Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź nadchodzące zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Podróżni mogą spodziewać się podwyżek i wymagania nowych dokumentów

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Decyzja  o przyznaniu ETA my być wydawana w ciągu trzech dni roboczych.
Decyzja o przyznaniu ETA my być wydawana w ciągu trzech dni roboczych. A Perry/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Już niedługo bez odpowiedniego dokumentu nie wjedziesz na teren Wielkiej Brytanii. Każdy chcący odwiedzić Wyspy Brytyjskie będzie musiał posiadać elektroniczne zezwolenie na wjazd (Electronic Travel Authorisation – ETA). Jak wyrobić ten dokument, ile to kosztuje i od kiedy obowiązują nowe przepisy w Zjednoczonym Królestwie?

Spis treści

Czym jest Electronic Travel Authorisation (ETA)?

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, że już niedługo każdy chcący wjechać do Zjednoczonego Królestwa będzie musiał wystąpić o specjalne pozwolenie. Każdy podróżujący na Wyspy Brytyjskie będzie musiał wystąpić o elektroniczne zezwolenie na wjazd tzw. ETA (Electronic Travel Authorisation).

Elektroniczne pozwolenie na wyjazd będzie umożliwiało przyjazd do Wielkie Brytanii w celach turystycznych, służbowych, na studia lub w odwiedziny. ETA pozwalać będzie również na trzymiesięczny pobyt w ramach wizy pracowniczej oraz na przejazd przez kraj.

Od kiedy będzie obowiązywać posiadanie ETA?

Już od 15 listopada tego roku obywatele Kataru będą musieli występować o elektroniczne zezwolenie na wjazd. Od 22 lutego 2024 roku na liście krajów, których obywatele będą musieli się ubiegać o ETA, znajdą się też:

  • Bahrajn,
  • Jordan,
  • Kuwejt,
  • Oman,
  • Arabia Saudyjska,
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie

Obywatele Unii Europejskiej na razie nie muszą ubiegać się o ETA. Jednak wszystko ulegnie zmianie wraz z nadejściem 2024 roku. System ETA będzie wtedy już całkowicie gotowy i nawet obywatele UE będą musieli wnioskować o uzyskanie elektronicznego zezwolenia na wjazd.

Jak uzyskać ETA i ile to będzie kosztować?

Wniosek o elektroniczne zezwolenie na wjazd można składać za pośrednictwem aplikacji UK ETA oraz na stronie internetowej gov.uk. Decyzja o przyznaniu ETA my być wydawana w ciągu trzech dni roboczych. ETA jest przypisana do konkretnego numeru paszportu, a jej ważność wynosi dwa lata. Po upłynięciu dwóch lat lub zmianie paszportu należy złożyć nowy wniosek o elektroniczne zezwolenie na wjazd.

Ile będzie kosztować uzyskanie elektronicznego pozwolenia na wjazd na teren Wielkiej Brytanii? Jak podaje CNN, koszt wyrobienia pozwolenia na wjazd wyniesie 10 funtów. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w USA, gdzie za uzyskanie pozwolenia na wjazd należy uiścić opłatę w wysokości 21 dolarów. Wkrótce opłaty za wjazd będą obowiązywać również na terenie Unii Europejskiej. Obywatele krajów bez obowiązku wizowego, będą musieli uzyskać zezwolenie EITAS — jego koszt wyniesie 7 euro.

Nowy program EITAS nakłada na obywateli spoza UE, którzy nie są zobowiązani do uzyskiwania wizy, konieczność uzyskania zezwolenia przed wjazdem na obszar Unii Europejskiej. Rezygnacja z obowiązku wizowego będzie obowiązywać dla każdej osoby planującej krótką wizytę w strefie Schengen.

Początkowo planowano, że ETIAS rozpocznie swoją działalność w listopadzie 2023 roku. Jednak obecnie Komisja Europejska informuje na swojej stronie internetowej, że program ten zostanie uruchomiony dopiero w 2024 roku.

Wzrost cen wiz do Wielkiej Brytanii

Od października Wielka Brytania zdecydowała się również na podniesienie cen wiz, co może wpłynąć na budżet podróżnych. To rezultat wprowadzenia nowego programu wizowego, który obejmuje zarówno turystów, jak i studentów.

Oto, jakie zmiany czekają na osoby ubiegające się o wizy do Wielkiej Brytanii:

  • Wizy Turystyczne: Koszt wizy pobytowej na okres krótszy niż sześć miesięcy wzrośnie o 18 euro, osiągając poziom 133 euro (około 600 złotych). To ważna informacja dla podróżujących do Wielkiej Brytanii na krótszy pobyt. Opłaty za wizy pobytowe o okresie ważności 2-, 5- i 10-letnim również zwiększą się, co wpłynie na budżet osób planujących dłuższe wizyty w kraju.
  • Wizy Studenckie: Warto zauważyć, że osoby ubiegające się o wizy studenckie, które przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii spoza kraju, także odczują wzrost cen. Opłata za wizę studencką wyniesie 569 euro (około 2600 złotych). To ważna zmiana, którą warto uwzględnić, planując studia na Wyspach.

Podróżujący do Wielkiej Brytanii powinni uwzględnić te zmiany cen wiz w swoim budżecie. Od października podróże do tego urokliwego kraju mogą być nieco kosztowniejsze, zwłaszcza dla turystów i studentów.

Dodaj firmę
Logo firmy POLSKIE LINIE LOTNICZE LOT S. A.
Warszawa, Komitetu Obrony Robotników 43
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprawdź nadchodzące zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Podróżni mogą spodziewać się podwyżek i wymagania nowych dokumentów - Strona Podróży

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski