Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź najbardziej oblegane kierunki na lubelskich uczelniach

IL
Sprawdź najbardziej oblegane kierunki na lubelskich uczelnaich
Sprawdź najbardziej oblegane kierunki na lubelskich uczelnaich Archiwum
Od lipca większość lubelskich uczelni zacznie ogłaszać listy przyjętych studentów. Już teraz można przypuszczać, które z proponowanych kierunków okażą się prawdziwym hitem rekrutacyjnym. Jak prezentują się statystyki? Do tej pory z rejestracji internetowej na UMCS skorzystało 7584 osoby. Najwięcej, bo 14 kandydatów, walczy w tym momencie o indeks na kierunku lekarsko-dentystycznym na Uniwersytecie Medycznym. Do środy 516 osób zapisało się na budownictwo na Politechnice Lubelskiej.

Zapisy na studia trwają już od kilku miesięcy. Od 1 marca z rejestracji internetowej na UMCS skorzystało już 7584 kandydatów. W ubiegłym roku na tej uczelni chciało studiować ponad 21 tys. osób. Wtedy największym zainteresowaniem cieszyła się filologia iberyjska, o indeks której starało się ponad 10 osób. W tym momencie wśród najbardziej obleganych kierunków znajdują się: finanse i rachunkowość (416 os.), psychologia (350 os.), prawo (301 os.), ekonomia (258 os.), pedagogika (240 os.), filologia angielska (238 os.) oraz zarządzanie (224 os.).

- Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się nasz nowy kierunek, bezpieczeństwo wewnętrzne, które ruszy od nowego roku akademickiego. Zarejestrowało się na nie 279 osób a miejsc mamy tylko 120 - informuje Jakub Kosowski, sekretarz ds. rekrutacji UMCS.

Podobnie jak przed rokiem, dużym wzięciem cieszą się studia techniczne. Z podsumowania rekrutacji 2011/2012, którą sporządziło MNiSW wynikało, że najbardziej pożądanym kierunkiem w Polsce było budownictwo. Aż 30 tys. osób chciało go studiować! Nie dziwi więc fakt, że w tym momencie jest to tak oblegany kierunek na Politechnice Lubelskiej. Zarejestrowało się na niego już 516 kandydatów, przy czym miejsc jest tylko 160.

- Najpopularniejsze do tej pory są również architektura i urbanistyka (335 os.), mechanika i budowa maszyn (272 os.) oraz inżynieria środowiska (257 os.) - informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL.

W tegorocznej rekrutacji na prowadzenie wysuwa się również Uniwersytet Medyczny. Ponad 4 tys. maturzystów zarejestrowało się już na stronie UM, z czego najwięcej na Wydziale Lekarskim, ponad 2,3 tys. Jakie kierunki najchętniej wybierają kandydaci? Na czoło wysuwają się analityka medyczna (300 os.), elektroradiologia (100 os.), kosmetologia (178 os.), pielęgniarstwo (200 os.) oraz techniki dentystyczne (98 osób). Ponad tysiąc osób zarejestrowało się już na kierunek lekarsko-dentystyczny. - Miejsc mamy 70, ale ministerstwo jeszcze nie zatwierdziło tego limitu - wyjaśnia Anna Gosik, z działu rekrutacji UM.

Język, historię i kulturę Chin chce zgłębiać już 95 osób. O indeks sinologii, nowego kierunku, który rusza na KUL-u już od października, starają się w tym momencie trzy osoby. Na pozostałych miejscach plasują się: prawo (558 os.), psychologia (444 os.), filologia angielska (250 os.) oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna (175 os.).

- Na 4065 oferowanych przez nas miejsc w naborze na studia I stopnia i jednolite magisterskie, na dzień 20 czerwca , zainteresowanie studiami zgłosiło 3850 kandydatów - informuje Radosław Hałas, rzecznik KUL.

Nie wszystkie lubelskie uczelnie chcą w tym momencie podawać statystki rekrutacji. Wolą poczekać do końca naboru wniosków. - Do tej pory zarejestrowało się u nas 4 tys. osób a miejsc mamy 1980. Nie chcemy w tym momencie podawać ilości osób, które aplikują na poszczególne kierunki, ponieważ nie chcemy wprowadzać zamieszania i sugerować niczego naszym przyszłym studentom. Mogę tylko powiedzieć, że w tym momencie największym zainteresowaniem cieszą się: weterynaria, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna oraz nasz nowy kierunek hipologia i jeździectwo. Na pozostałych miejscach znajdują się biotechnologia, dietetyka, inżyniera środowiska oraz architektura krajobrazu - zdradza Anna Woźniak, kierownik organizacji studiów UP.

Również prywatne lubelskie uczelnie jak Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji, Wyższa Szkoła Nauk Społecznych oraz Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji, nie podają konkretnych liczb. Wiemy natomiast, że wśród rekrutacyjnych hitów znajdują się: administracja, zarządzanie oraz finanse i rachunkowość (WSPA), psychologia, informatyka, oraz bezpieczeństwo publiczne (WSEI) a także techniki dentystyczne, kosmetologia, ratownictwo medyczne i dietetyka (WSNS).


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski