Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sportowcy od piątku będą wracać do ośrodków COS. Na początek Spała i Wałcz

PS
W ośrodkach COS w Spale i Wałczu sportowcy znajdą sporo informacji o tym, jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem. Ośrodki będą też wyposażone w dozowniki z płynem do dezynfekcji
W ośrodkach COS w Spale i Wałczu sportowcy znajdą sporo informacji o tym, jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem. Ośrodki będą też wyposażone w dozowniki z płynem do dezynfekcji PS
W piątek w Centralnym Ośrodku w Spale pojawią się pierwsi sportowcy, którzy wznowią treningi po niemal dwumiesięcznej przerwie. Kilka dni później kolejni reprezentanci Polski przyjadą do ośrodka COS w Wałczu.

We wtorek i środę szefowie COS oraz przedstawiciele Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej wizytowali oba ośrodki. – Jesteśmy przygotowani, ale wszystko będzie zależało od dyscypliny sportowców, dyrekcji i pracowników – mówi dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu Mateusz Grzybowski.

W Spale pojawi się około siedemdziesiąt osób – sportowców, trenerów i fizjoterapeutów. Pierwsza grupa przyjedzie w piątek, a druga w poniedziałek. W kolejnym tygodniu nieco większa reprezentacja polskich sportowców pojawi się też w ośrodku w Wałczu. Zawodnicy natychmiast po przyjeździe zostaną poddani testom na obecność koronawirusa, a następnie odizolowani będą oczekiwać w pokojach na ich wyniki. Treningi będą mogli rozpocząć dopiero wtedy, gdy okaże się, że są zdrowi.

– Zawodnicy, którzy planują wejścia do ośrodków COS są obecnie w okresie izolacji, a my bardzo restrykcyjnie kontrolujemy ich codzienne kontakty. Będziemy też monitorować te sytuacje na bieżąco, planujemy wykonywać testy. W samym ośrodku też będzie to, szczególnie na początku, trudny czas. Zawodnicy będą musieli utrzymywać wszystkie zasady codziennego dystansowania się – mówi dr Hubert Krysztofiak, dyrektor Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej.

Zawodnicy mieszkać będą w jednoosobowych pokojach. Zostaną podzieleni na pięcioosobowe grupy. Ich plan nie będzie przewidywał możliwości spotkania z członkami innej grupy. Jedynym newralgicznym miejscem będzie stołówka, choć też każda grupa będzie pojawiała się na niej w innym czasie w odstępach kilkunastominutowych. – To będzie jedyne miejsce, gdzie będzie kontakt sportowców, trenerów i pracowników COS – dodaje Krysztofiak.

We wtorek w Spale pracowników stołówki instruowała Urszula Somow, dietetyk blisko współpracująca z wieloma polskimi sportowcami. – Będzie tutaj duże natężenie ruchu, więc staramy się te grupy rozdzielać. Ważny będzie też czynnik ludzki, bo przy jedzeniu do tej pory zawodnicy rozmawiali, żartowali, po prostu miło spędzali czas po ciężkich treningach. Teraz musimy starać się, by tego kontaktu nie było. Na obiektach COS, korytarzach, pokojach nie będą się spotykać, więc stołówka rodzi pewne ryzyko – mówi Somow.

Ośrodki COS zostały zamknięte 14 marca. Pilotażowo otwarte będą teraz ośrodki w Spale i Wałczu. W następnej kolejności otwierane mają być ośrodki w Cetniewie, Zakopanem i Szczyrku. – Nigdy wcześniej nikt nie zamykał tych ośrodków, byłem pierwszy, który musiał to zrobić dla bezpieczeństwa wszystkich, i sportowców, i pracowników. Teraz wszystko dokładnie planujemy, by w odpowiedni sposób zachować bezpieczeństwo po ich otwarciu. Na pewno widok tych pustych ośrodków nie jest optymistyczny, ale miejmy nadzieję, że wszystkie te działania, które podjęła pani minister zmierzają do tego, żeby te ośrodki otworzyć i żeby znów zaczęły one tętnić życiem – dodaje Grzybowski.

– Wydaje się, że jesteśmy na wypłaszczonej krzywej i jesteśmy w momencie, w którym należy rozpocząć aktywność sportową. Oczywiście, nie ma idealnego modelu, bo zawsze musimy liczyć się z czymś, co może nas zaskoczyć. Ale wykonaliśmy wszystko według planu – wyjaśnił dr Krysztofiak.

Pracownicy i szefowie ośrodków w Spale i Wałczu nie mogą już się doczekać sportowców. – Jesteśmy bardzo stęsknieni za nimi, ale czujemy też ogromną odpowiedzialność. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, a wszyscy wyjadą zdrowi ze zgrupowania. I jednocześnie otworzą nie furtkę, ale bramę dla wszystkich innych sportowców – mówi dyrektor ośrodka COS w Spale Waldemar Wendrowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piłkarki ręczne już przygotowują się do mistrzostw Europy 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sportowcy od piątku będą wracać do ośrodków COS. Na początek Spała i Wałcz - Gazeta Pomorska

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski