Jego idea jest bardzo prosta. Wierni mogą ofiarować swoje postanowienia w intencjach zgłoszonych przez inne osoby. - Ludzie proszą najczęściej o wsparcie w sprawach rodzinnych. Chcą na przykład uzdrowić swoje relacje z rodzicami, z dziećmi, z bliskimi - mówi Elwira Wasak z Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, która koordynuje działanie banku.
Z drugiej strony są chętni, którzy chcą w tej intencji ofiarować swoje wielkopostne, dobre uczynki, np. walkę z nałogiem lub modlitwę. "Wymiana" odbywa się na stronie internetowej www.bankwielkopostny.pl.
Bank działa przez cały okres Wielkiego Postu. Ten rozpoczyna się dziś wyjątkowym świętem - Środą Popielcową. Katolicy zachowują tego dnia post ścisły, czyli powstrzymują się od potraw mięsnych, a do syta najadają się tylko jeden raz w ciągu dnia. Takie zasady obowiązują wszystkich zdrowych katolików między 18 a 60 rokiem życia.
Wierni idą też do kościoła, gdzie ksiądz posypuje im głowę popiołem. - Ten popiół przypomina, że nasze życie doczesne to marność, która musi minąć, że prawdziwym sensem naszego istnienia jest życie wieczne - tłumaczy ks. Mirosław Ładniak, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Lublinie.
W okresie Wielkiego Postu wierni powinni unikać hucznych zabaw. Z kościołów znikają wtedy kwiaty, a księża w czasie mszy św. noszą szaty w kolorze fioletowym.
Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski
Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?