Strażak z Chełma ze światowymi sukcesami

Karolina Ryniak
Aspirant Rafał Bereza, rezprezentant Polski w Mistrzostwach Polski TFA
Aspirant Rafał Bereza, rezprezentant Polski w Mistrzostwach Polski TFA Fot. materiały nadesłane
Na co dzień pełni służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie. Po godzinach bije rekordy świata w międzynarodowych zawodach strażackich. Właśnie wrócił z Mistrzostw Europy TFA gdzie zdobył z drużyną tytuł Mistrzów Europy.

Od jak dawna związany jest pan ze strażą pożarną? Skąd pomysł na wykonywanie takiego zawodu?

Ze strażą pożarną jestem związany od dziecka. W mojej rodzinie to tradycja, sięga trzech pokoleń.

Mój tata służył w Zamościu, starszy brat pracuje w Krasnymstawie, młodszy podobnie jak tata w Zamościu, a ja właśnie w Chełmie.

Jak zaczęła się pańska przygoda z zawodami organizowanymi dla strażaków?

W 2011 roku wstąpiłem do Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Tam Marcin Zdziebło werbował chętnych na treningi przygotowujące do zawodów strażackich.

Zgłosiło się 28 osób, do końca wytrwało jednak zaledwie pięć.

W 2015 roku w Szczecinie odbywały się Mistrzostwa Europy, w których zajęliśmy grupowo II miejsce. Nagrodą był bilet do Stanów Zjednoczonych, gdzie pobiliśmy rekord świata w kategorii drużynowej.

To pierwszy poważny sukces. 2016 rok przyniósł mistrzostwo Europy w Strasburgu, a w 2017 r. obroniłem ten tytuł.

W tegorocznych zmaganiach w Pabianicach na Firefighter Combat Challenge zająłem I miejsce w kategorii Open, a ostatnio na Mistrzostwach Europy TFA w Niemczech wywalczyliśmy tytuł Mistrza Europy w kategorii sztafet.

Jak wygląda przygotowanie do tego typu zawodów?

Zawody strażackie są bardzo wymagające. Mogę wymienić choćby konkurencję, która polega na wbiegnięciu na czas na 24 piętro z aparaturą tlenową.

Jest wielu, którzy próbują podejść do tego typu zmagań z tzw. marszu. Niestety bez wcześniejszego przygotowania albo nie kończą zawodów albo potrzebna jest im pomoc medyczna.

W ciągu całego roku mam zaledwie 2 -3 tygodnie przerwy w treningach. Ćwiczę dwa razy dziennie: siłownia, bieganie, interwały.