Start Lublin pokonał ukraiński BC Budivelnyk i wygrał fazę grupową ENBL (ZDJĘCIA)

Koszykarze Polskiego Cukru Startu po raz piąty wygrali w European North Basketball League. W szóstym, ostatnim meczu fazy grupowej, pokonali w hali Globus ukraiński BC Budivelnyk 82:68 i tym samym wygrali tę część rozgrywek. Przed nimi faza pucharowa.

- Każde spotkanie daje nam doświadczenie i ważne jest, żebyśmy w tych rozgrywkach pokazali się z jak najlepszej strony – mówi o występach w ENBL trener, Artur Gronek. Lubelska drużyna w fazie grupowej jedynej porażki doznała po dogrywce w Zielonej Górze.

W meczu z BC Budivelnyk tylko przez chwilę, gdy na początku po punktach Klavsa Cavarsa tym samym odpowiedział Maksym Sandul, był remis 2:2. Kilkadziesiąt sekund później Start znowu wyszedł na prowadzenie za sprawą Clevelanda Melvina i nie oddał go już do końca spotkania. W 4. minucie gospodarze wygrywali 8:2, a w połowie kwarty 15:7. Tę część lublinianie zakończyli trzema rzutami zza linii 6,75 m i po 10 minutach prowadzili 31:18.

W drugiej kwarcie gracze Startu nie byli już tak skuteczni i goście zbliżyli się na siedem punktów (35:28). Niespełna trzy minuty później przewaga czerwono-czarnych wynosiła już 12 oczek (44:32). Kolejna seria niecelnych rzutów sprawiła jednak, że zespół z Ukrainy ponownie złapał kontakt i do przerwy tracił tylko sześć punktów (46:40).

Po powrocie na parkiet goście mieli olbrzymie problemy ze zdobyciem pierwszych punktów w drugiej połowie. Czekali na to aż sześć minut, gdy w końcu z dystansu celnie przymierzył Tyrtyshnyk Illya (ukraiński koszykarz trafił w tym meczu wszystkie sześć prób za trzy punkty).

Zanim BC Budivelnyk zdobył pierwsze punkty, lubelska drużyna wcześniej powiększyła swój dorobek o 10 oczek i właśnie z taką przewagę Start przystępował do finałowej kwarty. Rywale próbowali odrabiać starty rzutami zza łuku, ale gospodarze cały czas kontrolowali przebieg potyczki i odnieśli pewne zwycięstwo. Tym razem więcej minut na parkiecie przebywali zmiennicy. Ponad osiem minut grał Sebastian Walda.

Polski Cukier Start Lublin – BC Budivelnyk 82:68 (31:18, 15:22, 20:16, 16:12)

Start: Cavars 13, DeVoe 12, Krasuski 11, Smith 10, Barnies 10, Pelczar 8, Dziemba 7, Szymański 6, Cleveland 5, Walda. Trener: Artur Gronek

BC: Iliya 19, Koniev 14, Sandul 13, Burenko 7, Kolchenko 6, Nikitin 5, Khokhonyk 2, Grytsak 2, Zaitsev, Kabanov, Safonov. Trener: Valerij Plekhanov