraz AGD. Ze wstępnych deklaracji wynika, że w trzech zakładach pracę łącznie mogłoby znaleźć 180-200 osób.

Ramatti to jedna z trzech pierwszych firm, które uzyskały pozwolenie na działalność na terenie podstrefy ekonomicznej na Felinie. Z pozostałych dwóch plany zrealizował tylko Aliplast. Natomiast Ball Packaging Europe choć zbudował fabrykę, na co wydał 200 mln zł, to nie rozpoczął produkcji aluminiowych opakowań na napoje, tłumacząc to kryzysem. I nie wyklucza sprzedaży lubelskiej hali.

- Niestety, tereny stref ekonomicznych położone we wschodniej części Polski są nadal mniej atrakcyjne dla inwestorów niż te ulokowane na zachodzie kraju. Po prostu z Wrocławia czy Poznania jest dużo bliżej na europejskie rynki zbytu niż z Lublina - dodał Błędowski.

Lubelska podstrefa ekonomiczna ma 117 ha powierzchni. Część tych terenów ratusz chce przeznaczyć pod budowę biurowców. - Chodzi o 10 ha gruntów położonych przy Drodze Męczenników Majdanka w sąsiedztwie Parku Naukowo-Technologicznego. Powstałoby tam cztery, pięć biurowców na wynajem - wskazywał Sagan.

Wiosną przyszłego roku ruszą roboty przy wykonaniu infrastruktury technicznej 37 ha terenów podstrefy przy ul. Rataja. - Będą to tereny zarezerwowane pod inwestycje przemysłowe - zapowiedział Sagan.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski