Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór wokół przejęcia Emperii. Twórca Biedronki próbuje powstrzymać pochód Litwinów

Piotr Nowak
Piotr Nowak
materiały nadesłane
Konkurencja próbuje powstrzymać przejęcie Emperii. Właściciel Stokrotki nie składa broni.

8 stycznia 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie postanowił wstrzymać wykonanie uchwały ostatniego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Emperia Holding.

Domagała się tego spółka Eurocash, która jest jednym z właścicieli akcji Emperii. Może to pokrzyżować szyki litewskiej spółce Maxima Grupė. Właściciel Aldików chce kupić 100 proc. akcji Emperii i w ten sposób przejąć kontrolę nad Stokrotkami.

Jednak zarząd Emperii utrzymuje, że decyzja warszawskiego sądu nie wpływa na plany inwestora.

- W dniu 21 grudnia 2017 r. bowiem, w komunikacie dotyczącym ogłoszonego wezwania, Maxima Grupė poinformowała o ziszczeniu się warunku, o którym mowa w pkt. 30 (i) wezwania, tj. podjęciu przez nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki uchwały o zmianie statutu spółki zmieniającej art. 6e ust. 1 statutu w sposób określony w pkt. 30 lit. (i) wezwania – zastrzega Dariusz Kalinowski, prezes Emperii.

Dodaje, że zarząd nie zgadza się z decyzją sądu, dlatego podjął decyzję o jej zaskarżeniu. - Pragniemy również zaznaczyć, że sprzeciw wobec uchwały (…) zgłosiła jedynie spółka Eurocash, która jest naszym konkurentem rynkowym – informuje Dariusz Kalinowski.

Do Eurocash należą m.in. sieci ABC, Groszek i Lewiatan. Kontrolę nad grupą sprawuje Luis Amaral, jeden z twórców Biedronki.

Podczas głosowania z 20 grudnia 2017 r., zmianę statutu poparli akcjonariusze Emperii reprezentujący 97,7 proc. głosów uczestniczących w walnym zgromadzeniu. Do 21 lutego właściciele papierów wartościowych mogą zgłaszać chęć ich sprzedania.

Zarząd za przejęciem
Pozytywnie o planach przejęcia Emperii wypowiada się zarząd spółki. - Ważne jest dla nas, żebyśmy zostali w miejscu, w którym powstał koncern, dalej go rozwijali, tylko na jeszcze większą skalę. I ten inwestor nam to zapewnia – powiedział w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla Kuriera Dariusz Kalinowski, prezes Emperii i Stokrotki.

- Trwa postępowanie przed UOKiK. Inwestor oczekuje na zgodę, która umożliwi mu nabycie udziałów w Emperii Holding. Poza zgodą niezbędna jest jeszcze akceptacja obecnych akcjonariuszy Emperii. Trudno przewidzieć, jaki będzie finał. Może być tak, że inwestor kupi kontrolny pakiet akcji, a Emperia nadal będzie notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Może być też tak, że nabędzie sto procent akcji i spółka Emperia nie będzie w przyszłości spółką giełdową – przyznał DariuszKalinowski, prezes Emperii i Stokrotki. W tej samej rozmowie wspomniał także, że nie wyklucza wycofania spółki z GPW.

Stokrotka rośnie
W ubiegłym roku poziom sprzedaży w Stokrotkach przekroczył 2,5 mld zł. To o 8,4 proc. więcej niż w 2016 r. Sieć cały czas się rozwija. W ciągu ostatnich 12 miesięcy otworzyła prawie 80 sklepów. Łączna liczba Stokrotek na koniec grudnia wyniosła 437. Lubelska sieć handlowa jest jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce.

Zobacz też: Igrzyska sprzyjają ociepleniu stosunków na Półwyspie Koreańskim, w Pjongczangu ma wystąpić trupa z Północy. "Przygotuje występ dotyczący unifikacji"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski