Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare Miasto w Lublinie: co wolno, a czego nie. Zabytkowa dzielnica dostała Księgę Standardów. Przedsiębiorcy będą musieli się dostosować

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Miasto Lublin/mat. prasowe
Bez podestu, z jak najmniejszą liczbą parasoli, na których nie mogą znajdować się elementy reklamowe np. producentów piwa, donice z roślinami nie wyższe niż 60 cm. Tak mają wyglądać ogródki letnie na Starym Mieście. Precyzyjny opis tych miejsc znalazł się w Księdze Standardów dla zabytkowej dzielnicy. Określa on też m.in. kształt szyldów czy wygląd straganów.

Gotowa jest Księga Standardów dla Starego Miasta. Prace trwały od 2019 r. W środę (2 lutego) ratusz zaprezentował dokument. W skrócie określa on jakie elementy przestrzenne są dopuszczone na terenie zabytkowej dzielnicy, a jakie muszą zniknąć.

- Lubelska Księga Standardów to zbiór zasad i wskazówek dotyczących ładu przestrzennego oraz kompozycyjnego reprezentacyjnych obszarów Lublina – wyjaśnia Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina. I dodaje: - Wskazania zawarte w księdze mają stanowić merytoryczne podpowiedzi zarówno dla użytkowników przestrzeni, jak i działających w tym obszarze organów administracji publicznej.

Staromiejska Księga Standardów jest drugim tego typu dokumentem w Lublinie. W 2019 r. zbiór takich reguł otrzymał deptak i pl. Litewski.

- Cieszymy się, bo to początek pewnej standaryzacji, bo do tej pory np. szyldy każdy przedsiębiorca przygotowywał praktycznie według własnego uznania – mówi Michał Makowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Stare Miasto.

Dokument jest podzielony na kilka części. Są one poświęcone wyglądowi m.in. ogródków gastronomicznych, szyldów, stoisk festiwalowych, układowi elementów reklamowych na elewacji.

Księga Standardów dużo miejsca poświęca ogródkom letnim. Określa kilka kluczowych rozwiązań dla tych miejsc. Zaleca oszczędne stosowanie parasoli. „Są to elementy najsilniej ingerujące w odbiór i zasłaniające elewacje budynków, które są tu główną atrakcją. Nie stosuj tych elementów w ciasnych uliczkach, jak np. ul Bramowa i Grodzka” – czytamy w dokumencie.

Nazwa kawiarni/restauracji powinna znajdować się na lambrekinach. Poza nią na parasolach nie mogą widnieć nazwy innych firm, np. producentów piwa. Powinny mieć one neutralny kolor, np. biel, czerń, szarość, brąz, beż.

W ogródkach nie wolno stosować podestów. Jak czytamy w Księdze Standardów, „są one często nieprzekraczalną barierą dla osób niepełnosprawnych” i dopuszczone zostały jedynie w miejscach o znaczącym spadku terenu, co na Starym Mieście ogranicza ich występowanie praktycznie do części ul. Grodzkiej.

Rośliny w donicach „powinny to być gatunki długo zielone, wolno rosnące, o wysokiej tolerancji na zanieczyszczenia i suszę”, a same donice nie mogą być wyższe niż 60 cm ani dłuższe niż 120 cm.

Nowością są parklety - „polegające na rozszerzeniu chodnika o dotychczasowe miejsca parkingowe, na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej”. Autorzy Księgi Standardów widzą ich lokalizację np. na ul. Kowalskiej.

Dokument określa m.in. gdzie na elewacjach kamienic stojących przy Rynku umieszczać tabliczki z adresem. „Jeśli nie ma żadnych przeszkód powinny być wieszane po prawej stronie wejścia do budynku na wysokości ok. 2,20 m. Należy stosować klasyczne, historyzujące tablice” – informują zapisy w Księdze Standardów.

Księgę Standardów opracowała Fundację Rozwoju Designu LuCreate. Zawarta z miastem umowa opiewała na ok. 57 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski