Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa z Instytutem Europy Środkowej: Brutalna wojna Putina

Andrzej Szabaciuk
Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała jedną z największych katastrof humanitarnych w skali globalnej od czasów drugiej wojny światowej. W jej efekcie miliony Ukraińców opuściły swoje miejsce zamieszkania, tracąc dorobek życia, zdrowie oraz coraz częściej życie.

Ataki na obiekty cywilne, sterroryzowaną ludność oraz infrastrukturę krytyczną stają się kluczowym elementem strategii wojennej agresora, której celem jest złamanie oporu Ukraińców, podkopanie morale walczących wojsk oraz mszczenie się za straty poniesione w toku wojny. Coraz częstsze są przypadki mordowania cywili, grabieży i gwałtów. Rosjanie uniemożliwiają dostawę pomocy humanitarnej oraz ewakuację setek tysięcy osób, z których część jest odwodniona, niedożywiona i schorowana oraz wymęczona długotrwałym przebywaniem w ukryciu, bez ogrzewania, ciepłego jedzenia czy dostępu do lekarstw. Szczególnie trudna sytuacja panuje w Mariupolu, gdzie wojska rosyjskie mimo wcześniejszych uzgodnień niejednokrotnie już ostrzelały korytarz humanitarny, uniemożliwiając ewakuację cywili.

Rosja cynicznie zaprzecza, że dokonuje ostrzałów ludności cywilnej, i oskarża o to wojska ukraińskie. Obserwujemy też wzmożoną ofensywę propagandową Kremla, której celem jest zniechęcenie mieszkańców środkowej i zachodniej Ukrainy do pomocy osobom wewnętrznie przesiedlonym. Krótkie filmiki rozpowszechniane m.in. na platformie TikTok oskarżają ich o niewdzięczność, brak patriotyzmu oraz niechęć do obrony kraju. Podobne materiały pojawiają się także w państwach, do których trafiają uchodźcy wojenni: w Mołdawii, na Słowacji, na Węgrzech i oczywiście w Polsce. Ich celem jest zniechęcenie miejscowej ludności do pomocy potrzebującym.

Ukraińcy, mimo nieustających ataków z powietrza i brutalnej strategii agresora, stawiają heroiczny opór rosyjskiej inwazji na wszystkich frontach, zadając przy tym przeciwnikowi znaczne straty. Według danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosja w Ukrainie straciła już 13 tys. żołnierzy, 50 samolotów, 92 helikoptery, 303 czołgi i 1036 pojazdów opancerzonych. Nawet jeżeli przyjmiemy, że przywoływane dane są zawyżone, to straty rosyjskie są poważne, co potwierdzają także amerykańskie dane wywiadowcze.

Chcąc zatuszować ponoszone straty, władze Rosji zablokowały większość niezależnych mediów rosyjskich oraz Facebook, Twitter i YouTube. Sankcje nałożone na Federację Rosyjską są coraz bardziej odczuwalne przez zwykłych obywateli. Obserwujemy historyczne załamanie kursu rubla oraz gwałtowne skoki cen podstawowych produktów spożywczych, lekarstw czy elektroniki. Wiele rosyjskich firm ograniczyło lub wstrzymało produkcję. Coraz więcej zachodnich przedsiębiorstw pod presją bojkotu wycofuje się z rynku rosyjskiego, ewentualnie odmawia zakupu rosyjskich surowców energetycznych (np. Shell). Federacja Rosyjska nie była tak izolowana od czasów zimnej wojny.

Jednak władze na Kremlu jasno deklarują, że ich celem jest zmuszenie Ukrainy do kapitulacji i rozbrojenia. Bagatelizują przy tym sankcje, strasząc Zachód wysokimi cenami gazu i ropy naftowej. Bez wzmocnienia presji na Rosję niemożliwe będzie szybkie zatrzymanie pogłębiającej się w Ukrainie katastrofy humanitarnej, która na dziesięciolecia zmieni oblicze tego państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski