Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

“Stary kryminał” w przebudowie. Jak będzie wyglądał Pałac Potockich?

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Building Investment/materiały prasowe
Teren dawnej siedziby Potockich jest w trakcie prac budowlanych, inwestor zapowiada, że będą tam lokale biurowo-usługowe. Plac i budynek ulegną zmianie - zostały usunięte drzewa, a na ich miejsce będą nowe nasadzenia. Dach pałacu zostanie podniesiony i pokryty dachówką ceramiczną czerwonej esówki.

Pozwolenie na przebudowę i nadbudowę budynku Pałacu Potockich zostało wydane prawie dwa lata temu. W tym czasie wycofał się przyszły jego najemca.

Prezes lubelskiej spółki Building Investment - Jarosław Urban poinformował o sytuacji zagospodarowania budynku. - Nie wiemy co będzie w mieściło się w budynku po przebudowie, ponieważ duża korporacja finansowa wycofała się z wynajmu pałacu. Prace budowlane, które potrwają około 2 lata, dotyczą teraz budynku biurowo-usługowego.

Przy ul. Zielonej widać trwające prace.

Aktualnie wycinamy w salach centralne ogrzewanie, wyburzamy ścianki działowe i porządkujemy pałac. Kupiliśmy już dachówkę czerwoną - zgodnie z zaleceniami konserwatora, który to wymógł. Jest to dwukrotnie kosztowniejsze, ponieważ więźba dachowa musi być mocniejsza i dachówka jest cięższa oraz trudniej ją położyć - wyjaśnił inwestor.

Dr Dariusz Kopciowski, dyrektor wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków w Lublinie, powiedział, jak wygląda koncepcja przebudowy. - Projekt zakłada kompleksowy remont pałacu związany z przywróceniem historycznych form – w tym dachu mansardowego i symetrii w elewacji frontowej (od strony dziedzińca) oraz przywrócenia zamurowanych otworów okiennych i drzwiowych, a także artykulacji wnętrz.

Wniosek złożony do ratusza opisuje, jakie zmiany w budynku oraz wokół niego zostaną wprowadzone.

Anna Czerwonka informuje jakie prace zawarte są w dokumencie.
- Wniosek Building Ivestment Sp. z o.o. Sp. k. dotyczy: - przebudowy i nadbudowy budynku Pałacu Potockich wraz z zagospodarowaniem terenu, budową dojścia, utwardzonych placów na stojaki rowerowe, zagospodarowaniem w zieleń oraz zmiany sposobu użytkowania obiektu na funkcję usługową. Wysokość budynku będzie wynosić 16,5 m, natomiast powierzchnia całkowita ok. 2,7 m2. Inwestycja będzie miała 4 kondygnacje nadziemne i 1 kondygnację podziemną.

Już teraz widzimy zmiany, jakie zachodzą w “starym kryminale”, na podwórku zostały usunięte drzewa, ponieważ wpływały na stan techniczny pałacu. W ramach rekompensaty przyrodniczej inwestor ma obowiązek wykonać nasadzenia zastępcze, w postaci 23 sztuk drzew.

Teatr NN przypomina historię budynku

Budowa pałacu rozpoczęła się w 1719 roku i była siedzibą Jerzego Potockiego. Później w wyniku zmian właścicieli budynek stracił na wartości. W 1789 roku Jan Nepomucen przekazał do Skarbu Państwa i ulokowano tam skład skór. Funkcja pałacu zmieniała się wielokrotnie: w 1790 roku był koszarami kawalerii narodowej, a dwa lata później więzieniem - stąd nazwa potoczna “stary kryminał”. W 1918 roku stał się siedzibą Głównego Komisariatu Policji Państwowej w Lublinie. Podczas wojny został uszkodzony, a po niej mieściły się w nim Zmechanizowane Oddziały Milicji Obywatelskiej. Następnie z lokali korzystała Specjalna Zasadnicza Szkoła Zawodowa i KUL.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski