18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkania, wernisaże, wystawy, koncerty w piątek

Redakcja
„Portrety”
„Portrety” Agnieszka Ewa Wielgosz

* Spotkanie "Kultura jako produkt turystyczny"

Spotkanie z cyklu "Z wirtualnej w przestrzeń miejską", tym razem do Lublina. Spotkanie "Kultura jako produkt turystyczny". Będziemy rozmawiać o tym, czym jest turystyka kulturowa i jakie są możliwości jej rozwoju w naszym kraju, czy znamy nasze lokalne walory kulturalne i turystyczne, czy potrafimy je wystarczająco wypromować oraz czy w kontekście kandydowania do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016 polskie miasta mają pomysł na to, jak zdynamizować przemysł kulturalny.Dyskusję poprowadzi Paulina Zarębska. Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.
piątek, 27 listopada, godz. 16.00
Radio Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2, Lublin

* Wernisaż wystawy fotografii Mikołaja Grynberga "Dużo Kobiet"

Wernisaż premierowej wystawy projektu "Dużo Kobiet" w Polsce, połączony ze spotkaniem z artystą, który opowie o początkach projektu i jego stopniowej ewolucji. Na wernisażu zagra Błażej Gębura - saksofon altowy. Na wystawę składa się 100 niezwykłych zdjęć kobiet z 9 miast Świata: z Warszawy, Rio de Janeiro, Kijowa, Meksyku, Limy, Buenos Aires, Tel Avivu, Zanzibaru i Pekinu. Projekt zaczął się w 2004 roku serią zdjęć kobiet z najbliższego otoczenia artysty zrobionych w Warszawie, zatytułowanej "Dużo Kobiet - Warszawa". Wystawa ta została zaprezentowana na dworcu kolejowym Central do Brasil w Rio de Janeiro, podczas festiwalu Polonia Carioca. Obecnie prace znajdują się na Plaza Juarez w Mieście Meksyk, gdzie były pokazywane w grudniu 2008 roku.
Galeria "Gardzienice", ul. Grodzka 5a Lublin
piątek, 27 listopada, godz. 18.00

* Wernisaż wystawy Agnieszki Ewy Wielgosz "Portrety"

Agnieszka Ewa Wielgosz - urodziła się w Lublinie, gdzie uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Studiowałam grafikę warsztatową w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym, gdzie uzyskała dyplom wykonując unikatowe, autorskie książki - obiekty w pracowni dr Elżbiety Baneckiej. Kontynuowała studia na poznańskiej ASP, które zakończyła dyplomem w pracowni prof. ASP Jacka Adamczaka, przedstawiając animację komputerową.
Wystawa czynna do 30 grudnia, pn-pt 9-19, w sob. do 16.00.
Wstęp wolny
piątek, 27 listopada, godz. 18.30

* Spektakl "Schulzland"

Spektakl w ramach V Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego "Kontestacje"
Studencki Teatr "Alter" - "Schulzland" (Drohobycz)
Teatr działa od 2003 roku przy Polonistycznym Centrum Naukowo-Informacyjnym Uniwersytetu w Drohobyczu, jego inicjatorem i organizatorem był pierwszy kierownik Centrum, śp. Igor Meniok (1973 - 2005). Teatr tworzy w dwóch głównych kierunkach. Pierwszy można określić jako "klasyczny", polegający na współpracy uczestników Teatru z zawodowymi reżyserami lub aktorami, którzy prowadzą warsztaty z gry i ruchu scenicznego oraz zasad gry w tzw. konwencji realistycznej. Drugi zaś kierunek - bardziej organiczny i właściwy dla "alterowców" - to własne poszukiwania treści, form oraz środków wyrazu w przestrzeni budowania obrazów i znaczeń na scenie.
Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, Lublin - Sala Widowiskowa
piątek, 27 listopada, godz. 19.00

* Projekcja filmu "Fucking Amal"

Amal - prowincjonalne miasteczko, jakich pełno w każdym zakątku świata. Senna atmosfera, pruderia, surowe normy obyczajowe. W tym małomiasteczkowym mikroświecie, kilkunastoletnia Agnes zakochuje się w swojej koleżance z klasy, Elin, dziewczynie, która wśród kolegów ma opinię "łatwej" mimo, iż jeszcze nigdy nie uprawiała seksu. Uczucie, początkowo tłumione, jest tak silne, że zmusza młodą Elin do samookreślenia się. Zaprasza grupa LGBT Lublin
Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", ul. Wieniawska 15a, Lublin
wstęp wolny
27 listopada, piątek, godz. 19.00

* Wernisaż wystawy malarstwa Wiktora Chrzanowskiego

Wiktor Chrzanowski malarz, rzeźbiarz, którego twórczość mieści się w nurcie sztuki nieprofesjonalnej, od urodzenia (1946 r.) związany jest z Toruniem.
Stowarzyszenie Twórców Ludowych, ul. Grodzka 14, Lublin
piątek, 27 listopada, godz. 19.30

* Spektakl "Ostatnia Selekcja"

Spektakl w ramach V Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego "Kontestacje"
Studio Teatralno Muzyczne Jazz-Club "Ostatnia Selekcja" (Kielce)
Teatr prowadzi działalność artystyczną od 1997 r. Zajmuje się reżyserią spektakli, warsztatami artystycznymi, obejmuje mecenatem artystycznym młodzież uzdolnioną aktorsko, muzycznie i plastycznie. Dotychczas zrealizowało 36 premier.
Warsztaty Kultury, Popiełuszki 5, Lublin
piątek, 27 listopada, godz. 20

* Spektakl "Ojcze nasz"

Spektakl w ramach V Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego "Kontestacje"
Teatr Panopticum MDK "Pod Akacją" - "Ojcze Nasz" (Lublin)
Spektakl podejmuje problemy relacji rodzinnych głównie na płaszczyźnie ojciec-syn oraz analizuje współczesną sytuację związaną z emigracją zarobkową. Podjęty problem nasuwa pytanie: na ile rodzina jako "wartość nadrzędna" decyduje o konkretnych wyborach, powściąga egocentryzm, organizuje czas, kształtuje postawy, podporządkowuje cele, zadania i marzenia, a na ile jest jedynie odziedziczonym przez nas w spadku reliktem przeszłości, bezrefleksyjnie konserwowanym.
Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, Lublin - Sala Widowiskowa
piątek, 27 listopada, godz. 21.30

* Domino - III Międzynarodowa Premiera Teatru Ludzi Niepełnosprawnych

Pierwsza edycja imprezy ruszyła w 2005 roku. Brały w niej udział teatry zagraniczne - francuskie, belgijskie i holenderskie. W obecnym projekcie wystąpią aktorzy lubelskiej Teatroterapii. Pokażą spektakl "Isadora. Opowieść o kobie¬cie" oparty na życiorysie słynnej tancerki Isadory Duncan. Teatr Ramba-Zamba z Berlina zaprezentuje w sobotę przedstawienie poświęcone pamięci "Umarłej klasy" Tadeusza Kantora. Młodzi aktorzy operując skrótem i symbolem przywołują czarny rozdział w niemieckiej historii - czasy nazizmu. Celem projektu Domino jest pokazanie szerszej publiczności teatru osób niepełnosprawnych intelektualnie.
"Isadora...", piątek, Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, godz. 16, bilety 25 zł
Pamięci "Umarłej klasy", sobota, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, godz. 17, bilety 35 zł

* Najstarsze Pieśni Europy

Epickie pieśni wikingów, zwane rimur, kazachska muzyka ludowa oraz wielogłosowe pieśni Kozaków dońskich, kubańskich i tereskich oraz rdzenna muzyka Beduinów z Autonomii Palestyńskiej - to program trwających od zeszłego czwartku Najstarszych Pieśni Europy. Z okazji dziesiątej edycji festiwalu wszystkie wydarzenia na festiwalu są darmowe. Najbardziej oczekiwanym wykonawcą zdaje się być Islandczyk Steindór Andersen. Nie bez przyczyny: Andersen śpiewał ze słynnym islandzkim zespołem Sigur Ros. Oprócz koncertów planowane są projekcje filmów w Ośrodku "Rozdroża" na Krakowskim Przedmieściu 39 oraz Noce Tańca w Centrali przy ul. Dolnej Panny Marii 3.
Program festiwalu na piątek:
godz. 17. - Ośrodek "Rozdroża", Krakowskie Przedmieście 39
* Projekcja filmu "Adila", reż. Gia Diasamidze (2006)
godz. 19. - Studio Polskiego Radia Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2 - Koncerty:
* Międzynarodowa Szkoła Muzyki Tradycyjnej przy Fundacji "Muzyka Kresów":
Zosia Bernad, Tomasz Sawicki
* Ali Mohammad Rashaida & Odekh Khalil Rishmavi
* Milan Doderović
godz. 22. - Centrala, ul. Dolna Panny Marii 3
* Noc Tańca: Kapela Powiślacka - Stefan Nowaczek, Agnieszka i Mateusz Niwińscy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski