Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Uścimów: Kolejne ognisko ptasiej grypy. To już siódme w regionie

dun
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubartowie poinformował dziś o kolejnym ognisku ptasiej grypy w miejscowości Stary Uścimów. - Naszym głównym zadaniem jest to, żeby wirus nie wydostał się ze strefy zapowietrzonej - podkreśla Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

O sytuacji poinformował na Twitterze Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. Jak wyjaśnił, nowe ognisko pojawiło się w zgrupowaniu ferm w bezpośrednim sąsiedztwie czterech wcześniej potwierdzonych ognisk. W Starym Uścimowie to bowiem już piąte ognisko, w całym województwie - siódme.

Podejrzewano, że to zatrucie karmą

Pierwsze oznaki ptasiej grypy pojawiły się w województwie lubelskim na dwa dni przed Nowym Rokiem na jednej z ferm w Starym Uścimowie. Początkowo podejrzewano, że indyki zatruły się nową karmą. Badania wykazały jednak, że mamy do czynienia z groźnym wirusem H5N8. Wkrótce ptasią grypę wykryto na trzech kolejnych fermach w Starym Uścimowie.

Kolejne dwa, 5 i 6, ogniska ptasiej grypy w województwie lubelskim wykryto w piątek 3 stycznia. Tym razem chodziło o powiat krasnostawski i miejscowości Wólka Orłowska (gm. Izbica) oraz Olchowiec Kolonia (gm. Żółkiewka).

Wojewoda wydaje nowe rozporządzenia

Właśnie w związku z dwoma ogniskami na terenie powiatu krasnostawskiego, wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał w sobotę dwa nowe rozporządzenia dotyczące zwalczania ptasiej grypy na terenie województwa lubelskiego. Dokumenty określają obszary zapowietrzone i zagrożone. W obu przypadkach strefa zapowietrzona obejmuje miejscowości powiatu krasnostawskiego, zaś strefa zagrożenia sięga do powiatu zamojskiego, ale też świdnickiego, a nawet lubelskiego.

- W przypadku powiatu krasnostawskiego jest to sytuacja mniej groźna, niż na terenie powiatu lubartowskiego, bo mamy tu kilka drobnych gospodarstw, które liczą kilkadziesiąt sztuk drobiu. Wszystkie działania koordynuje Powiatowy Inspektor Weterynaryjny z Krasnegostawu. Sytuacja jest opanowana. Po wydaniu rozporządzenia zostaną oznakowane, zarówno strefa zapowietrzona, jak i zagrożona – powiedział Lech Sprawka podczas sobotniego spotkania z dziennikarzami.

W przypadku sytuacji w Starym Uścimowie nie ma potrzeby wydawania kolejnego rozporządzenia, gdyż zwalczanie ptasiej grypy na tym terenie odbywa się na podstawie dokumentu wydanego 1 stycznia.

Wojewoda tłumaczył, że w rozprzestrzenianie się wirusa w Starym Uścimowie było do przewidzenia, bo fermy drobiu znajdują się tam blisko siebie.

– Naszym głównym zadaniem jest to, żeby wirus nie wydostał się ze strefy zapowietrzonej, czyli tej określonej w poprzednim rozporządzeniu. Dotyczy to sześciu miejscowości na terenie gminy Uścimów. Wczoraj zostały tam oczyszczone kolejne cztery kurniki. Akcja jest prowadzona w sposób ciągły – dodał Sprawka.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski