Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie autorskie z prof. Zającem. "Tam, gdzie kwitną kasztany" to wyjątkowo osobista biografia osadzona w lubelskich realiach

JM, ACH
Niezwykły gość zawitał w czwartek (8 grudnia) do Wojewódzkiej Biblioteki Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Na spotkanie autorskie z prof. dr hab. Józefem Zającem, senatorem RP przybyło wielu mieszkańców oraz zacnych gości. Tym razem spotkanie jednak nie było z naukowcem, a z pisarzem, autorem zupełnie innej książki, bardzo osobistej, biograficznej, napisanej lekko, jak dobra powieść.

Zobacz zdjęcia ze spotkania - kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Prof. Józef Zając znany jest jako matematyk, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk matematycznych, niezwykle zasłużony rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie w latach 2001–2016. To również senator VIII, IX i X kadencji. W swoim dorobku naukowym ma ponad 130 prac opublikowanych w recenzowanych czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest również autorem podręcznika poświęconego nawigacji i frazeologii lotniczej.

Tym razem spotkanie w lubelskiej bibliotece nie było z naukowcem, lecz z pisarzem, autorem zupełnie innej książki, bardzo osobistej, biograficznej, napisanej lekko, jak dobra powieść. Prof. Józef Zając w pięknie wydanej książce „Tam, gdzie kwitną kasztany” opowiada historię kilku pokoleń swojej rodziny. Jej losy przedstawia na tle wydarzeń historycznych oraz przemian kulturowych i obyczajowych. Z gawędziarską lekkością opisuje własne odczucia i wrażenia z lat dziecięcych i młodzieńczych, a jednocześnie kreśli obraz zachowań osób ze swojego otoczenia, dzieci, młodzieży i dorosłych.

Książka „Tam, gdzie kwitną kasztany” ukazuje dzieje rodzin Suchorów, Zająców oraz Maciejewskich, których koleje losu wyznaczają ważne wydarzenia historyczne. Dużo miejsca autor poświęca rodzinnej miejscowości i swojej rodowej posiadłości na Górce.

Jak podkreśla prof. Józef Zając kasztany, które pojawiły się w tytule książki nie są przypadkowe. To niezwykle majestatyczne drzewa, które rosną w miejscach bliskich jego sercu, nie tylko łączą przeszłość i teraźniejszość, ale symbolizują również szczęście, pomyślność oraz dobrobyt.

Snując opowieści o minionych czasach, o przodkach i relacjach, jakie łączyły poszczególnych członków rodziny, autor skupia się też na przeżyciach towarzyszących bohaterom w różnych sytuacjach życiowych. Opisuje rodzinne anegdoty przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz miejscowe legendy i opowieści tworzące lokalny koloryt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski