Stacje Kultury 2014 - prezentujemy kandydatów (WIDEO)

PAF
Wręczenie tytułów "Stacji Kultury" z rąk przedstawicieli lubelskich władz nastąpi 22 października w Trybunale Koronnym.
Wręczenie tytułów "Stacji Kultury" z rąk przedstawicieli lubelskich władz nastąpi 22 października w Trybunale Koronnym. Materiały organizatora
Fundacja T.E.A.M Teatrikon po raz trzeci organizuje plebiscyt „Stacje Kultury”. O nagrodę mogą ubiegać się lubelskie szkoły ponadgimnazjalne, które w poprzednich latach aktywnie brały udział w przedsięwzięciach kulturalnych.

Tytuł Stacje Kultury zostanie przyznany na podstawie:

* Wyników obrad Kapituły konkursowej, w skład której wchodzą przedstawiciele Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin, Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Lubelskiego Kuratorium Oświaty i przedstawiciele społeczności uczniowskiej ze szkół nominowanych do tytułu Stacje Kultury.

* Wyników głosowania internetowego. Procentowe wyniki uzyskane przez każdą ze szkół zamieniane są na punkty.

Wręczenie tytułów "Stacji Kultury" z rąk przedstawicieli lubelskich władz nastąpi 22 października w Trybunale Koronnym.

Zagłosuj na I LO im. Stanisława Staszica

Staszic to szkoła, która od początku swojego istnienia promuje kulturę. Uczniowie mają duży wybór w zakresie różnych zajęć kulturalnych. Już od samego początku roku w Stasiu robi się międzynarodowo. To za sprawą LubMUN - czyli symulacji obrad ONZ, podczas której każdy z uczniów może wcielić się w przedstawiciela wybranego przez siebie państwa. Może też realizować swoje pasje muzyczne, bo w szkole istnieje wielokrotnie nagradzany chór Staszica Lorien oraz Przegląd Muzyki Różnej "Staś", na którym wyłaniane są najlepsze zespoły lubelskiej sceny muzycznej.

Uczniowie tej szkoły spędzają tu nie tylko całe dnie ale również noce, Nocy Staszica, łączącej wiele wydarzeń z różnych dziedzin czy Nocy Filmowej, podczas której prezentowano filmy psychodeliczne i krótkometrażowe. Szkoła daje także możliwość prezentowania swoich prac artystycznych (zarówno malarskich, jak i fotograficznych) szerszemu gronu odbiorców poprzez wystawianie ich w gablotach na szkolnym korytarzu i uczestniczeniu w wielu konkursach plastycznych. Uczniowie tu cenią sobie przede wszystkim nieograniczoną możliwość realizacji swoich pasji i pomysłów. Dostają oni ogromne wsparcie ze strony dyrekcji i nauczycieli, przez co kultura zadomowiła się w Stasiu na dobre.

Zagłosuj na II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego

Niesłabnąca od 100 lat kreatywność uczniów Zamoya sprawia, że gdyby ktoś chciał zaangażować się we wszystkie wydarzenia kulturalne z pewnością nie starczyłoby mu czasu. Już pierwszego września snują się nowe plany na temat wyglądu nadchodzących Zwierciadeł, w kuluarach padają pierwsze nazwiska osób, które mogłyby wystąpić w czasie Majówki Filareckiej, a gdy zejdziemy na dół spotkamy, organizatorów Ogrodów Sztuk, planujących ich kolejną edycję. Z sali redakcji gazetki Zamoy Xpress wydobywa się ciepło i zapach herbaty, a redaktorzy mozolnie składają kolejny numer. Korytarzem niesie się głos chóru Ergo Cartemus - na zmianę ze szczebiotliwym parlaniem o Frankofonii i śpiewem w języku The Beatles.

W jeden dzień w roku w Zamoyu można spotkać Myszkę Miki, księdza, siostrę oddziałową oraz seryjnego mordercę - wszyscy uczniowie zmieniają swoje oblicze podczas dnia przebierańców. Kilka miesięcy później, kiedy wszyscy mamy dosyć słodkich ciast i kawy, harcówka zamieniła się w kawiarnię, gdzie podczas Coffee Zamoy spotykamy inspirujących ludzi opowiadających o swojej pracy i pasjach. Wpadając do biblioteki mamy szansę poznać lokalnego poetę, a jeśli jeszcze jest nam mało, zbieramy się na sali gimnastycznej, gdzie trwa UNIK - wydarzenie, podczas którego mamy szansę poznać nauczycieli z II LO od całkiem innej strony. A jeśli to nam nie wystarcza opuszczamy mury szkoły i wychodzimy do Pożegnania z Afryką czy Kawki - tam też można spotkać Zamoyszczaków - śpiewających, wystawiających przedstawienia, monodramy i organizujących slamy poetyckie. Nie zapomnijmy zahaczyć o małą galerię sztuki czy dom kultury, może akurat któryś nich organizuje wernisaż prac plastycznych lub fotograficznych. Właściwie... dzień jak co dzień. Ale tylko w Zamoyu.

Zagłosuj na III LO im. Unii Lubelskiej

Uczniowie Unii nie mają wątpliwości, że ich szkoła jest Stacją Kultury. Unici od lat bowiem angażują się w działania związane z kulturą, które przybierają różnorakie formy. Jedną z nich jest współpraca z Teatrem im. H. Ch. Andersena. W szkole działa również teatr 19.99. Dziedziną pokrewną do teatru jest film. III Liceum jest organizatorem Unia Film Festival, czyli jedynego festiwalu krótkometrażowych filmów, kręconych przez młodzież po tej stronie Wisły. W Unii prężnie działają media młodzieżowe - gazetka szkolna oraz telewizja TV Sensor. Młodzieżowe Warsztaty Dziennikarskie “Unia” organizowane w tej szkole już od trzynastu lat przykuwają uwagę wielu młodych dziennikarzy.

Ważnym elementem życia kulturalnego Unii jest chór Kantylena, który występuje na prestiżowych festiwalach zagranicznych. Unici nie zapominają również o rozwoju artystycznym. Każdy z nich podczas Tygodnia Kultury może nie tylko pochwalić się swoimi pracami fotograficznymi czy plastycznymi, ale również spotkać ludzi, zajmujących się kulturą na co dzień. III LO uczestniczy także w życiu kulturalnym Lublina - od trzech lat jej uczniowie prezentują swoje talenty podczas Nocy KulturUnii. Licealiści angażują się także w kulturalne inicjatywy realizowane w Lublinie w roli wolontariuszy. Duży wpływ na życie kulturalne szkoły mają sami jej utalentowani uczniowie, którzy śpiewają, tańczą czy trenują jazdę figurową na łyżwach.

Zagłosuj na IV LO im. Stefanii Sempołowskiej

IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej to szkoła otwarta na nowe, niekonwencjonalne i czasem nieprzewidywalne pomysły uczniów. To tu powstał pomysł na nakręcenie teledysku, pokazującego różne oblicza licealistów. Uczniowie IVLO poznają nowe kultury i tradycje dzięki uczestnictwu w wymianach między innymi z Ukrainą, Izraelem, Tajladnią czy Japonią. Uczniowie IV Liceum znają rzymską zasadę “ignorantia iuris nocet”, dlatego gościli w szkole Rzecznika Praw Dziecka, opowiadającego o prawach człowieka oraz ucznia.

Od 36 lat licealiści z IV LO mają okazję integrować się podczas rajdu klas pierwszych. Działalność artystyczna w tej szkole to przede wszystkim zajęcia grupy teatralnej BUT-ELKI. W tradycję Czwórki wpisuje się także corocznie organizowany Konkurs Recytatorsko-Krasomówczy "W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej, lubelskiej przedstawicielki pokolenia Kolumbów".

Wielokulturowość promowana jest od jedenestu lat w projekcie „Odbudować w wyobraźni rzeczy, których już nie ma i dopełnić nimi obraz rzeczywistości”. Uczniowie z pasją podchodzą do powierzanych im zadań i z zapałem włączają się w życie kulturalne szkoły.

Zagłosuj na V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie

A czy w Piątce jest kultura na piątkę? Można to zweryfikować podczas młodzieżowego konkursu talentów, “Talent na 5”, podczas którego prezentują się wokaliści, tancerze czy magicy. Innym rodzajem działań kulturalnych, podejmowanych przez szkołę jest nietypowa wersja teleturnieju “Jeden z dziesięciu” oraz wieloetapowy konkurs, sprawdzający wiedzę ogólną o świecie - “Umysł na 5”. Prężnie działa tu również gazetka szkolna LIPA oraz telewizja V-vision. Łącząc przyjemne z pożytecznym, licealiści wraz z Fundacją T.E.A.M Teatrikon zorganizowali w tym roku charytatywny koncert “Piątkowe Granie”, podczas którego nie tylko promowali młode talenty z całego Lublina, ale również przeprowadzili zbiórkę słodyczy i zabawek dla dzieci z domu dziecka. Uczniowie Piątki posiadają nieograniczoną inwencję twórczą. W pierwszy dzień wiosny można wziąć udział w “Dniu Chłopa i Baby”.

Pierwszego czerwca natomiast licealiści świętują “Dzień kreatywności”, podczas którego jedynym ograniczeniem jest fantazja uczniów, a każdy może spróbować swoich sił w malarstwie, grze na instrumentach czy nietypowych konkurencjach sportowych. Gentelmeni z Piątki nie zapominają jednocześnie o swych damach świętując z nimi Dzień Kobiet oraz włączając się w obchody “Dnia w spódnicy”. Klasy mat-fiz pomagają opornym pojąć matematykę podczas “Dnia liczby Pi”. A zatem, czy wy postawilibyście Piątce piątkę?

Zagłosuj na VII LO im. Marii Konopnickiej

Jedną z wizytówek szkoły w zakresie działalności kulturalnej jest „Teatr z Siódemki”, który działa tu już od wielu lat, a w swoim dorobku ma wiele nagród i wyróżnień. Jednym z ostatnich głośnych sukcesów teatru jest zwycięstwo na Festiwalu Zwierciadła. Uczniowie VII LO mogą uczestniczyć w “Spotkaniach z Kulturą” (spotkania z artystami), a także w cyklu “Ciekawe spotkania” (wizyty działaczy społecznych i sportowców). Zmagania młodzieży w kategoriach taniec, muzyka oraz śpiew możemy obserwować w ramach Wojewódzkiego Konkursu Artystycznego “7 TALENT”.

W ramach LOkomotyw grupa licealistów zorganizowała projekt “Se7en Time”, mający na calu integrację z gimnazjalistami. W każdy czwartek uczniowie Siódemki udają się do Radia Lublin na “Kryminalne czwartki”. W ramach Nocy Kultury młodzież przygotowała program “Opowiemy Wam historie ulicy Zamojskiej”. Łącząc elementy zabawy, wiedzy i wyobraźni, udało jej się stworzyć wyjątkową grę uliczną.

Zagłosuj na VIII LO im. Zofii Nałkowskiej

Uczniowie VIII LO należą do niezwykle aktywnych i chętnie angażujących się w życie szkoły, a także biorących czynny udział w jej przedsięwzięciach. Liceum daje im możliwość wszechstronnego rozwoju, jest prężnym lokalnym ośrodkiem, który integruje środowisko dzielnicy Bronowice. W kalendarzu kulturalnym Ósemki znajdziemy “Wiosnę Teatralną”, nietypową imprezę będącą nie tylko przygodą ze sztuką, ale i zabawą, pełną radości z pierwszego wiosennego dnia, “Debiuty Poetyckie”, czyli wojewódzki przegląd poezji, nocny maraton filmowy, “Christmas Day”, “Dzień Patrona Szkoły”, “Dni Kultury Hiszpańskiej i Rosyjskiej”, “Mam Haka Na Raka”, “Dzień Sportu”, a także inne imprezy okolicznościowe.

Liceum współpracuje z różnymi instytucjami działającymi na terenie miasta Lublin: Teatrem NN, Centrum Kultury, Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo oraz Fundacją Rozwiń Skrzydła. Przy współpracy z tą ostatnią tworzy projekt "Namierz coolturę - FRS GAME", którego istotą było zorganizowanie gry promującej pięć dziedzin kultury Lubelszczyzny. Uczniowie pogłębiają swoją wiedzę o kinematografii na zajęciach filmowych oraz podczas Mikołajków Filmowych. Ósemka nawiązuje również kontakty zagraniczne, goszcząc studentów z Gruzji i Meksyku w ramach projektu “Enter Your Future”. Poznaje tym samym kulturę krajów romańskich podczas “Spotkań z kulturą romańską” oraz prowadząc wymianę uczniowską z naszym zachodnim sąsiadem. Ważnym elementem jest również “Ściana Sukcesów” uczniów VIII LO. Jej celem jest uświadomienie licealistom, że każdy jest w stanie osiągnąć sukces.

Zagłosuj na IX LO im. Mikołaja Kopernika

Nawet Mikołaj Kopernik zgodziłby się, że Dziewiątka zasługuje na miano Stacji Kultury. Młodzież nie może się tu nudzić. Liceum zachęca uczniów do rozwijania swych pasji i talentów przez różnorodne konkursy. W tej szkole napotkać możemy wiele artystycznych dusz - mnóstwo uczniów śpiewa, rysuje, gra na instrumentach i fotografuje.

Uczestniczą oni również jako wolontariusze w Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego. Szkoła prowadzi wymianę uczniowską z Francją. Co roku bierze również udział w Festiwalu Lublin Miasto Poezji, organizując spotkania z poetami i angażując mieszkańców naszego miasta. Nie można również pominąć uczestnictwa Dziewiątki w projekcie LOkomotywy, organizowanym przez Fundację T.E.A.M Teatrikon.

Zagłosuj na XXI LO im. św. Stanisława Kostki

Interesujesz się filmem, chcesz rozwijać swoje talenty aktorskie, lubisz śpiewać, marzysz o karierze dziennikarza, a może lubisz czytać książki? Te i wiele innych talentów mogą rozwijać w swojej szkole uczniowie XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie.

W Biskupiaku działa zespół wokalno-muzyczny „ Gwardia”, a raz w roku organizowany jest “Tydzień z poezją”, podczas którego uczniowie na przerwach śpiewają i recytują poezję. Podczas przerw mają również okazję posłuchać muzyki - w Biskupiaku bowiem dziala szkolny radiowęzeł. Liceum może się też pochwalić licznymi spotkaniami i warsztatami, które prowadzone są przez znanych lubelskich aktorów i reżyserów.

Zagłosuj na LO im. I.J. Paderewskiego

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego w Lublinie zapraszają wszystkich spragnionych dobrej muzyki i głodnych wrażeń teatralnych na comiesięczne spotkania z muzyką i teatrem. A skoro już przy teatrze jesteśmy, to nie sposób nie zobaczyć jednego ze spektakli tworzonych przez szkolny teatr. Grupa teatralna zdobyła już wiele nagród na przeglądach (np. Zwierciadła i Scena Młodych), ale nie poprzestaje na laurach. Uczniowie wciąż doskonalą swoje umiejętności zapraszając do współpracy takich artystów teatru jak Łukasz Witt-Michałowski czy Przemysław Buksiński.

A gdyby tak pojechać do Wenecji? Czemu nie! Chór Akademos, który w swoim dorobku ma niejeden sukces, miał okazję wystąpić tam w ramach IV Festiwalu Muzycznego. Jednak działalność grupy nie skupia się jedynie na światowych występach. W minionych latach chór organizował warsztaty wokalne z Domem Dziecka, teraz uczestniczy w projekcie Śpiewająca Polska. Paderewski jest także corocznym organizatorem Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Jest szkołą stowarzyszoną UNESCO, co świadczy o realizowaniu i wspieraniu przez placówkę dialogów interkulturowych. Uczestniczy też w projekcie Comenius, który zapewnia uczniom wymianę kulturową, nie tylko z krajami europejskimi. Bierze także udział w wakacyjnych warsztatach teatralno-fotograficzno-filmowych organizowanych przez Polski Instytut w Dusseldorfie.

Zagłosuj na ZSB im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego z pasją i zaangażowaniem tkają swoją sieć kultury. Wychodzą naprzeciw utartym stereotypom i udowadniają, że w technikach też jest miejsce dla inicjatyw kulturalnych. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć organizowanych w Budowlance jest wojewódzki konkurs recytatorsko-artystyczny “Inspiracje”. Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach koła filmowego, a także nawiązują kontakty międzynarodowe na przykład poprzez transgraniczny projekt “Kreatywność nie zna granic”. Szkoła wspiera również rozwój artystyczny swoich uczniów, którzy włączają się w życie kulturalne miasta - parkour.

W ramach “Sceny dla młodych” mają możliwość prezentacji ciekawych inicjatyw artystycznych, szkoła tym samym inspiruje do poszukiwania i rozwijania własnych pasji i zainteresowań. Dzięki współpracy z lubelskim OHP, ZSB realizuje projekt ochrony śladów kultury polskiej na Wołyniu - Wołyń-renowacja. Działania te sprzyjają integracji lokalnej społeczności wokół idei zachowania dla potomnych cennych pamiątek z historii naszej Ojczyzny. Podczas szkolnego konkursu szopek bożonarodzeniowych rozwijana jest aktywna i twórcza postawa wobec sztuki oraz tradycji, często łączona z działalnością charytatywną. W tradycję szkoły na stałe wpisały się już warsztaty artystyczne “Śladami przeszłości”, podczas których uczniowie poznają podstawy rzeźbiarstwa, warsztatu pozłotniczego oraz uczą się pisania ikon. Czasy gdy technicy interesowali się tylko techniką należą - jak widać - do przeszłości.

Zagłosuj na ZSE im. A. i J. Vetterów

Już od prawie 150 lat uczniowie w sposób aktywny mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje u Vetterów. W szkole funkcjonuje teatr szkolny oraz chór. Licealiści mają okazję zaprezentować się nie tylko w szkole, ale także poza nią. ZSE jest współorganizatorem corocznego koncertu charytatywnego "Mikołaj o Tobie nie zapomni". Łącząc przyjemne z pożytecznym, uczniowie nie tylko uczestniczą w koncertach swoich kolegów, ale również pomagają potrzebującym. Szkoła bierze udział w programie Comenious, dzięki któremu młodzież ma okazję poznać kulturę innych narodów oraz zawierać nowe znajomości z obcokrajowcami.

Szkoła pełni rolę zarówno gościa jak i gospodarza poszczególnych wymian - na przykład z młodzieżą z Jordanii. Z tej okazji w ZSE wystąpił gościnnie Zespół Muzyki Dawnej La Folia oraz Zespół Tańca Dawnego Belriguardo. W ramach praktyk uczniowie Vetterów mają możliwość wyjazdu do Niemiec, Francji i Hiszpanii. Licealiści angażują się również w życie kulturalne miasta. W ramach tegorocznej Nocy Kultury w szkole odbywało się zwiedzanie jej zabytkowego gmachu oraz warsztaty gier umysłowych. Uczniowie mają tu możliwość prezentowania swoich prac i rozwijania zainteresowań.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3