Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strategia Lublin 2020: Co szykuje nam ratusz?

Artur Jurkowski
Strategia Lublin 2020: Co szykuje nam ratusz?
Strategia Lublin 2020: Co szykuje nam ratusz? Archiwum
Za osiem lat bezrobocie w Lublinie ma być o połowę mniejsze niż obecnie. Wszystko dzięki nowym inwestycjom, głównie z sektora teleinformatycznego, usługom m.in. księgowym obsługującym światowe korporacje. Stolica regionu ma być miastem bardziej międzynarodowym m.in. za sprawą studentów z zagranicy. Taki cel wyznacza "Strategia Lublin 2020". W środę ruszają konsultacje społeczne nad dokumentem, który ratusz przygotowywał przez ponad rok.

- Dwa podstawowe cele, które przyświecają strategii, to rozwój ekonomiczny miasta oraz wzrost zamożności mieszkańców. To oznacza, że nasze działania muszą się koncentrować wokół tworzenia warunków do powstawania nowych miejsc pracy - podkreślał we wtorek Mariusz Sagan, dyr. Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin.

- Nie chcę deklarować, że w ciągu najbliższych ośmiu lat rozwiążemy problem bezrobocia. Byłbym niewiarygodny, składając takie obietnice. Ale bez strategii rozwoju naszego miasta nowe miejsca pracy by nie powstawały - mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Prace nad strategią trwały od lutego ub.r. Uczestniczyło w nich ponad 100 osób, m.in. przedstawiciele środowiska akademickiego, przedsiębiorcy.

- Strategię rozwoju opieramy na czterech filarach: otwartości, przyjazności, przedsiębiorczości i akademickości - przypominał dyr. Sagan.

Zdaniem autorów strategii Lublin może liczyć w przyszłości na rozwój trzech sektorów przedsiębiorczości: usług dla biznesu (BPO), przemysłu spożywczego oraz informatyki i telekomunikacji. - Uzupełnieniem jest m.in. przemysł motoryzacyjny. Rozmawiamy z zagranicznymi inwestorami reprezentującymi tę branżę, np. z Korei Południowej, o możliwości lokowania ich projektów w Lublinie - dodawał Żuk.

Ratusz podkreślał we wtorek, że strategia uwzględnia m.in. zmiany demograficzne, które nastąpią do 2020 r. - W tym czasie Lublinowi ubędzie ok. 15 tys. mieszkańców, znacząco wzrośnie odsetek osób w wieku powyżej 65. roku życia - wyliczał Żuk.

Od środy pełny tekst "Strategii Lublin 2020" jest dostępny na stronie internetowej ratusza. Mieszkańcy w ciągu 21 dni mogą zgłaszać do niego swoje uwagi. Aby strategia stała się obowiązującym dokumentem, muszą zaakceptować ją radni. Będą nad tym debatować we wrześniu.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski