Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian gimnazjalny 2013 dyskryminuje ewangelików. Luteranie protestują!

Redakcja
Sporne zadanie sprawdzianu gimnazjalnego 2013
Sporne zadanie sprawdzianu gimnazjalnego 2013
Sprawdzian gimnazjalny 2013 część humanistyczna jest tendencyjna i utrwala negatywne myślenie o luteranach - pisze w liście do minister Krystyny Szumilas urażony treścią ks. bp Jerzy Samiec, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. CZYTAJ LIST

AKTUALIZACJA:

Komentarz Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie listu bp Jerzego Samca i ks. dr Adriana Korczago:

Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej w odpowiedzi na List otwarty przedstawicieli Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce zapewniła, że intencją użytego w arkuszu egzaminacyjnym zadania nie było urażenie uczuć religijnych uczniów wyznania luterańskiego czy jakakolwiek stygmatyzacja.

Minister podkreśliła, że zdaje sobie sprawę, iż nauczanie historii, a zwłaszcza konstruowanie zadań egzaminacyjnych dotyczących historii naszego społeczeństwa wymaga dużej wrażliwości i przewidzenia wszystkich możliwych sytuacji, które mogłyby zostać odebrane w negatywny sposób.Dlatego zapewniła Księdza Biskupa, że zobowiązała dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do zwrócenia uwagi na wszelkie możliwe interpretacje zamieszczonych w arkuszach egzaminacyjnych zadań oraz uwrażliwienie twórców testów egzaminacyjnych na bardzo staranne dobieranie tekstów źródłowych.

W dzisiejszym spotkaniu z Polską Radą Ekumeniczną minister Szumilas omawiała z Księdzem Biskupem tę kwestię oraz przedstawiła decyzje, jakie podjęła w tej sprawie.

CZYTAJ KONIECZNIE:
SPRAWDZIAN GIMNAZJALNY 2013

Poniżej publikujemy cały list:

Warszawa, 23.04.2013.

List otwarty
do Krystyny Szumilas
Minister Edukacji Narodowej
Warszawa

Szanowna Pani Minister!

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy sygnały, zarówno od nauczycieli wyznania luterańskiego, jak i od rodziców, a nawet samych uczniów, dotyczące treści zawartych w Egzaminie gimnazjalnym 2013, w jego części humanistycznej. Są one niezwykle tendencyjne i utrwalają negatywne myślenie o luteranach. Z ogromnym zaskoczeniem i niedowierzaniem odczytaliśmy tekst do 10 zadania, w części Historia i wiedza o społeczeństwie, którym był Mandat do starostów o zwalczaniu herezji luterańskiej króla Zygmunta I Starego.

CZYTAJ KONIECZNIE:
ZADANIA Z CZĘŚCI HUMANISTYCZNEJ SPRAWDZIANU GIMNAZJALNEGO 2013

Dokument ten opisuje nastawienie do luteranizmu w czasach Reformacji. Wyrwany jednak z kontekstu i nieopatrzony stosownym komentarzem mógł i wzbudził szereg negatywnych emocji. Dotyczyło to zwłaszcza tych gimnazjalistów wyznania luterańskiego, którym na co dzień przychodzi żyć w diasporalnych warunkach. Są oni, ze względu na swą odmienną przynależność wyznaniową, wytykani palcami i zdani niejednokrotnie na niewybredne komentarze.

Zacytowany w teście fragment wspomnianego powyżej dokumentu:

"Minęło już kilka lat, gdy z powodu szerzenia się zarazy luterańskiej wydaliśmy mandat, aby zapowiedział wszystkim szeroko dookoła, by nie odważyli się podróżować do Wittenbergi albo do tych miejsc, w których istniałoby jakieś podejrzenie herezji, lub też wysyłać tam swoje dzieci. Ktokolwiek by zaś odważył się książki zarażone zarazą luterańską wwozić lub posługiwać się nimi prywatnie lub publicznie, ten stanie się winnym kary gardła, proskrypcji i utraty wszystkich dóbr"
- może jedynie takie zachowania pogłębić. W kontekście nikłej wiedzy na temat innych wyznań, z którą mamy do czynienia w naszym kraju, pobieżne odczytanie fragmentu Mandatu, zwłaszcza w obliczu egzaminacyjnego stresu, może prowadzić do bardzo wielkich skrótów myślowych, utwierdzania stereotypów, wręcz swego rodzaju stygmatyzacji inaczej wyznających czy wierzących.

Niejeden z tegorocznych gimnazjalistów wyznania luterańskiego mógł się poczuć napiętnowany, sfrustrowany. Niejednego zacytowany tekst źródłowy mógł rozkojarzyć, co w konsekwencji rzutowało na dalszy przebieg testu.

W związku z powyższym zwracamy się do Pani Minister z prośbą, by na przyszłość uwrażliwiać członków Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, aby dokonując wyboru tekstów czy formułując pytania, brali pod uwagę to, w jaki sposób, emocjonalnie związani z danym wyznaniem czy religią członkowie poszczególnych Kościołów i religii mogą poczuć się dotknięci.
Wystarczyło przecież w odpowiedzi zamiast:

"Władcą, który wystawił cytowany dokument, był …"
napisać:
"Władcą, który wystawił nietolerancyjny dokument, był…"

W dobie podkreślania znaczenia tolerancji takie wyszukiwanie tekstów stanowi, zapewne niezamierzone, ale manipulowanie, na które jako Kościół nie możemy się zgodzić.
Z tego powodu wypowiadamy swe stanowcze NIE, dla tego rodzaju tekstów w testach gimnazjalnych.

Z poważaniem
ks. bp Jerzy Samiec, Biskup Kościoła
ks. dr Adrian Korczago, Generalny Wizytator Nauczania Lekcji Religii

CZY REAKCJA LUTERAN JEST WŁAŚCIWA? JAK OCENIASZ WYDŹWIĘK PYTANIA W SPRAWDZIANIE GIMNAZJALNYM I LIST? NAPISZ KOMENTARZ

UWAGA:
ODPOWIEDŹ MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ JUŻ WKRÓTCE W SERWISIE DZIENNIKZACHODNI.PL


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sprawdzian gimnazjalny 2013 dyskryminuje ewangelików. Luteranie protestują! - Dziennik Zachodni

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski