Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stoczniowa hala z warsztatem Lecha Wałęsy wpisana do rejestru zabytków. Konserwator wydał decyzję

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Wikipedia/Brian Solis/Gdańsk Shipyard
Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję, na mocy której do rejestru zabytków została wpisana stoczniowa hala przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 3. To budynek, w którym znajduje się też warsztat pracy Lecha Wałęsy.

Decyzja pomorskiego konserwatora zabytków z 21 stycznia wpisuje do rejestru zabytków budynek dawnych garażów elektrowozów/magazyn (86 B) przy ul. ks. Popiełuszki 3. Właścicielem budynku, w którym mieści się też warsztat pracy Lecha Wałęsy, jest spółka Biznes Park Stocznia.

- Cieszymy się z inicjatywy właściciela budynku, który sam wystąpił o wpis do rejestru zabytków. Będzie mógł go remontować, adaptować, itd. - mówi Marcin Tymiński, rzecznik pomorskiego konserwatora zabytków.

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji konserwatora, budynek należy do zespołu budynków Stoczni Schichaua i powstał w początkowym okresie jej działalności, w końcu XIX w.

- Budynek magazynu 86 B w okresie po II wojnie światowej został przekształcony w warsztat wózków akumulatorowych/elektrowozów. W warsztacie tym pracował Lech Wałęsa - późniejszy współorganizator strajku robotniczego w sierpniu 1980 r., współzałożyciel Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i Prezydent Rzeczypospolitej Polski w latach 1990-1995. Przedmiotowy obiekt stał się zatem miejscem pracy postaci historycznej, która brała udział i była inicjatorem najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski i świata - mówi Marcin Tymiński. - Dane na temat historii i architektury obiektu wskazują na wysokie walory zabytkowe obiektu, w szczególności wartości historyczne i naukowe. Wartości budynku można oceniać w kontekście dziedzictwa techniki oraz w kontekście związku z ważną postacią historyczną - dodaje.

Czytaj także: Stocznia Gdańska trafiła do rejestru zabytków. Wpisu dokonała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego

Powstały w końcu XIX w. obiekt stanowi przykład architektury industrialnej z przełomu wieków, z charakterystyczną konstrukcją kratownicową.

- Powyższa konstrukcja, popularna w zespołach przemysłowych i poprzemysłowych, w zasadzie nie występuje w innych typach budownictwa - wskazuje Tymiński.

Pomorski konserwator zabytków, w uzasadnieniu podkreśla też, że związek Lecha Wałęsy z budynkiem funkcjonuje w świadomości społecznej. Obiekt ten potocznie jest nazywany „warsztatem Wałęsy”, a po 2000 r. funkcjonowało w nim minimuzeum poświęcone jego postaci. Z „warsztatem Wałęsy” wiązały się różnego rodzaju projekty kulturalne i edukacyjne, popularyzujące wydarzenia historyczne, które miały miejsce na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej.

- Wpis do rejestru zabytków wprowadza ochronę prawną obiektu. Opisane wyżej zaangażowanie społeczne wskazuje, że zachowanie przedmiotowego obiektu oraz dbałość o zachowanie jego wartości zabytkowych leży w interesie społecznym - zaznacza konserwator.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski