Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sportowi ambasadorzy, Kinga Wojtasik i Michał Szyba, zachęcą do aktywności fizycznej uczniów lubelskich szkół

know
Miasto powołało ambasadorów programu “Sportowy talent”, których zadaniem będzie zachęcanie do aktywności sportowej uczniów lubelskich szkół. Zostali nimi pochodzący z Lublina, siatkarka plażowa Kinga Wojtasik oraz piłkarz ręczny Michał Szyba.

- Miasto dąży do tego, aby być rozpoznawalnym na sportowej mapie Polski. Najbardziej zauważalne są inwestycje w infrastrukturę sportową, ale to tylko dodatek – przyznaje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta miasta ds. sportu. - Najważniejszy jest fundament, który stanowi szkolenie dzieci i młodzieży. Miasto prowadzi politykę zachęcania do sportu i kształtowania młodzieży w kontekście różnych dyscyplin sportowych – dodaje.

W nowym roku szkolnym w Lublinie funkcjonuje 141 klas profilowanych, które szkolą młodzież w różnych dyscyplinach sportowych. Program ten w całości finansowany jest z budżetu miasta.

W tym roku nowością jest program „Sportowy talent”, który podczas spotkań w szkołach ze znanymi sportowcami, ma popularyzować różne dyscypliny. Poza tym uczniowie klas czwartych przejdą testy sprawnościowe, a wyróżniający się uczniowie zostaną zaproszeni na finał, podczas którego zostaną poddani dodatkowym sprawdzianom. Najlepsi otrzymają indywidualną ofertę rozwoju sportowego w jednym z lubelskich klubów. W kolejnych latach testowi zostaną poddani uczniowie starszych klas.

- Jak zachęcić dzieci i młodzież do tego, żeby poświęcali czas na aktywność fizyczną i rozwijali swoje talenty? Odpowiedzią są ambasadorzy programu, którzy są dla uczniów inspiracją. I z ich pomocą odkryjemy więcej sportowych talentów – podkreśla Stepaniuk-Kuśmierzak.

Siatkarka Kinga Wojtasik jest zawodniczką AZS UMCS TPS Lublin. Przed kilkoma tygodniami została wicemistrzynią Europy w siatkówce plażowej, w parze z Katarzyną Kociołek. Szczypiornista Michał Szyba, to wielokrotny reprezentant Polski, który po kilku latach w zagranicznych ligach wrócił do drużyny Azotów Puławy.

Uczniowie lubelskich szkół mogą również skorzystać z programu „Lekkoatletyka dla każdego”. - Służy on upowszechnianiu lekkiej atletyki w naszym mieście. Zajęcia dedykowane są trzem grupom. Pierwsza, to klasy 1-3, dla których mamy gry i zabawy szybkościowe oraz zwinnościowe. Druga grupa, to klasy 4-6 i wtedy zaczynamy już program lekkoatletyczny, a trzecia, to klasy 7-8. Wówczas są to młodzicy i znajdują się już w klubie AZS UMCS oraz startują w zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich – przedstawia założenia programu jego koordynatorka, Urszula Jaros.

Była lekkoatletka, startująca w biegach krótkich i w skoku w dal, poszukuje swoich następców. - Trzynaście lat uprawiałam lekkoatletykę, a od trzech poszukuję następczyni, ponieważ rekord okręgu w skoku w dal ma już 36 lat i należy do mnie. Wynosi 6,41 m – mówi.

W ramach programu na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie będą organizowane otwarte zawody dla uczniów klas IV-VI oraz klas VII-VIII.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski