Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż Miejska w Lublinie ma już 25 lat

Małgorzata Szlachetka
Mirosław Trembecki
25 lat temu w Lublinie straż miejska miała 35 funkcjonariuszy, dziś już 114, a wkrótce będzie 120. Zakres obowiązków straży rozszerzył się, dziś są wzywani np. do błąkających się dzikich zwierząt

Pierwsze miejsce wśród mandatów wystawianych przez straż miejską zajmują te za parkowanie w niedozwolonym miejscu. W 2015 roku stanowiły w sumie 42 proc., rok wcześniej 44 proc. Tylko w pierwszym kwartale tego roku tzw. mandatów drogowych było 2183 ( na kwotę 242 900 tysięcy złotych) na 2983 wszystkich, jakie zostały wystawione.

- W tym momencie pracę straży miejskiej w Lublinie oceniam pozytywnie. Jest dużo lepiej niż było przed laty. Nadal jednak w budżecie miasta, i tak jest w całym kraju, są założenia co do wysokości dochodów z wystawionych mandatów. To może być pokusą do nieuzasadnianego podwyższania statystyk - mówi radny miejski, Marcin Nowak.

- Mandat jest dla nas narzędziem, a nie celem samym w sobie - odpowiada Robert Gogola, rzecznik prasowy straży miejskiej w Lublinie. - To, że jest mniej mandatów, oznacza, że mieszkańcy popełniają mniej wykroczeń. Z roku na rok udzielamy też więcej pouczeń. Trzeba też pamiętać, że najwięcej zgłoszeń od mieszkańców dotyczy właśnie źle zaparkowanych samochodów, na przykład, kiedy kierowca zastawił swoim autem chodnik, albo blokuje wyjazd z posesji - mówi Gogola. Tylko w pierwszym kwartale tego roku zostało odholowanych w Lublinie, po interwencji straży miejskiej, 91 samochodów.

Od ponad 2 lat w Lublinie działa eko-patrol. Pracujący w nim funkcjonariusze są m.in. wzywani, kiedy ktoś zauważy nielegalne wysypisko śmieci, albo błąkające się dzikie zwierzę. Np. 2 czerwca ktoś zadzwonił w sprawie węża przy ulicy Wyścigowej. Na miejscu okazało się, że to był zaskroniec, został złapany i wypuszczony na terenach zielonych. Innym razem zadzwoniła osoba, której przeszkadzało stukanie dzięcioła. Ptak przysiadł na latarni i uderzał w nią dziobem.

- Byliśmy na miejscu kilka razy, ale dzięcioła nie zobaczyliśmy. Za to w czasie tej interwencji funkcjonariusze znaleźli zagubionego, rasowego kota i zwrócili go właścicielce - opowiada Gogola. Od początku lutego do końca maja zostało odłowionych przez straż miejską 45 psów i 36 dzikich dzików zwierząt. Strażnicy wystawiają też mandaty, jeśli zobaczą, że właściciel wyprowadzanego psa, nie sprzątnął po nim. Straż miejska może też wypisać mandat za palenie w piecu śmieciami, pod tym kątem prowadzone są kontrole w mieście.

- W pierwszym kwartale tego roku mieliśmy też 275 interwencji wobec osób bezdomnych, które mimo zimna były np. w pustostanach, albo altanach śmietnikowych - mówi rzecznik Gogola. - Jednemu panu na pewno uratowaliśmy życie, miał już odmrożone nogi - dodaje.

Straż miejsca w Lublinie ma obecnie 114 funkcjonariuszy, trwa nabór na sześć kolejnych etatów, 25 lat temu strażników miejskich było 35.

Noc Kultury 2016 w Lublinie (ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJA)
Noc Kultury 2016. Ulica Kowalska czyli RetroMania [ZDJĘCIA, WIDEO]
Noc Kultury 2016. Pokaz fire show [ZDJĘCIA, WIDEO]
The Cranberries w Lublinie: Publiczność dopisała (ZDJĘCIA)
4. PKO Półmaraton Solidarności z rekordem frekwencji. Najlepsi znów Kenijczycy (ZDJĘCIA, WIDEO)
Dzień otwarty w lubelskim schronisku (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski