Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stawy Echo w Zwierzyńcu niemal bez wody. Wystarczyło kilka lat, by akwen przestał istnieć. Zobacz zdjęcia

Ewa Pajuro
Ewa Pajuro
Stawy Echo dawniej i obecnie
Stawy Echo dawniej i obecnie Spotted: Zwierzyniec i okolice/Ewa Pajuro
- Jesteśmy świadkami małej katastrofy ekologicznej - nie kryje dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wody w popularnych Stawach Echo jest jak na lekarstwo. Odwiedzający to miejsce turyści nie mogą uwierzyć, że w tak krótkim czasie urokliwe kąpielisko wyschło niemal doszczętnie. Jeśli nic się nie zmieni, podobny los czeka także inne cenne przyrodniczo obszary w tym rejonie. Zobaczcie, jak dawniej wyglądały Stawy Echo i co z nich zostało obecnie.

- Mamy piąty z rzędu rok suszy i obniżania się poziomu wód podziemnych - tłumaczy Andrzej Tittenbrun, dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego, na którego terenie znajdują się Stawy Echo.

Ponad 40-hektarowy kompleks tworzą cztery zbiorniki. Największy z nich stanowił do niedawna popularne kąpielisko. W tym sezonie wody było jednak tak mało, że o pływaniu właściwie nie było mowy. Chętni mogli brodzić w wielkiej kałuży. Na miejscu niemal do końca wakacji pracował ratownik.

Obecnie stawy wyschły niemal zupełnie. Woda pozostała właściwie jedynie w rowie pośrodku dawnego akwenu. Po dnie dawnych stawów można spacerować. Dla wielu turystów jest to niemałe zaskoczenie.

Dlaczego Stawy Echo wysychają?

Stawy Echo zasilane są przez niewielki śródleśny strumień o nazwie „Świerszcz”. W ostatnim czasie toczy on coraz mniej wody i nie wystarcza jej dla akwenu. Wszystko przez suszę. Opady są tak małe, że nie pozwalających na odbudowę zasobów wodnych począwszy od 2014 roku. Pracownicy RPN monitorują sytuację. Od kilku lat m.in. nie spuszczają też na zimę wody ze stawów. To jednak niewiele pomaga.

Co musiałoby się wydarzyć, żeby ta sytuacja się zmieniła? - Życzmy sobie, by w najbliższych trzech latach opady były na tyle obfite, że przekroczą średnie wartości z wielolecia. Ważne też, by były skumulowane jesienią i zimą - tłumaczy dyrektor RPN. I zaznacza, że letnie ulewy niewiele pomagają, bo sucha gleba przyjmuje każdą niemal ilość wody, a reszta szybko wyparowuje.

Co jeśli nie uda się odbudować zasobów wodnych w tym rejonie Roztocza? Do historii przejdą nie tylko Stawy Echo. - Zagrożone są także m.in. pobliskie torfowiska. Te podmokłe tereny powstawały przez 5 tys. lat. Mogą zniknąć na naszych oczach - mówi Tittenbrun.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski