Sportowcy Spartana Lublin imponują formą podczas 24. Letnich Igrzysk Niesłyszących w Brazylii. Zobacz zdjęcia

Poland Deaflympics 2021
W brazylijskim mieście Caxias do Sul trwają 24. Letnie Igrzyska Niesłyszących. Znakomicie w imprezie spisują się zawodnicy i zawodniczki Spartana Lublin, którzy stawali do tej pory na podium w pływaniu i lekkiej atletyce. Prawdziwą gwiazdą w ekipie biało-czerwonych jest lubelska pływaczka - Julia Dragan, zdobywczyni aż dziesięciu medali, zarówno w zmaganiach indywidualnych, jak i wyścigach sztafetowych.

Podopieczna trenera Sławomira Pliszka na zakończenie pływackich zmagań wywalczyła srebrny krążek na dystansie 400 m stylem dowolnym, bijąc przy okazji rekord Polski oraz razem z koleżankami z reprezentacji Polski, stanęła na najniższym stopniu podium w sztafecie mieszanej 4×100 m stylem zmiennym.

Medal z najcenniejszego kruszcu lubelska pływaczka zdobyła wyścigu na 800 m stylem dowolnym, wygrywając z ponad 10-sekundową przewagą nad duetem Włoszek - Noemi Canino i Jessicą Diddoro. W sumie Dragan wróci z Ameryki Południowej z jednym złotym krążkiem, pięcioma srebrnymi i czterema brązowymi medalami.

Dla Julii Dragan są to już drugie w karierze igrzyska. Ta niespełna 18-letnia pływaczka w 2017 roku w tureckim Samsunie zbierała cenne doświadczenie, które zaprocentowało teraz w Brazylii.

– Przed igrzyskami wiedziałem, że Julię na pewno stać na medal, tylko nie wiedziałem w której konkurencji – podkreśla Sławomir Pliszka, klubowy szkoleniowiec Julii Dragan.

– Nawet w snach nie marzyłem, że będzie miała kilka medali, a nie mówiąc już o dziesięciu. Apetyty rosły jednak z dnia na dzień i w przeciągu tygodnia moja podopieczna popłynęła aż siedemnaście razy na długich dystansach, zdobywając nie tylko medale, ale bijąc także w sumie pięć rekordów Polski. To bardzo systematyczna zawodniczka, która znakomicie przepracowała ostatnie lata, wie o co chodzi w pływaniu i potrafi się ścigać z najlepszymi. Julka zrealizowała wszystkie założenia czasowe i jak okazało się dało to aż dziesięć krążków – dodaje.

Trzy medale lubelskich lekkoatletów
Rywalizację w igrzyskach rozpoczęli także przedstawiciele królowej sportu. Lekkoatleci lubelskiego Spartana mają już na koncie trzy medale - jeden srebrny i dwa brązowe. Ostatni finał w konkurencjach lekkoatletycznych zaplanowano w Brazylii w niedzielę, 15 maja. Wówczas do walki przystąpią maratończycy.

Tytuł wicemistrzowski w rzucie oszczepem przypadł Tomaszowi Rozumczykowi, który uzyskał bardzo dobry wynik 57,74 m. Mistrzem olimpijskim niesłyszących został natomiast Włoch Matteo Masetti, rzucając na odległość 59,98 m.

Na najniższym stopniu podium w konkursie pchnięcia kulą stanął z kolei Oskar Kokoszewski. Przed miotaczem Spartana uplasowali się tylko dwa reprezentanci Litwy - Vytenis Ivaskievicius oraz Mindaugas Jurksa.

Brązowym medalistą został ponadto Oskar Gołębiowski, który był trzeci w finałowym biegu na dystansie 400 m. Z tytułu mistrzowskiego w tej konkurencji cieszył się Kolumbijczyk Diego Alvarez, natomiast srebrny krążek zdobył reprezentant Dominikany Christopher Melenciano Reyes.

– Do igrzysk z wiadomych powodów nie zostały dopuszczone reprezentacje Rosji i Białorusi, które do tej pory wiodły prym w wielu imprezach mistrzowskich niesłyszących – zaznacza Dariusz Szymczuk, trener lekkoatletycznej reprezentacji Polski niesłyszących.

– W związku z tym otworzyła się nieco łatwiejsza droga do medali i nasi lekkoatleci, jak na razie to wykorzystują z czego należy się tylko cieszyć. Do tej pory na podium stawali zawodnicy, którzy byli w gronie potencjalnych medalistów i na których liczyliśmy. Mamy jeszcze w zanadrzu kilka szans medalowych, a jednym z głównych faworytów do złota w biegu na 400 m przez płotki jest lublinianin Oskar Gołębiowski – dodaje.

Polskie piłkarki nożne zagrają o złoto
Świetnie w igrzyskach spisują się polskie piłkarki nożne, które zapewniły sobie co najmniej srebrny medal. Biało-czerwone, w składzie z dwoma zawodniczkami Spartana Lublin - Wiktorią Aumiiller oraz Julią Kopińską po pokonaniu Brazylijek 2:0 są już pewne gry w finale. Wcześniej Polki wygrały z Japonią 5:2 i Kenią 11:0. Rywalkami Polek w finale będą Amerykanki. Potyczka o złoto została zaplanowana w niedzielę, 15 maja.

W poprzednich igrzyskach w Samsunie polscy sportowcy niesłyszący wywalczyli ogółem 11. krążków. Teraz mają ich już trzy razy więcej, a przed nimi kolejne medalowe szanse.