Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starsi pracownicy coraz bardziej w cenie. Pracodawcy chętniej wykorzystują potencjał dojrzałych pracowników

Maciej Mituła
Maciej Mituła
unsplash
Ogólnoeuropejską tendencją, którą możemy zaobserwować jest przedłużanie wieku emerytalnego. Wydłużenie lat pracy wzbudza liczne kontrowersje, więc zwolenników jest równie dużo co przeciwników. Już teraz wiele krajów europejskich stanęło przed problemem starzenia się społeczeństw. Wzrasta odsetek ludzi starszych, maleje zaś liczba osób w wieku produkcyjnym. Dlatego coraz częściej padają pytania w jaki sposób zostaną sfinansowane systemy emerytalne. Rozwiązaniem może okazać się wydłużenie czasu pracy ludzi dojrzałych.

Mimo iż wciąż pokutuje stwierdzenie, że starszy pracownik jest gorszym pracownikiem, wzrasta zainteresowanie pracą seniorów. Wraz z malejącą liczbą narodzin zmienia się przekonanie o pracownikach na emeryturze. Rządy państw europejskich skupiają się więc na wzroście zatrudniania osób starszych.

Warto przeczytać:

Co więcej, wykazano, że bezrobocie źle wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną starszego człowieka. Bardzo ważne jest więc podnoszenie jakości pracy oraz zwiększanie udziału starszych pracowników. Równie ważna jest świadomość społeczna oraz przeciwdziałanie dyskryminacji dojrzałych pracowników.

Współczesne badania potwierdzają teorię, że wraz z upływem lat nabywa się dużo więcej zdolności, niż w okresie młodości. Wzrasta zdolność refleksji, błyskotliwości i uogólniania. Starszy pracownik posiada wieloletnie doświadczenie, wiedzę oraz umiejętności w dokonywaniu słusznych decyzji.

Powszechny wiek emerytalny wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Są jednak zawody, w których nie trzeba czekać tyle lat, aby otrzymać emeryturę.Przejdź na kolejne strony, by poznać przedstawicieli zawodów w których można przejść na wcześniejszą emeryturę

Emerytura dla niecierpliwych. W tych zawodach można pracować...

Młodsze osoby przy podejmowaniu decyzji często są niecierpliwi i bardziej podatni na stres. Starszych charakteryzuje zaś większy spokój, sumienność i jakość wykonywanej pracy. Paradoksem jest więc fakt, że odejście na emeryturę następuję w chwili największego doświadczenia zawodowego.

Jednym z ważnych warunków jest zdrowie starszych pracowników. Istotna jest więc tutaj kwestia odpowiedzialności zarówno pracodawców, jak i pracowników za utrzymanie w dobrym zdrowiu osób starzejących się w wieku produkcyjnym. Przełożeni powinni zmienić zakres obowiązków oraz dostosować godziny pracy.

Istotną kwestią jest również przeciwdziałanie marginalizacji dojrzałych pracowników. Dyskryminacja ze względu na wiek dotyka wiele osób, jest więc jedną z poważniejszych przeszkód aktywności seniorów. Dowiedziono również, że jest najbardziej powszechnym rodzajem uprzedzenia. Doświadczają jej osoby powyżej 55 roku życia i wywiera najbardziej negatywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka.

Po czterdziestce, to my jesteśmy tymi starszymi i mądrzejszymi. A jednak, nasz zawodowy rozwój hamuje szereg nieporozumień i lęków. Jak sobie z nimi radzić?

Kariera po czterdziestce. 9 mitów, które powstrzymują pracow...

Badania wskazują, że aktywność zawodowa zwiększa komfort psychiczny, zapobiega izolacji i samotności ludzi dojrzałych. Duże znaczenie ma tutaj status socjoekonomiczny, który wiąże się z integracją społeczną oraz kwalifikacjami. Osoba starsza, która jest aktywna zawodowo ma lepsze samopoczucie, posiada źródło dochodu oraz czuje się potrzebna a nie „wyłączona” ze społeczeństwa.

Utrzymywanie kontaktów w pracy sprzyja również samopoczuciu, ponieważ nie ogranicza się jedynie do rodziny i przyjaciół. Takie kontakty są cenniejsze ze względu na zdrowie psychiczne, niż np. kontakty z dorosłymi dziećmi. Co więcej, praca powoduje, że seniorzy mają swój wkład w społeczeństwo. Jednostka może w ten sposób realizować się i efektywnie pracować. Praca zdecydowanie pomaga w akceptacji okresu starości. Interesujący jest fakt, że to mężczyźni bardziej dotkliwie odczuwają przejście na emeryturę niż kobiety.

Warto przeczytać:

Wydłużenie lat pracy minimalizuje proces społecznego starzenia się. Kraje cywilizowane charakteryzują się tym, że ludzie żyją i pracują dłużej. Dlatego szkolenia i rozwój pracowników powyżej 50 roku życia staje się coraz bardziej popularny.

Zmiany w strukturze demograficznej powodują więc, że pracodawcy coraz częściej wykorzystują potencjał dojrzałych pracowników. Wszechobecny kult młodości powoli ustępuje walorom życiowej mądrości i doświadczeniu. Dzięki aktywności zawodowej wypełnia się próżnia kulturowa, na którą często są skazywane osoby starsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Starsi pracownicy coraz bardziej w cenie. Pracodawcy chętniej wykorzystują potencjał dojrzałych pracowników - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski