Stary Gaj zmieni się w „zespół przyrodniczo-krajobrazowy”? "Wyniki badań w pełni to uzasadniają" - przekonują specjaliści z UMCS i UP

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski/Archiwum
To teren o „znacznej bioróżnorodności siedliskowej” gdzie występują chronione i zagrożone gatunki roślin i zwierząt - dwa obszary Starego Gaju, czyli łącznie kilkadziesiąt hektarów lasów ma zostać objętych ochroną prawną. Chodzi o przekształcenie ich w „zespół przyrodniczo-krajobrazowy”.

– Proponujemy ustanowienie na tym terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, gdyż wyniki naszych badań w pełni uzasadniają podjęcie takich działań – piszą autorzy raport z wykonania inwentaryzacji florystyczno-zoologicznej dwóch fragmentu Stary Gaj, w tym tzw. Lipowej Doliny. Wykonanie dokumentu zlecił ratusz. Badania przeprowadzili eksperci z UMCS i Uniwersytetu Przyrodniczego.

– Przedstawione wyniki badań świadczą o znacznej bioróżnorodności siedliskowej. Na badanym terenie wykazano ponadto chronione i zagrożone gatunki flory i fauny – mówi Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

– Zależy nam na tym, by szczególnie cenny przyrodniczo obszar Starego Gaju stał się zespołem przyrodniczo-krajobrazowym, będącym formą ochrony prawnej, przyjaznej zarówno dla ekosystemu, jak i dla mieszkańców korzystających z tego terenu. Zakończona inwentaryzacja i przygotowany na jej podstawie raport, to pierwszy krok w tym kierunku – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Na podstawie raportu ratusz ma wskazać zakres ochrony prawnej. Później przestawi radnym uchwałę w tej sprawie.

– Spodziewamy się, że nastąpi to na kwietniowej sesji. Do tego czasu powinny zakończyć się prace związane z przygotowaniem dokumentów i uzgodnienia z przedstawicielami Lasów Państwowych – ocenia Żuk.

Raport to konsekwencja wydarzeń sprzed roku. Lasy Państwowe przedstawiły wówczas plan wycinek jakie mają zamiar przeprowadzić m.in. w Starym Gaju. Przeciwko usuwaniu drzew zaprotestowali ekolodzy. W apelu przesłanym do m.in. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, ale też do władz Lublina, domagali nie tylko wstrzymania wycinki, ale też „ograniczenia ilości cięć i innych prac leśnych (np. trzebieży, zupełnego usuwania martwego drewna, gałęzi itp.) oraz podjęcia rozmów (…) na temat ustanowienia form ochrony najcenniejszych fragmentów lasu Stary Gaj”.

Stanowisko ekologów poparło miasto. W styczniu 2021 r. radni przyjęli uchwałę „wrażającą wolę” podjęcia działań, aby chronić Stary Gaj i Las Dąbrowa. W oparciu o uchwalę ratusz zlecił przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej. Badaniami objęto ok. 57 hektarów lasu.

– Stwierdzono, że obszar ten jest ważnym i cennym terenem przyrodniczym, zasługującym na zachowanie w obecnym stanie – informuje Głazik.

Zaobserwowano występowanie tu 36 gatunków ptaków z czego 31 objętych ochroną gatunkową ścisłą.

– Biorąc pod uwagę, że teren badań zajmuje stosunkowo niewielką powierzchnię, wykrycie 15 gatunków ssaków na obszarze dwóch oddziałów leśnych, wskazuje na ponadprzeciętną wartość tego siedliska przyrodniczego i dowodzi, że zasługuje ono na ochronę – wskazuje Głazik.

Stary Gaj rozciąga się na powierzchni 460 hektarów, jest drugim – po Lesie Dąbrowa – pod względem wielkości kompleksem leśnym w Lublinie. Jego część jest rezerwatem przyrody chroniącym stanowisko brzozy czarnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie