Strażacy przeprowadzili kontrole escape roomów w woj....

  Strażacy przeprowadzili kontrole escape roomów w woj. lubelskim. Dwa pokoje zagadek zostały zamknięte

  Sławomir Skomra

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Strażacy przeprowadzili kontrole escape roomów w woj. lubelskim. Dwa pokoje zagadek zostały zamknięte
  Lokale w Zamościu powstały jako samowola budowlana. Dlatego strażacy zdecydowali o zamknięciu dwóch pomieszczeń w escape roomie.
  Strażacy przeprowadzili kontrole escape roomów w woj. lubelskim. Dwa pokoje zagadek zostały zamknięte
  W sumie lubelscy strażacy skontrolowali 15 miejsc, w których utworzono pokoje zagadek. To ogólnopolska akcja zarządzona po tragedii w Koszalinie, gdzie na początku stycznia w pożarze escape roomu zginęło pięć 15-latek.

  - W sumie wykryliśmy 89 nieprawidłowości - mówi asp. Tomasz Stachyra, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, i wylicza, że zastrzeżenia dotyczyły np.
  brakującej dokumentacji w sprawie przeglądów kominiarskich, co prowadzący pokoje zabawek mieli obowiązek uzupełnić. Dużo więcej pracy będzie ich kosztowało zrealizowanie kolejnych zaleceń strażaków.

  - Chodzi głównie o drogi ewakuacyjne. Nie były oznaczone i zastosowane w nich były łatwopalne materiały oraz np. awaryjne oświetlenie takiej drogi. Często drogi były np. wyłożone łatwopalnymi wykładzinami lub podwieszanymi sufitami, które w momencie pożaru się topią i kapią na podłogę - dodaje rzecznik.

  A to bardzo groźne, bo w takich przypadkach ogień rozprzestrzenia się dramatycznie szybko i odcina użytkownikom escape roomu drogę ucieczki.

  ZOBACZ: Pogrzeb tragicznie zmarłych nastolatek w Koszalinie. Dziewczynki zostaną pochowane na cmentarzu w Koszalinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

  W Lublinie i w większości przypadków w regionie uchybienia nie były aż tak poważne, żeby strażacy zdecydowali o zamknięciu jakiegoś pokoju. Ale zapadła decyzja o zamknięciu dwóch escape roomów w Zamościu.

  Chodzi o Bastion przy ul. Legionów, który działa przy Krainie Zabaw „Jaś i Małgosia”. W tym przypadku błędy były poważne. - Na trzy znajdujące się tam pokoje nie mieliśmy zastrzeżeń tylko do jednego - mówi nam młodszy brygadier Andrzej Szozda z Komendy Miejskiej PSP w Zamościu. - Były tam gaśnice, był klucz do awaryjnego otworzenia drzwi escape roomu, z jego użytkownikami był kontakt radiowy i wizyjny. Było nawet okno prowadzące na zewnątrz. Nie dopatrzyliśmy się żadnych przesłanek co do zamknięcia pokoju - dodaje rzecznik.

  Jednak dwa kolejne pokoje, powstałe niedawno, zostały ocenione krytycznie. - To była samowola budowlana wykonana bez poszanowania przepisów budowlanych i przeciwpożarowych - ocenia krótko. Już pierwsze rozpoznanie strażaków w tym miejscu wskazywało, że nie jest dobrze.

  Przebudowa pomieszczeń i powstanie dwóch nowych pokojów nie zostało nigdzie zgłoszone, ale i tak największe obawy strażaków budziła droga ewakuacyjna. - Wąska, metalowa klatka schodowa - opisuje Szozda.

  Dlatego zapadła decyzja o zamknięciu tych dwóch pokoi i nie ma szans na ich ponowne otwarcie. - To nie są rzeczy do skorygowania - ocenia rzecznik zamojskich strażaków.

  Dodatkowo straż planuje skontrolować cały budynek, w którym znajduje się escape room i sala zabaw dla dzieci. Swoje działania podejmie też inspekcja budowlana.

  - Przeprowadziliśmy, razem z przedstawicielami straży, kontrole części budynku. Nie mogliśmy sprawdzić całego, bo jego właściciel był za granicą, ale to zrobimy. Już zostało wszczęte postępowanie administracyjne i jest wyznaczona data kontroli - informuje Lesław Bartoszek, powiatowy inspektor budowlany w Zamościu.

  Zaznaczmy, że kilka dni temu szef MSWiA Joachim Brudziński podpisał rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa w obiektach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza o charakterze rozrywkowym - chodzi m.in. o escape roomy. Według dokumentu, właściciel lokalu lub jego zarządca musi np. przed otwarciem i raz na dwa lata przeprowadzić praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, a także sprawdzać, czy spełniane są wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej.
  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie rozumiem.

  Wlasciciel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nie rozumiem dlaczego pada stwierdzenie "samowola budowlana" czy "brak poszanowania przepisów budowlanych" skoro kontrola w tej sprawie ma się rozpocząć dopiero 24 stycznia. Czy deklaracje że "nie...rozwiń całość

  Nie rozumiem dlaczego pada stwierdzenie "samowola budowlana" czy "brak poszanowania przepisów budowlanych" skoro kontrola w tej sprawie ma się rozpocząć dopiero 24 stycznia. Czy deklaracje że "nie ma szans na ich ponowne otwarcie" nie są zbyt wczesne skoro kontrola jeszcze się nie zaczęła.... Chyba że decyzja o zamknięciu już zapadła... A teraz poszukamy paragrafu. Przyznaję że nie ustrzeglismy się w tym przedsięwzięciu uchybień czy też błędów. Ale są procedury które trwają i warto z wyrokami zaczekać do ich zakończenia. Nasza firma działa na rynku Zamojskim od prawie 9 lat. To dużo czasu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mądry Polak po szkodzie, jak zawsze.

  nowi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Teraz zamknęli... A kto je k...a odebrał?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dopiero

  Lucyper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ??? Co się nie spali to zaleją

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Te drogi w 2019 r. będą budowane i remontowane (LISTA)

  Te drogi w 2019 r. będą budowane i remontowane (LISTA)

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.