Sprawdź, komu ufają Polacy. Rodzinie? Nie do końca

Marcin Kaźmierczak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne 123RF
Udostępnij:
Coraz częściej rozmawiamy o swoich problemach z przyjaciółmi niż rodzicami i własnymi dziećmi.

Dziewięciu na dziesięciu Polaków ma zaufaną osobę, z którą może porozmawiać o wszystkich swoich problemach. Tak wynika z raportu przygotowanego przez CBOS. Tylko co jedenasty z nas (9 proc.) deklaruje, że nie posiada takiej osoby.

Ponad połowa Polaków (52 proc.) w dalszym ciągu najchętniej zwierza się współmałżonkom i partnerom. Coraz częściej zwierzamy się jednak przyjaciołom, a nie najbliższej rodzinie. Taką odpowiedź w ankiecie CBOS zaznaczyło 31 proc. respondentów. Co czwarty (27 proc.) wśród najbardziej zaufanych osób wpisał rodziców, rodzeństwo i własne dzieci. Jeszcze w 1999 r. wskaźniki te wynosiły odpowiednio 20 i 35 proc.

Dlaczego tak się dzieje?

- Rodziny się nie wybiera, a przyjaciół tak. Z najbliższymi chcemy spędzać czas, ale nie zawsze mówić im o wszystkim - uważa dr Michał Lutostański, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Przechodzimy z tradycyjnego modelu, w którym wszystko zostaje w rodzinie, do bardziej otwartego rodem z Zachodu, gdzie z problemami ludzie wychodzą na zewnątrz - dodaje.

Do tego dochodzą podziały występujące w naszych rodzinach i fakt, że przed najbliższymi trudno przyznać się do problemów.

- Łatwiej jest powiedzieć o nich komuś, kto zna nas dobrze, ale nie występuje w stosunku do nas w relacji hierarchicznej. To też kwestia ambicji. Chcemy spełniać oczekiwania i ambicje rodziców, a przyjaźń nie zakłada ambicjonalnego podejścia i oceniania.

Ufamy także dalszym krewnym (6 proc.), sąsiadom (4 proc.) rodzeństwu współmałżonków (3 proc.) teściom (2 proc.) oraz duchownym (1 proc.). To jednak z rodziną - zwłaszcza najbliższą - najchętniej spędzamy wolny czas. Taką odpowiedź w badaniu CBOS zadeklarowało 37 proc. respondentów. Ponad jedna czwarta z nas najbardziej lubi spędzać wolny czas z najbliższą osobą - małżonkiem lub partnerem. W ciągu ostatnich 18 lat niewiele się w tej kwestii zmieniło.

Zdaniem dr Lutostańskiego potrzeba przebywania w gronie najbliższych najmocniej uwidacznia się właśnie w okresie Bożego Narodzenia. Choć akurat uczucie osamotnienia jest Polakom coraz bardziej obce. Nigdy nie zdarzyło się aż 58 proc. respondentów. W 2005 r. deklarowało je 34 proc. badanych. Do przynajmniej sporadycznego doświadczania osamotnienia stosunkowo częściej niż inni przyznają się osoby niezadowolone ze swojej sytuacji materialnej, mieszkańcy największych miast oraz badani z wyższym wykształceniem.

Poczucie osamotnienia związane jest głównie ze stanem cywilnym. Najczęściej doświadczają go wdowy i wdowcy (55 proc.). Samotność nierzadko doskwiera też osobom rozwiedzionym lub będącym w separacji. Doświadcza jej ponad połowa respondentów, 20 proc. rzadko, 31 proc. czasami a bardzo często 6 proc.

- Wszelkie braki są najmocniej odczuwalne w okresie świąt. Ci, którzy stracili najbliższych lub których rodzina wyjechała na drugi koniec świata, najmocniej odczuwają ich brak i najmocniej tęsknią. Przyzwyczailiśmy się po prostu, że święta spędzamy z rodziną - tłumaczy dr Lutostański.

Co ciekawe, 8 proc. respondentów najlepiej czuje się sama. To aż cztery razy więcej (2 proc.) niż wśród wielu znajomych i ośmiokrotnie więcej (1 proc.) niż w szerokim gronie osób także nieznajomych.

Dr Michał Lutostański uważa, że choć dążymy do bycia w grupie, to nie może być ona zbyt duża.

- To musi być grupa, w której relacje są silne i bliskie i w której możemy być po prostu sobą. W większej grupie czasem trzeba się popisać, żeby wypaść na lepszą osobę niż rzeczywiście jesteśmy i zakładamy maski. W mniejszej grupie najbliższych te maski możemy zrzucić i czuć się naturalnie - twierdzi dr Lutostański. - Poza tym jak mówi powiedzenie, że inteligentni ludzie się nie nudzą. To nic złego, że lubimy samotnie spędzać czas wolny. Żyjemy przecież w zgiełku informacyjnym i nasze życie cały czas pędzi. Potrzebujemy więc czasu, gdy możemy pobyć sami ze swoimi myślami i odetchnąć. Czasem warto się zatrzymać. To zdrowe i higieniczne - dodaje.

Poziom zaufania, jakim darzymy się nawzajem wzrósł w ostatnich 18 latach z 84 do 91 proc.

- Już te 84 proc. to wysoki wynik. Może to wynikać z kilku rzeczy. Żyjemy w dużo bardziej ustabilizowanym gospodarczo okresie, więc waga problemów jest mniejsza. W latach 90. po zmianie systemu uczyliśmy się wciąż wolności i mieliśmy w sobie dozę nieufności, że nie wszystkim można wszystko mówić. Teraz mamy coraz więcej osób urodzonych po 1989 r. bez tych naleciałości i poziom zaufania społecznego wzrósł. - wyjaśnia dr Lutostański. - Nauczyliśmy się też łatwiej rozmawiać o swoich problemach - zauważa.

Ze wzrostem wzajemnego zaufania, zdaniem dr Lutostańskiego podąża większa otwartość na obcych.

- O społeczeństwie myśli się jako o najbardziej wyrazistych przedstawicielach. Myśląc o kibicach często mamy wyobrażenie łysego kibola z bejsbolem, który chce pobić rywali i spalić stadion, a to margines. Podobnie jest z otwartością Polaków. Cały czas się zwiększa. Coraz więcej podróżujemy i mamy kontakt z innymi kulturami. Idziemy w dobrym kierunku - ocenia dr Lutostański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Sprawdź, komu ufają Polacy. Rodzinie? Nie do końca - Gazeta Wrocławska

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
LIBER ALL NY ROSS KLad ssPOłeczNY CZYLI KARZDY DBA TYLKO KO O SIEBIE A JAKO BIAŁŁY POn INNYCH DO ZABAWY Z RODZINY I ZYS SKU ,,,PO POLACKU SSRamaCKU YEBIE =POłoNCZENI NA WIEKI PO PRzez POdzIAŁU MILIO NY ssPOłeCZNE SZUFLADY I SKRZYNKI I KARZY ZIMNY CYNICZNY SZCZURZY I HI POkoRYCI oPOrtunoRAT MEGAEGOISSTYCZNY KARIEROWICZ PO TRUPACH TEeg0 CO DRUGI.TYLKO KASA I ZYSK SPAJO TO COŚ CO NIBY DZIŚ NAZYWAMY FAMILYJA JA I TYLKOKO KO JA .
G
Gość
Autentyczna wartość Zachodu to Chrześcijaństwo. Nie mieszaj z premedytacją kupy typu feminizm z tym co niezbywalne.
a
antytroll
Widać jak nic, że masz pojecie o czymkolwiek.
B
Belan
Komuna to akurat rodzinę niszczyła.
B
Biały Pan
Życie rodzinne to syf postkomunistyczny. Pić, pierdolić nie żałować kutas musi pofolgować.
---
Przecież PiS jest taki super...
G
Gość
"Od przyjaciół Boże strzeż , z wrogami sobie poradzę"
T
Tolek banan
Ufam wyborczej, tvn i polsatowi. Także cenię wartości zachodnie, szczególnie feminizm, gender,awangardowy komunizm a tolerancja to moje drugie imię. Czy teraz mogę już iść i obwieścić wszystkim jaki jestem fajny i postępowy?
j
ja
Uwalmy wiarę a wtedy ludzie zwariują i będą się spowiadać byle komu.Po co rodzina?
W Niemczech nie rodżą się dzieci więc chcą nam narzucić model niemiecki
I
Igma
Ja sam sobie nie ufam.
t
tylko rodzna jes swieta !
Mamy rozmawiac z Antypolakami i mamy donosic na Polakow jak Lech Walesa-Bolek !
t
tylko rodzna jes swieta !
Mamy rozmawiac z Antypolakami i mamy donosic na Polakow jak Lech Walesa-Bolek !
z
zakalakamienicy
"Nigdy nie zdarzyło się aż 58 proc. respondentów. W 2005 r. deklarowało je 34 proc. badanych." O co chodzi w tym zdaniu?
L
Len
Zapamiętajcie, że najbardziej wrogą instytucją, którą może wpłynąć na człowieka jest rodzina. Wrogą wobec mediów, religii i rządu. Taką instytucję starają się zniszczyć lub zminimalizować jej znaczenie. Dzieci mają oglądać"wartościowe' programy w tv, a nie uczyć się od rodziców (mówimy o normalnych rodzinach;)).
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie