MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, na co Lubelszczyzna wyda pieniądze z UE w latach 2014-2020

DUN
Sprawdź, na co Lubelszczyzna wyda pieniądze z UE w latach 2014-2020
Sprawdź, na co Lubelszczyzna wyda pieniądze z UE w latach 2014-2020 Archiwum
Drogi, kolej, badania naukowe służące przedsiębiorstwom, zapewnienie dostępu do szybkiego internetu, inwestycje w energetykę - to niektóre obszary, na jakie w latach 2014 - 20 mają płynąć pieniądze z Unii Europejskiej. W poniedziałek w Lublinie odbyło się spotkanie konsultacyjne założeń do Umowy Partnerstwa, która m.in. wskaże, jakie projekty będą mogły w liczyć na unijne dofinansowanie w kolejnej unijnej siedmiolatce.

Na razie nie wiadomo jednak ile pieniędzy Polska dostanie z Brukseli. - Budżet UE jest na etapie negocjowania przez głowy państw - przypomniał Marceli Niezgoda, wiceminister rozwoju regionalnego.

Województwa w ramach programów regionalnych mają dostać do dyspozycji więcej środków niż w okresie 2007 - 13 (mniej pieniędzy ma być rozdzielanych centralnie). Na co będą wydawane te fundusze?

- Konstruujemy lubelski Regionalny Program Operacyjny. Prochu w tym zakresie nie wymyślimy bo musimy wejść w ramy określone przez Komisję Europejską. A to oznacza, że co najmniej 50 proc. środków zostanie przeznaczonych inwestycje prorozwojowe czyli m.in. rozwój przedsiębiorczości czy cyfryzację - wyliczał marszałek Krzysztof Hetman. - Oczywiście typujemy projekty kluczowe, mamy już także długą listę życzeń. Ale też chcemy, żeby rzeczy najważniejsze i największe, jak modernizacja linii kolejowej do Warszawy, zostały sfinansowane z programów krajowych, np. następcy programu Infrastruktura i Środowisko - dodał Hetman.

Wiadomo, że po 2014 roku będzie kontynuowany program Rozwój Polski Wschodniej, z którego fundusze dostanie Lubelszczyzna i cztery inne województwa.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski