Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór między udziałowcami Perły. Sprawę zbada sąd

Piotr Nowak
Początki browaru przy ul. Bernardyńskiej sięgają 1846 roku.
Początki browaru przy ul. Bernardyńskiej sięgają 1846 roku. Małgorzata Genca
Posiadająca mniejszościowy pakiet akcji duńska firma Royal Unibrew zarzuca udziałowcy większościowemu - Marconia Enterprises Limited z siedzibą na Cyprze - brak informacji o stanie spółki i wypłat dywidendy. Perła zarzuca Duńczykom, że próbują hamować inwestycje.

Początek sporu między dwoma udziałowcami datuje się na 2011 rok. To wtedy Marconia, zdaniem RU, miała próbować "rozwodnić" udziały Duńczyków poprzez podwyższenie kapitału zakładowego Perły. Gdyby udziały akcjonariusza mniejszościowego spadły poniżej 20 proc., to Marconia zyskałaby pełną kontrolę nad spółką. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Lublinie, który 8 maja br. unieważnił uchwały podjęte przez Marconię w 2011 roku.

- Sprawa trwała 4 lata, bo sąd musiał przesłuchać kilkudziesięciu świadków, w tym z Danii i Cypru. Rzekomy właściciel Marconii i zarazem członek rady nadzorczej Perły, nie ułatwiał sprawy sądowi, nie pojawił się ani razu na rozprawie, pomimo że był wielokrotnie przez sąd wzywany - mówi Patrick Plucnar, przedstawiciel RU.

Perła informuje, że celem uchwał z 2011 roku było przeprowadzenie inwestycji, m.in. w Browarze nr 1 oraz modernizacji Browaru w Zwierzyńcu. 17 kwietnia br., w trakcie walnego zgromadzenia akcjonariuszy, pełnomocnicy RU i drugiego akcjonariusza mniejszościowego zostali wyproszeni z sali. Dlaczego? Dr Radosław L. Kwaśnicki z reprezentującej Perłę kancelarii RKKW utrzymuje, że przedstawiciele RU utracili prawo głosu na zgromadzeniu, bo spółka nie odpowiedziała w terminie na pytania o relacje korporacyjne. Podczas zgromadzenia Marconia podjęła uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego Perły, ale jej wykonanie, na wniosek RU, wstrzymał sąd. Duńczycy skarżą się, że zarząd Perły nie informuje wyczerpująco o swoich planach inwestycyjnych i od 14 lat nie dzieli się zyskami z akcjonariuszami. - Naszym celem nie jest, by wszystkie zyski były wypłacane akcjonariuszom w formie dywidendy, rozumiemy potrzeby inwestycyjne spółki. Nie jest jednak normalne, by spółka, która konsekwentnie osiąga zyski, nie wypłacała akcjonariuszom żadnej dywidendy - mówi Plucnar.

Jeśli decyzję pierwszej instancji z maja br. podtrzyma Sąd Apelacyjny, to Perła będzie musiała zwrócić spółce Marconia zainwestowane środki. Może to negatywnie wpłynąć na sytuację finansową browaru.

- Dodatkowo, będzie to równoznaczne ze wstrzymaniem wszystkich planowanych przez spółkę inwestycji, co z pewnością zablokuje jej dalszy rozwój - tłumaczy Kwaśnicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski