Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa ekonomiczna. Nowe inwestycje i miejsca pracy

(jsz)
Tu powstaną nowe magazyny. Foto: Jacek Świerczyński
Tu powstaną nowe magazyny. Foto: Jacek Świerczyński
Przy ul. Metalurgicznej powstanie duże centrum magazynowe. Swój istniejący kompleks rozbuduje firma Raben. Nowe inwestycje szykują się również w strefie ekonomicznej. Wprowadzi się tam co najmniej 8 nowych firm.

– Zbudujemy dwie hale magazynowe o powierzchni 13 tys. mkw – mówi Mirosław Berliński z firmy Raben. – Prace zamierzamy rozpocząć w przyszłym roku. Budowa nie potrwa dłużej, niż 12 miesięcy. Nowa inwestycja oznacza wzrost zatrudnienia, ale jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach.

Koncern dysponuje już w Lublinie halą o powierzchni 2 tys. mkw. Jest zbyt mała, by sprostać rosnącym potrzebom. Spółka pracuje więc nad projektem nowego kompleksu. Wystąpiła też do ratusza o wydanie niezbędnych pozwoleń.

– Sprawa jest na etapie przygotowania decyzji środowiskowej – wyjaśnia Beata Krzyżanowska z biura prasowego lubelskiego urzędu miasta. – Inwestycja obejmuje budowę dwóch hal z częścią biurową oraz bazy przeładunkowej. Wniosek w tej sprawie został skierowany do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że formalności związane z budową powinny się zakończyć w ciągu paru miesięcy.

Przygotowania do nowych inwestycji trwają również w strefie ekonomicznej na Felinie. Na sprzedaż wystawiono 2ha działkę po firmie Ramatti, która miała rozpocząć tam produkcję dziecięcych fotelików samochodowych. Teren ma przejąć firma z branży poligraficznej. Planuje stworzyć do 50 nowych miejsc pracy. Ramatti planuje sprzedać jeszcze cztery niewielkie działki.

– Dzięki temu zamiast jednego inwestora będziemy mieli pięć nowych firm – mówi Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UML. – Wycofanie się spółki Ramatti może więc mieć pozytywne skutki dla strefy.
To nie koniec nowych projektów. Ratusz pracuje nad podziałem terenów za nieczynną fabryką firmy Ball Packaging. Chodzi o 14 ha miejskich gruntów, które trafią w ręce prywatnych inwestorów.

– Są już pierwsi zainteresowani. Osiem firm podpisało odpowiednie listy intencyjne – dodaje Sagan. – Zamierzamy więc jednocześnie podzielić cały teren na osiem części, stosownie do potrzeb inwestorów. Wszystkie działki zostaną uzbrojone najpóźniej do końca przyszłego roku.

To oznacza, że pierwsi inwestorzy powinni przejąć nowe tereny w trzecim kwartale 2012 r. Wśród zainteresowanych są m.in. firmy zajmujące się przetwórstwem spożywczym, budownictwem i elektroniką. Wszystkie projekty powinny dać setki nowych miejsc pracy. Z deklaracji ratusza wynika, że samych inwestorów i ich dokładne plany poznamy na wiosnę.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski