Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa parkingowa na Wieniawie? To pomysł samych mieszkańców. Stare Miasto, Śródmieście i Wieniawa przedstawiły swoją „listę życzeń”

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Wieniawa, Stare Miasto i Śródmieście przedstawiły dzielnicowe „listy życzeń”. Znalazły się na niej m.in. rewitalizacja zamkowych błoni, przebudowa ul. Popiełuszki, poprawa bezpieczeństwa na deptaku i pl. Kaczyńskiego.

Po trzymiesięcznej przerwie wznowione zostały spotkania z mieszkańcami w ramach akcji „Plan dla dzielnic”. Ostatnie dotyczyło przyszłości obszarów położonych w centym Lublina: Śródmieścia, Starego Miasta i Wieniawy. Trwało prawie cztery godziny.

– Chcę przedstawić wnioski, które nie wymagające dużych nakładów – mówi Ryszard Milewski, przewodniczący zarządu dzielnicy Śródmieście. I precyzje: – Czy na ul. Pocztowej nie można by umieścić dodatkowego przystanku komunikacji miejskiej, dla jadących w stronę centrum. Obecnie przyjeżdżający pociągiem do Lublina, aby dojechać do centrum miasta muszą korzystać z przystanku przy ul. Kunickiego, na wysokości komisariatu. Dla osób podróżujących z walizkami pokonanie takiej odległości to duża uciążliwość.

Zmiany w trasach komunikacji miejskiej w rejonie dworca PKP to konsekwencja prac przy budowie nowego autobusowego dworca metropolitalnego. Dojazd do dworca jest obecnie możliwy tylko przez ul. Pocztową, wyjazd przez ul. Młyńska.

– Na ul. Pocztowej obowiązuje ruch jednokierunkowy, ciężko będzie w takiej sytuacji zlokalizować tam dodatkowy przystanek. Ale z wykonawcą prac budowanych będziemy rozważać jak rozwiązać problem z przystankami – zapewnia Grzegorz Malec, dyrektor ZTM Lublin.

– Ul. Pocztową niedługo zamkniemy. Trzeba szukać innych rozwiązania, aby przystanek, z którego korzystają przyjeżdżający pociągami, przybliżyć do dworca – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Ul. Pocztowa przejdzie pełną wymianę konstrukcji jezdni wraz z chodnikami. Przebudowany wlot ul. Pocztowej do ul. Kunickiego umożliwi ruch autobusów komunikacji miejskiej. Prace na Pocztowej są planowane w ostatniej fazie budowy dworca.

Postulat: poprawa bezpieczeństwa w Śródmieściu

Mieszkający przy deptaku, w rejonie pl. Kaczyńskiego domagają się poprawy bezpieczeństwa. – Mieszkam na Krakowskim Przedmieściu, w samym centrum: to co się dzieje na deptaku w nocy to trzeba zobaczyć: fruwające butelki, bijący się klienci restauracji, śpiewy – opisuje pani Ewa.

Miasto zapowiada więcej patroli mundurowych:

– Będzie stały patrol policji na pl. Kaczyńskiego w porze nocnej, będziemy też my – obiecuje Jacek Kucharczyk, komendant lubelskiej Straży Miejskiej. – To działania prewencyjne. Nasza obecność zniechęci grupujące się osoby na pl. Kaczyńskiego, nie wiem gdzie się przeniosą, mam nadzieję, że pójdą do domu.

Mieszkańcy Starego Miasta chcą wiedzieć co z projektem rewitalizacji zamkowych błoni. – Do realizacji możemy przystąpić choćby jutro – przekonuje Żuk. Przyznaje jednak, że miasto nie ma pieniędzy na sfinansowanie inwestycji. Potrzeba kilkunastu milionów złotych. Ratusz liczył na dofinansowanie z Krajowego Programu Odbudowy. Program nie został jednak uruchomiony. – Jest zawieszony w związku z konfliktem między rządem a Komisją Europejską dotyczącym tzw. praworządności – wyjaśnia Żuk. Przyznaje, że w tym roku rewitalizacja błoni nie ruszy.

Postulat: dodatkowe miejsca parkingowe na Wieniawie

Dla Wieniawy jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania jest sprawa parkowania. I mają pomysł jak „wyprowadzić” część pozostawianych tam pojazdów m.in. przez studentów z terenu dzielnicy. – Poszerzyć strefę płatnego parkowania o Wieniawę – wskazuje Tomasz Makarczuk, przewodniczący zarządu dzielnicy Wieniawa.

– Jeśli jest wola mieszkańców to jesteśmy w stanie podjąć takie działania – twierdzi Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Ratusz zapowiada też remont ul. Popiełuszki: – Była w złym stanie, który został jeszcze pogorszony przez pojazdy, które zaopatrywały przebudowę Racławickich. Zrobimy wszystko, aby objąć ulice modernizacją – zapewnia Żuk. Ratusz szuka dofinansowania do tej inwestycji.

Do tej pory w ramach „Planu dla dzielnic” odbyły się spotkania dotyczące spraw 13 takich obszarów: Czuby Południowe, Węglin Południowy, Szerokie, Sławin, Sławinek, Kalinowszczyzna, Tatary, Abramowice, Głusk, Rury, Śródmieście, Stare Miasto i Wieniawa. Na terenie Lublina działa 27 takich jednostek pomocniczych samorządu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski