Sprawdź, na co Lubelszczyzna wyda pieniądze z UE w latach 2014-2020

DUN
Sprawdź, na co Lubelszczyzna wyda pieniądze z UE w latach 2014-2020
Sprawdź, na co Lubelszczyzna wyda pieniądze z UE w latach 2014-2020 Archiwum
Drogi, kolej, badania naukowe służące przedsiębiorstwom, zapewnienie dostępu do szybkiego internetu, inwestycje w energetykę - to niektóre obszary, na jakie w latach 2014 - 20 mają płynąć pieniądze z Unii Europejskiej. W poniedziałek w Lublinie odbyło się spotkanie konsultacyjne założeń do Umowy Partnerstwa, która m.in. wskaże, jakie projekty będą mogły w liczyć na unijne dofinansowanie w kolejnej unijnej siedmiolatce.

Na razie nie wiadomo jednak ile pieniędzy Polska dostanie z Brukseli. - Budżet UE jest na etapie negocjowania przez głowy państw - przypomniał Marceli Niezgoda, wiceminister rozwoju regionalnego.

Województwa w ramach programów regionalnych mają dostać do dyspozycji więcej środków niż w okresie 2007 - 13 (mniej pieniędzy ma być rozdzielanych centralnie). Na co będą wydawane te fundusze?

- Konstruujemy lubelski Regionalny Program Operacyjny. Prochu w tym zakresie nie wymyślimy bo musimy wejść w ramy określone przez Komisję Europejską. A to oznacza, że co najmniej 50 proc. środków zostanie przeznaczonych inwestycje prorozwojowe czyli m.in. rozwój przedsiębiorczości czy cyfryzację - wyliczał marszałek Krzysztof Hetman. - Oczywiście typujemy projekty kluczowe, mamy już także długą listę życzeń. Ale też chcemy, żeby rzeczy najważniejsze i największe, jak modernizacja linii kolejowej do Warszawy, zostały sfinansowane z programów krajowych, np. następcy programu Infrastruktura i Środowisko - dodał Hetman.

Wiadomo, że po 2014 roku będzie kontynuowany program Rozwój Polski Wschodniej, z którego fundusze dostanie Lubelszczyzna i cztery inne województwa.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marzena
w Polsce nie byloby dzisiaj nic, tylko bigos i flaki, taka jest prawda.
g
gromkopierdiejew
Wszystko jest tak pięknie ukartowane... Pieniądze z "Unii" wpływają na konta zachodnich banków i oczywiście pracują. Inwestycje drogowe (bo innych nie ma) wykonują zachodnie firmy które oczywiście wygrywają przetargi, polskie firmy są jedynie podwykonawcami. Centra handlowe , galerie itp. które budują zachodnie koncerny zatowarowane są w większości w zachodnie produkty. Polski przemysł właściwie nie istnieje. Studenci na których wykształcenie łożymy jako społeczeństwo wyjeżdżają potem do pracy na zachód bo w Polsce pracy nie ma. Zachodnie kraje mają więc gotową siłę roboczą na ktorej wykształcenie nie musieli łożyć. Itd, itd. a zadłużenie kraju rośnie, rośnie, rośnie.........
Czy to nie jest spisek?
P
Płacący wysokie podatki.
Czy Marszałek wyleciał ze Świdnika do Warszawy i czy będzie wymiana gospodarza województwa, czyli całego Zarządu Województwa Lubelskiego, żeby nowy Zarząd lepiej wydawał pieniądze z naszych podatków i Unii Europejskiej oraz terminowo z nich realizował tylko najbardziej potrzebne inwestycje ?
p
podpis
Nie ma żadnych plusów. 80% kasy z Unii, (na którą płacimy składkę) wraca do krajów starej Unii w formie zamówień dla ich firm. Jest to więc neokolonialnym mechanizm drenowania gospodarki. Gdy doda się do tego fakt, że na obsługę projektów potrzebne są kredyty, wtedy okaże się, kto jeszcze zarabia na tym interesie. Nikt niestety tego nie liczy i brak jest poważnej informacji, a jest tylko propaganda.
N
Nie ośmieszajcie się.
Te pieniądze to jak do tej pory gruszki na wierzbie. Wyraźnie temat zastępczy. Póki co mamy 10 milionów nędzarzy na zielonej wyspie i będzie jeszcze więcej.
J
JajareK
..... zgodnie z zasada "TKM" (teraz k...wa my!) , pozasiadanych w spolkach skarbu panstwa. Reszta mniej wazna.
G
Gość
Jeszcze nie wiemy ile kasy ostatecznie otrzyma Polska, ale można przyjąć, że łącznie otrzyma ok. 105 mld Euro (z dopłatami do rolnictwa) w latach 2014-2020. Gdyby nie otrzymywała pieniędzy z UE, to obecnie nasz kraj byłby na skraju przepaści finansowej. Jednak dodatkowym pozytywnym czynnikiem dla finansów kraju są miliardy dewiz przywożonych z tytułu pracy Polaków za granicą. Natomiast in minus to brak odpowiedniego majątku narodowego do sprzedaży i likwidacja przemysłu tzw. ciężkiego i lekkiego. W ramach struktury eksportu najważniejszy jest Fiat w Tychach (ok. 20% całości eksportu), surowce i towary mało przetworzone (ok. 40%) i produkty drobnego przemysłu, czyli tzw. manufaktur (ok. 40%). Tak więc, gdyby nie pomoc krajów bogatych z Unii Europejskiej, gdzie największymi płatnikami netto są Niemcy, Francja i Włochy oraz znacznie mniejszymi - Holandia Wielka Brytania, Szwecja, Dania i Finlandia - to prawdopodobnie Polska zepchnęła by Grecję na drugie miejsce w zakresie potrzeby natychmiastowej pomocy finansowej w celu uchronienia się przed niewypłacalnością - bankructwem.
z
zenon
A nie mozna by uzyc czesci tych pieniedzy na powroz dla tego lumpa Palikota?
m
mozgowiec.pl
zamiast bujać w obłkoach rozwiązuję zagadki na mozgowiec.pl
h
henryk
Marzy mi się prawdziwa suwerenność nie tylko z nazwy ale tak nie jest.wicepremier Niezgoda mówił coś o logarytmach ze kas będzie dzielona na 18???????czyli 16 plus 2 miasta uprzywiliowane
A
Arek
Powinni pamiętać o dokończeniu obwodnicy Lublina w. Dąbrowica - w. Konopnica ( ok.10 km S19 / DW747), dokumentacja gotowa muszą wystąpić o ZnRID (pozwolenie na budowę) przed listopadem 2013 r. tak, aby nie było problemów z decyzją środowiskową oraz nie przepadła gotowa dokumentacja, terny wykupione, a tak później mogą być kłopoty z "ekologami" z Konopnicy ...
Z
Zygmunt
To są wszystko fundusze celowe,a korzyści z takiej polityki ekonomicznej,w efekcie osiągają Banki Zachodnie. Jeżeli będziemy sami o nich decydować,to zwolennicy UE będą mogli mówić,że mieszkają w suwerennym państwie.Tak niestety nie jest.
h
henio
i nasza kochana Lubelszczyzna nadal będzie się tak fantastycznie rozwijała
n
nikita ch
lepiej módlmy się żebyśmy wogóle coś dostali z UE, bo jak wszyscy zaczną bidolić że kryzys itp to " marna zielona wyspa" nic nie dostanie....
b
betrand
Budżet UE jeszcze w POwijakach. A ciocia Angela coś odwraca od nas główkę.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie