Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startują próbne egzaminy ósmoklasistów. Z czym będą musieli zmierzyć się uczniowie?

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Rozpoczyna się trzydniowy maraton próbnych egzaminów dla ósmoklasistów
Rozpoczyna się trzydniowy maraton próbnych egzaminów dla ósmoklasistów Waldemar Wylęgalski /archiwum
W środę rozpoczynają się próbne egzaminy ósmoklasistów, organizowane przez CKE. Po długiej przerwie uczniowie zasiądą w szkolnych ławkach, ale tylko na trzy dni i to w ścisłym reżimie sanitarnym. A już za dwa miesiące prawdziwa „mała matura”, nabory i trudne wybory szkół ponadpodstawowych.

Maraton próbny dla ósmoklasistów potrwa trzy dni. Harmonogram jest następujący:

  • 17 marca (środa, godz. 9) - język polski;
  • 18 marca (czwartek, godz. 9) - matematyka;
  • 19 marca (piątek, godz. 9) - języki obce nowożytne

W środę zmierzą się z językiem polskim, jutro z „królową nauk”, a w piątek – z angielskim lub innym wybranym językiem obcym nowożytnym. Ze względu na pandemię, egzaminy w tym roku będą wyjątkowe, bo oparte, nie jak do tej pory o wymagania określone w podstawie programowej, a o podstawę wymagań egzaminacyjnych.

Co oznaczają te zmiany?

Przede wszystkim, jak zapowiada CKE, egzaminy mają być łatwiejsze i materiał bardziej okrojony, a więc mniej zadań. Na języku polskim ograniczono liczbę lektur obowiązkowych, nie ma tam m.in. „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego czy „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza i tym razem uczniowie będą mieli do wyboru napisanie rozprawki lub opowiadania, odwołując się do wybranej przez siebie lektury obowiązkowej, spełniającej warunki zadania, a w pierwszej części, czyli czytaniu ze zrozumieniem, zmniejszono liczbę zadań (o 5 pkt).

W arkuszu z matematyki zmniejszono liczbę zadań otwartych. Ponadto nie będzie m.in. tych dotyczących własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej czy elementów statystyki opisowej. Z kolei na tym z angielskiego, poza mniejszą liczbą zadań, możemy spodziewać się wymagań związanych z ograniczonym zakresem struktur gramatycznych i poziomem biegłości językowej (A2).

Warunki na próbnych testach są zbliżone do tych, jakie będą obowiązywać już na tych właściwych, pod koniec maja. Dla uczniów, którzy z jakichś względów nie mogą teraz zasiąść w szkolnej ławce, o godz. 9 na stronie CKE zostaną opublikowane próbne arkusze egzaminacyjne, by i oni mogli na bieżąco przetestować swoją wiedzę przed prawdziwą majową „małą maturą” i zobaczyć, czego jeszcze muszą się douczyć, jaki materiał przypomnieć i doszkolić.

- Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów - podkreślił Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Na testach z każdego przedmiotu pojawią się pytania zarówno w formie otwartej, jak i zamkniętej. Na rozwiązanie arkusza z języka polskiego uczniowie będą mieli 120 minut, na matematykę 100 minut i najmniej czasu na test z języka obcego, bo 95 min.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski