Liczba ognisk koronawirusa w woj. lubelskim zwiększyła się do osiemnastu. Wśród tych najnowszych jest: Centrum Lotnicze w Depułtyczach Królewskich (3 osoby), ognisko rodzinne z pow. puławskiego (6 osób) oraz wesele z pow. zamojskiego (9 osób). W zeszłym tygodniu koronawirus pojawił się też na lubelskiej uczelni - u 3 pracowników UMCS. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że zakażenia mają dotyczyć pracowników rektoratu oraz biblioteki głównej. Przeprowadzane są kolejne testy u innych pracowników.
W środę w woj. lubelskim padł kolejny rekord zakażeń. Potwierdzono 39 nowych przypadków koronawirusa w ciągu doby. Tyle samo odnotowano również 12 lipca. W Puławach zmarła również 22 ofiara koronawirusa. To 71-letnia mieszkanka pow. zamojskiego z szeregiem chorób współistniejących.
- Dziewięć nowych zakażeń z Lublina i pow. lubelskiego to głównie osoby z kwarantanny po kontakcie z osobami zakażonymi na terenie innego województwa, a także z osobami z naszego regionu. Trzeba pamiętać, że trwają wakacje i ludzie się przemieszczają - wyjaśnia Magdalena Smolińska-Kornas, rzeczniczka lubelskiego sanepidu.
Lubelski sanepid zwiększył kontrole dotyczące przestrzegania obowiązujących przepisów. W ciągu czterech ostatnich dni przeprowadzono ok. 300 kontroli w miejscach użytkowania publicznego jak: sklepy, hipermarkety, ośrodki wypoczynkowe, stołówki, restauracje. - Nałożyliśmy kilka mandatów i wydaliśmy ok. 120 pouczeń - dodaje rzeczniczka.
Od początku epidemii w woj. lubelskim stwierdzono 1175 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 801 ozdrowieńców i zarejestrowano 22 zgony. Obecnie 343 osoby mają aktywne zakażenie. Natomiast z podejrzeniem bądź stwierdzeniem COVID-19 hospitalizowanych jest 127 osób, z czego 15 osób trafiło do szpitala w ciągu ostatniej doby.
- Obecnie w Białej Podlaskiej przebywa dziesięć osób z wynikiem pozytywnym w kierunku COVID-19. Wszyscy pacjenci oddychają samodzielnie - informuje Magdalena Us, rzeczniczka bialskiego szpitala. Z kolei w klinice chorób zakaźnych SPSK1 w Lublinie przebywa 20 osób, a w klinice anestezjologii - 2 osoby z COVID-19. - Są to pacjenci w ciężkim stanie, wymagający respiratora. Zazwyczaj mamy od 1 do 3 pacjentów z zakażeniem. Dysponujemy 12 stanowiskami, ale w razie potrzeby możemy jeszcze zwiększyć te liczbę - wyjaśnia prof. Mirosław Czuczwar, szef Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK1.
Urząd wojewódzki informuje nas, że obecnie trwają prace nad strategią postępowania na wypadek wzrostu liczby zakażeń. Przypomnijmy, że nie działa już szpital jednoimienny w Puławach. Pytamy więc, dokąd mają trafiać pacjenci z podejrzeniem bądź ze stwierdzeniem COVID-19 i jednocześnie z innymi chorobami np. zawałem serca, kobiety w ciąży, osoby ze złamaniami. - SPZOZ w Puławach nie jest już szpitalem jednoimiennym, tzn. w całości dedykowanym pacjentom podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. Jednak nadal zachowuje funkcje szpitala jednoimiennego w następującym zakresie: w całości dla pacjentów „covidowych” przeznaczone są 2 oddziały obserwacyjno-zakaźne oraz oddział pulmunologiczny z zabezpieczeniem w zakresie dializoterapii. A w przypadkach nagłych mogą być udzielane świadczenia kardiologiczne, neurologiczne, chirurgii ogólnej, położniczo-ginekologiczne i z chorób wewnętrznych. Zabezpieczono także 4 łóżka intensywnego nadzoru medycznego z możliwością prowadzenia oddechu zastępczego i tlenoterapii - wyjaśnia Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody.
- Oto najbardziej nieposłuszne rasy psów
- Podtopienia i połamane drzewa. Krajobraz po burzy
- Piękna i gorąca sobota. W taką pogodę to tylko do Okuninki
- Bitwa o Margot w Lublinie. Pojawiły się tłumy! Zobacz
- Więcej kibiców, więcej zabawy. Zobacz fanów żużla
- Jezioro z Lubelskiego jednym z najczystszych w kraju. Zobacz
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Nawet Kasia Tusk zabrała głos o komisji ds. rosyjskich wpływów. Martwi się o ojca?
- Europosłowie o panice w UE ws. komisji ds. rosyjskich wpływów: "grillowanie rządu"
- Polska i Niemcy zacieśniają współpracę przy ochronie granic. "Razem bronimy UE"
- Mularczyk: Celem komisji ds. rosyjskich wpływów nie jest ingerowanie w wybory