„Srebrni” mieszkańcy Lublina dobrze czują się w swoim mieście

Karolina Kowalczyk
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk: - W planach mamy uruchomienie Programu Mobilny Senior
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk: - W planach mamy uruchomienie Programu Mobilny Senior Małgorzata Genca
Udostępnij:
Realizujemy priorytetową dla nas politykę senioralną - zapewniamy naszym mieszkańcom bezpieczeństwo i godne warunki życia - mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Czy Lublin jest miejscem przyjaznym dla seniorów?
Miasto stara się dbać o swoich seniorów realizując liczne projekty, programy i inicjatywy skierowane do najstarszych mieszkańców. Od czerwca 2015 r. wdrażamy Program Lublin Strefa 60+, którego głównym elementem jest „Lubelska Karta Seniora”. Na jej podstawie mieszkańcy Lublina w wieku powyżej 60. roku życia mogą korzystać z ulg i zniżek oferowanych przez Partnerów Programu. O tym, że jest to potrzebne działanie, świadczy ilość wydanych kart - ponad 15 000. W ramach Programu „Lublin Strefa 60+” jest jeszcze usługa Telewsparcie 60+. Od poniedziałku do piątku w godz. 17-20 pod nr telefonu 81 46 66 999 seniorzy korzystają ze wsparcia psychologów, uzyskując porady i informacje na temat działalności instytucji i organizacji oferujących różne formy pomocy i aktywizacji. W Centrum Inicjatyw Senioralnych świadczone są również indywidualne porady psychologiczne dla seniorów. Jest też grupowe wsparcie psychologiczne. Podczas zajęć uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami, poznają metody i techniki radzenia sobie ze stresem.

Mając na uwadze potrzebę aktywizacji seniorów, organizujemy szereg imprez o charakterze kulturalno-społecznym. Te działania mają na celu przełamywanie stereotypów dotyczących osób starszych, ich aktywności i funkcjonowania w społeczeństwie. Wśród nich są też takie, które integrują i łączą pokolenia. W tym roku odbyła się siódma edycja Dnia Solidarności Międzypokoleniowej i Lubelskich Dni Seniora oraz piąta odsłona pokazu mody „Odczaruj Jesień Życia”.

Za całokształt polityki senioralnej miasta otrzymaliśmy ostatnio tytuł „Gminy Przyjaznej Seniorom” w konkursie ogłoszonym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

W jaki sposób seniorzy mogą spędzić swój wolny czas na emeryturze?
Realizując priorytetową dla nas politykę senioralną rozwijamy sieć Ośrodków Wsparcia, Dziennych Centrów Aktywności Seniorów i Klubów Seniora. Obecnie mamy różnorodne formy wsparcia. Wśród nich jest 18 Klubów Seniora, 6 Centrów Dziennego Pobytu, 3 Punkty Domowej Opieki. Oferta instytucjonalna obejmuje również 7 Domów Pomocy Społecznej, 2 specjalistyczne dzienne ośrodki terapeutyczno-opiekuńcze oraz 9 Środowiskowych Domów Samopomocy, w tym 4 Dzienne Ośrodki Wsparcia dla Osób z chorobą Alzheimera. Oferta ta jest cały poszerzana o nowe rozwiązania.

Działające w poszczególnych dzielnicach miasta centra senioralne czy kluby seniora są doskonałą formą integracji, spędzania czasu wolnego, uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych czy sportowych. Można tu realizować swoje pasje, zdobywać nowe umiejętności, aktywnie i twórczo spędzać wolny czas. W ofercie klubów są zajęcia rozwijające indywidualne zainteresowania, rehabilitacyjne, edukacyjne oraz usprawniające intelekt, zajęcia komputerowe, spacery, wycieczki, wyjścia do kina, teatru, zabawy taneczne. Bogatą ofertę aktywizującą dla seniorów posiadają również prężnie działające w Lublinie organizacje pozarządowe. Wycieczki nad morze i w góry, wyprawy do lasu, spacery po mieście - to tylko niektóre z propozycji dedykowanych seniorom przez lubelskie organizacje społeczne.

Czy seniorzy mogą liczyć na specjalne zniżki?
Głównym instrumentem, który pozwala na uzyskanie mieszkańcom powyżej 60. roku życia specjalnych zniżek jest „Lubelska Karta Seniora”. Ulgi te są bardzo różne - od 5 do 50 proc. Bogatą ofertę prezentują m.in. kina, teatry, muzea, salony urody, kluby sportowe. Są też salony optyczne, ośrodki rehabilitacyjne, szkoły tańca, restauracje i cukiernie. W gronie Partnerów znajdują się punkty usługowe takie jak zakłady zegarmistrzowskie, studia fotograficzne, kwiaciarnie, księgarnie i wiele innych. Corocznie w czerwcu publikowany jest Informator Lubelskiej Karty Seniora, który zawiera profile Partnerów i opisy zniżek.

W planach mamy uruchomienie Programu Mobilny Senior, w ramach którego osoby powyżej 65. roku życia, mieszkające w Lublinie, będą mogły korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Jakie inwestycje planowane są dla seniorów w Lublinie w najbliższym czasie?
Konsekwentnie będziemy rozwijać istniejące obecnie formy wsparcia seniorów. Przy Domu Pomocy Społecznej „Kalina” do końca 2019 roku planowane jest uruchomienie dwóch rodzinnych domów pomocy dla osób w podeszłym wieku. Z kolei przy Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty chcemy utworzyć Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawno-ścią Intelektualną.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014 - 2020 przy Środowiskowym Domu Samopomocy „Kalina” powstanie nowy, specjalistyczny ośrodek dla osób z zaburzeniami pamięci.

W zakresie tzw. oferty miękkiej chcemy uatrakcyjniać inicjatywy kulturalno-społeczne, które na stałe wpisały się w kalendarium wydarzeń ważnych dla naszych „srebrnych” mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie