Stoczniowa hala z warsztatem Lecha Wałęsy wpisana do rejestru zabytków. Konserwator wydał decyzję

Ewelina OleksyZaktualizowano 
Wikipedia/Brian Solis/Gdańsk Shipyard
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję, na mocy której do rejestru zabytków została wpisana stoczniowa hala przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 3. To budynek, w którym znajduje się też warsztat pracy Lecha Wałęsy.

Decyzja pomorskiego konserwatora zabytków z 21 stycznia wpisuje do rejestru zabytków budynek dawnych garażów elektrowozów/magazyn (86 B) przy ul. ks. Popiełuszki 3. Właścicielem budynku, w którym mieści się też warsztat pracy Lecha Wałęsy, jest spółka Biznes Park Stocznia.

- Cieszymy się z inicjatywy właściciela budynku, który sam wystąpił o wpis do rejestru zabytków. Będzie mógł go remontować, adaptować, itd. - mówi Marcin Tymiński, rzecznik pomorskiego konserwatora zabytków.

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji konserwatora, budynek należy do zespołu budynków Stoczni Schichaua i powstał w początkowym okresie jej działalności, w końcu XIX w.

- Budynek magazynu 86 B w okresie po II wojnie światowej został przekształcony w warsztat wózków akumulatorowych/elektrowozów. W warsztacie tym pracował Lech Wałęsa - późniejszy współorganizator strajku robotniczego w sierpniu 1980 r., współzałożyciel Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i Prezydent Rzeczypospolitej Polski w latach 1990-1995. Przedmiotowy obiekt stał się zatem miejscem pracy postaci historycznej, która brała udział i była inicjatorem najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski i świata - mówi Marcin Tymiński. - Dane na temat historii i architektury obiektu wskazują na wysokie walory zabytkowe obiektu, w szczególności wartości historyczne i naukowe. Wartości budynku można oceniać w kontekście dziedzictwa techniki oraz w kontekście związku z ważną postacią historyczną - dodaje.

Czytaj także: Stocznia Gdańska trafiła do rejestru zabytków. Wpisu dokonała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego

Powstały w końcu XIX w. obiekt stanowi przykład architektury industrialnej z przełomu wieków, z charakterystyczną konstrukcją kratownicową.

- Powyższa konstrukcja, popularna w zespołach przemysłowych i poprzemysłowych, w zasadzie nie występuje w innych typach budownictwa - wskazuje Tymiński.

Pomorski konserwator zabytków, w uzasadnieniu podkreśla też, że związek Lecha Wałęsy z budynkiem funkcjonuje w świadomości społecznej. Obiekt ten potocznie jest nazywany „warsztatem Wałęsy”, a po 2000 r. funkcjonowało w nim minimuzeum poświęcone jego postaci. Z „warsztatem Wałęsy” wiązały się różnego rodzaju projekty kulturalne i edukacyjne, popularyzujące wydarzenia historyczne, które miały miejsce na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej.

- Wpis do rejestru zabytków wprowadza ochronę prawną obiektu. Opisane wyżej zaangażowanie społeczne wskazuje, że zachowanie przedmiotowego obiektu oraz dbałość o zachowanie jego wartości zabytkowych leży w interesie społecznym - zaznacza konserwator.

Wideo

Materiał oryginalny: Stoczniowa hala z warsztatem Lecha Wałęsy wpisana do rejestru zabytków. Konserwator wydał decyzję - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

n
normals

ale stratedzy z paki Macierewicza skoro mieli teczki i wiedzieli co jest trumf a rozegrali jak rozegrali.

a
alejaja

alejajaalejajaBieńkowskaalejajaalejaja

G
Gość

myslisz ze ktos bedzie czytal te twoje durne wyPociny ?????

B
Bolek Totolotek

dla swojej rodziny

R
Rumcajs

Czy zachowały się onuce i gumofilce - historyczne ?

n
normals

niech .urna włączą wyobraźnię. Ja wyobrażam sobie Wałęsę w tym zatęchłym i siermiężnym warsztacie. Wyobrażam sobie też służby bezpieczeństwa i ich wzmożoną aktywność w obliczu niezadowolenia społeczeństwa z ustroju(np, Grudzień 70). Oczami wyobraźni widzę jak Wałęsa narzeka i krytykuje otaczającą go rzeczywistość. Nie szczędzi ciosów partii, rządowi, administracji, służbom czy nawet patologiom i dziadostwu w jego własnym zakładzie. W takich gustownych i funkcjonalnych wnętrzach nabiera to wręcz klimatu post-apo. Dając się ponieść wyobraźni dostrzegam w jego najbliższym otoczeniu, może nawet w tym warsztacie, komuszego szpicla, który szczegółowo donosi. Może nawet dodaje coś od siebie bo nie lubi Wałęsy obdarzonego charyzmą i niepokornego. D*** to lubią a żona szpicla już nawet wygląda jak facet. W roku 1970 Wałęsa dostaje propozycję nie do odrzucenia co wynika z dokumentów Kiszczaka. Zostaje liderem Solidarności i rozgrywa sobie służby i swoje solidarnościowe środowisko. Komuchy nie były aż tak tępe i wiedziały, że jak będzie przełom to może być jak w Rumuni(szubienice, samosądy) a krajem może nieźle wstrząsnąć. Wyobraźnia podpowiada mi, że niepokorny Wałęsa grał na dwa fronty a po dojściu do władzy ekipy Olszewskiego Macierewicz swoimi teczkami sam popchnął Wałęsę w ręce postkomuszków. Zobaczcie jaki absurd. Ma teczki, traktuje Wałęsę jak zdrajce Solidarności ale ich właściwie nie używa tylko szantaże, podchody itd. Następnie nocna zmiana, która zagarnęła Wałęsę bezpowrotnie dla siebie. Wniosek? Wałęsa jest pozytywistą a nie ideologiem. Zależało mu tylko na zmianie na lepsze. Swoje zrobił i jak widać za wiele alternatyw nie miał bo za komuny skończyłby jak Popiełuszko a po okrągłym stole zabrakło mu jaj i sprzymierzeńców w obozie Solidarnościowym. Mamy potężny aparat postkomunistycznej nomenklatury i środowisko harcerzyków Solidarności. Skutek? Ano skutek to sytuacja na scenie politycznej w 2019 roku w Polsce. A teraz palnijcie się łebkami o ścianę i spać.

G
Gość

Az boje sie napisac o pacjentach szpitali psychiatrycznych - tam zawsze siedzieli najgorliwsi !

J
Jaras-Łódź

Malutcy zazdrośnicy wielkiego Wałęsy
Idź na wybory ! Bo mochery-oszołomy po mszy pójdą stadnie. Parlament Europejski -bogata emerytura.Polska to władza dla kumpli w spółkach państwowych.
35% to MOCHEROWY beton. Na szczęście gramialnie opuszczający ten ziemski padół. Za kilka lat kościoły będą puste.
Wyrosło pokolenie głupków nie znających wojny, podatnych na manipulacje populistów.

Hanna Stadnik ps. "Hanka" brała udział w Powstaniu Warszawskim. Weteranka była pytana na antenie TVN24, wspomniała ojca Lecha i Jarosława Kaczyńskich, Rajmunda. też powstańca Warszawskiego. Hanna Stadnik przypomniała sytuację, gdy Lech Kaczyński wygrał wybory w Warszawie, środowisko powstańcze gratulowało Rajmundowi.
- Powiedział: "moim dzieciom nie wolno dać władzy, bo zniszczą każdego, kto będzie od nich lepszy, bo są złośliwi" - powiedziała Hanna Stadnik. - Ojciec, jeśli to mówi, to wie, co mówi.

Kazmierz Kutz
Do tego dojść musiało. Po przemianie ustrojowej musiała dojść do głosu długo tłumiona polska głupota. Dochodziła do głosu powoli, w miarę dzielenia się ludzi na demokratów i nacjonalistów. Przybrała na sile po katastrofie pod Smoleńskiem, zwłaszcza że wolnorynkowy liberalizm nie nadał właściwego priorytetu dziedzinom duchowym, także naukom o walce polskiej demokracji. Zaś edukację oddał w ręce kleru.To był kardynalny błąd Tadeusza Mazowieckiego, który teraz wydaje swoje owoce. Szkoła, po indoktrynacji komunistycznej, weszła w indoktrynację katolicką. Laickość systemu edukacyjnego stała się fikcją. Polski zaśmierdły nacjonalizm zaboru rosyjskiego zmieszał się z prymitywnym katolicyzmem i powstała ideologiczna mieszanina potrawy teraz realizowanej pod nazwą „dobrej zmiany".

PO w 2015 roku wydało na cele społeczne ponad 39 mld, PIS około 23 mld na program 500 plus, wprowadzono roczny płatny urlop rodzicielski, odliczanie ulg na dzieci także od składek zusowskich, współfinansowanie opiekunek dzieci i pobytu w przedszkolach, wreszcie program „złotówka za złotówkę”, który zachęcał do podejmowania pracy, bo nie odbierał zasiłku po przekroczeniu progu dochodowego

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro przerzucił na W******** Kwaśniaka winę za pobicie, mówiąc, że „być może był zaatakowany właśnie dlatego, że Komisja Nadzoru Finansowego przez długi czas rozzuchwalała przestępców, pozwalając im w sposób bezkarny wyprowadzać miliardy złotych”, jest kuriozum intelektualnym, moralnym i prawnym.

Adam Michnik
Upiory totalitaryzmu powróciły, z całą pogardą dla pluralizmu, państwa prawa, równości, dialogu i gotowości do kompromisu.

Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar
Przeciwnicy wymierzania kary śmierci odnoszą kolejne sukcesy. Wbrew woli społeczeństw kara śmierci znika z kodeksów karnych kolejnych państw.
"Jeśli zaś ktoś posunąłby się do tego, że bliźniego zabiłby podstępnie, oderwiesz go nawet od mego ołtarza, aby ukarać śmiercią.” (Wj 21:14)
Bóg dał przykazanie: „Nie zabijaj” i ustanowił karę za zabicie drugiego człowieka. Powyższy cytat jest jasny - nie ma miejsc ani sytuacji ani stanowisk dających sprawcy ochrotnę. Zauważmy też, że jedynie w przypadku morderstwa Bóg zezwolił oderwać przestępcę od ołtarza, co czyni przytoczony cytat wyjątkowym (zobacz 1Krl 1:50, 1Krl 2:28).

Ewa Raczko na konferencji prasowej dotyczącej wysokości wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim stwierdziła, że pensje pracowników NBP nie pochodzą z budżetu państwa i nie są też środkami publicznymi, dlatego też bank nie poda wysokości zarobków zatrudnionych tam osób.

G
Gabryś

Ale jaja, nie wierzę własnym oczom! Będzie tam cyrk?

k
kobieta

W tamtych czasach to P.Walesa mial warsztat w lozku ,a narzedzie w spodniach.TAK sam o tym kiedys mowil.

K
Krol KiK

'Tu na tej ziemi, dawno już temu,
Za moich młodych dziecinnych lat
Chodził po świecie człowiek, któremu
Nową epokę zawdzięcza świat.
Wiesz o kim mówię?'
'Wiem o Leninie
'Czy tutaj mieszkał?
Czy tutaj śnił?'
'Tak w tym warsztacie
pisal donosy i wodke pil.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3