Strefa płatnego parkowania w Lublinie coraz bliżej (CENY)

Artur Jurkowski
Udostępnij:
Koniec z podziałem na płatne i bezpłatne miejsca postojowe w centrum Lublina. Ratusz zrobił kolejny krok na drodze do przekształcenia śródmieścia w strefę płatnego parkowania. W czwartek urzędnicy zapoznali się z ofertami firm, które chcą przygotować infrastrukturę strefy oraz poprowadzić ją przez 45 miesięcy. To wyjątkowo lukratywny kontrakt. Magistrat był gotów zapłacić operatowi nawet 8 mln zł.

- Wpłynęły dwie oferty, ich wartość jest bardzo zbliżona. Konsorcjum City Parking Group wraz z lubelskim MPK oszacowało swoje koszty na 6 milionów 680 tysięcy złotych, a spółka Parxis na 6 milionów 830 tysięcy złotych. To dużo mniej niż byliśmy gotowi wydać na ten cel. Różnica wynosi ok. 1,3 miliona złotych - poinformował Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

Otwarcie kopert to dopiero początek drogi do wyłonienia operatora strefy. - Mamy nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, jaka miała miejsce w przypadku przetargów w innych miastach, np. w Łodzi, gdzie na rozstrzygnięcie przetargu trzeba było czekać miesiącami ze względu na odwołania składane przez oferentów - dodaje Stanisław Kalinowski, z-ca prezydenta Lublina.

Tymczasem ratuszowi zależy na czasie. Strefa ma zacząć działać od 1 października 2012 r. Granice śródmiejskiej strefy płatnego parkowania wyznaczą: al. Solidarności, ul. Lubomelska, Wieniawska, Lipowa, Narutowicza, Bernardyńska, Żmigród, Podwale, pl. Zamkowym i al. Tysiąclecia. Opłaty nie będą dotyczyć placu przy ul. Czechowskiej i terenu "na górce" w okolicy ul. Wieniawskiej.

Łącznie strefa ma objąć swoim zasięgiem 57 ulic. Będzie w niej ok. 1700 płatnych postojówek. Obecnie na tym terenie jest ok. 600 płatnych miejsc parkingowych.

Zanim strefa zacznie działać, operator wybrany przez ratusz będzie musiał przygotować niezbędną infrastrukturę. Zwycięzca przetargu będzie miał trzy miesiące na przeprowadzenie tych robót. - Chodzi o wytyczenie miejsc parkingowych, uzyskanie niezbędnych pozwoleń, m.in. od konserwatora zabytków, montaż parkomatów - wylicza Kieliszek.

Na terenie strefy będzie ustawionych 90 parkomatów, w których będzie można kupować bilety parkingowe. Na wydruku pojawi się m.in. data oraz określenie czasu, do kiedy możemy parkować. Bilety trzeba będzie umieszczać, jak dotychczas, za szybą auta.

- Parkomaty będą stały w odległości maksymalnie 50-70 metrów od siebie - precyzowała w momencie ogłoszenia przetargu na strefę płatnego parkowania Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Bilety będziemy mogli kupować za gotówkę (tylko bilon, a urządzenie nie wyda reszty) lub przy użyciu telefonów komórkowych oraz kart elektronicznych.

Operator strefy będzie sprawdzał, czy parkujący rzeczywiście kupili bilet. Ma dysponować grupą co najmniej 7 kontrolerów.
Opłaty będą tak jak obecnie pobierane w dni robocze, od poniedziałku do piątku. Przy czym zmienią się godziny "płatnego parkowania". Obecnie płacimy za postój między 8 a 18, po uruchomieniu strefy parkowanie ma być płatne między 8 a 17, czyli o godzinę krócej. W weekendy będziemy parkować za darmo.

Pierwotnie ratusz planował, że strefa zacznie działać od 1 kwietnia. Urzędnicy magistra-tu nie zdążyli jednak z procedurami. - Wydłużył się czas przygotowania przetargu, bo zmieniliśmy formułę prowadzenia strefy. Pierwotnie sami chcieliśmy przygotować niezbędną infrastrukturę, a później zdecydowaliśmy się przekazać to, jak i prowadzenie strefy w ręce zewnętrznej firmy - wyjaśniała Mieczkowska-Czerniak.

Ratusz szacuje, że wpływy ze sprzedaży biletów parkingowych po wprowadzeniu strefy sięgną 3,5 mln zł rocznie. To cztery razy więcej niż obecnie magistrat zarabia na postojówkach. W 2011 r. sprzedaż biletów dała gminie 835 tys. zł dochodu.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 38

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jagódka
A czy ktoś sie orientuje na jakich zasadach zaparkować motocykl? Jakbym chciała nawet kupić bilet to gdzie mam go włożyć żeby komuś się nie przydał???
G
Guglała
Widzę jak padają wszystkie sklepy zlokalizowane w strefie. Dodatkowe opłaty plus brak klientów, którzy tam nie przyjadą będzie wystarczająco zabójczą mieszanką dla przedsiębiorców. Lublin to nie Warszawa więc nie można liczyć bogatszych klientów w wystarczających ilościach. Nie jest też stolicą kultury więc na zwiedzających też nie będzie można liczyć. Wszyscy pojadą do hipermarketów i galerii gdzie opłaty za parkingi są groszowe lub nie ma ich wcale. Ciekawe kto zarobi na strefie? Hipermarkety? Galerie? Firma obsługująca strefę? Kto jeszcze? Może w radzie miejskiej działa jakieś lobby? Gratulacje PANIE prezydencie, gratulacje PANOWIE radni!
a
armiego
W Krakowie za postój osoby niepełnosprawnej płaci się miesięcznie 2zł50gr. a w lublinie dorobkiewicze z magistratu chcą pobierać 50zł.Niski poziom oferty a wysoki wyzysku. gratuluję.
K
KM
rowerek sobie kup, albo wróć na swoją wioskę sadzić kartofle a nie do miasta się pchasz.
r
ramuz
Sens wyznaczania strefy płatnego parkowania jak najbardziej jest zrozumiałe ze względów zarówno ekonomicznych czy pozostałych. Niszczenie ulic, budynków i kwestie bezpieczeństwa, ekologia jak i pisałem ekonomia czyli dodatkowe dochody do budżetu miasta.
Jednak kwestia zmuszenia mieszkańca do uiszczania opłat za to że parkuje w pobliżu miejsca zamieszkania jest mówiąc wprost dość kontrowersyjna i ordynarna. Mieszkasz sobie w mieście, centrum i tak mija kilka lat, a ludzie których utrzymuje się z naszych podatków, których wybiera się by mądrze zarządzali w kwestiach naszego miasta, miejsca gdzie mieszkamy, żyjemy i staramy się spokojnie budowa dla lepszego jutra...
Ci oto ludzie wymyślili by płaci za to że masz samochód i parkujesz w pobliżu miejsca zamieszkania.. bo tam... jest strefa płatnego parkowania!!
Ok dla tych co tu przyjeżdżają.. zrozumiałe... ale dla mieszkańca..
skoro tak niech cały Lublin będzie płatny i w kwestiach równo uprawnienia jak i "sprawiedliwości społecznej" jak płacić to wszyscy !!
Mało im podatków, ubezpieczeń i innych ... opłat ?! Jak można wybiera takich ludzi na sprawiedliwego zarządce, gospodarza czy przedstawiciela mieszkańca skoro to właśnie mieszkaniec dostanie ...po kieszeni
j
jacek
są bezpłatne parkingi poza strefą. Np. na czubach, na czechowie, w konopnicy.
k
konrad l.
a nie może być zaokrąglona ze względu na art 13b pkt 5 ustawy o drogach publicznych

cyt. "5. Stawki opłat, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, mogą być zróżnicowane w
zależności od miejsca parkowania. Przy ustalaniu stawek uwzględnia się progresywne
narastanie opłaty przez pierwsze trzy godziny parkowania, przy czym
progresja nie może przekraczać powiększenia stawki opłaty o 20 % za kolejne
godziny w stosunku do stawki za poprzednią godzinę parkowania. Stawka opłaty
za czwartą godzinę i za kolejne godziny parkowania nie może przekraczać
stawki opłaty za pierwszą godzinę parkowania."
ż
żę
Bez sensu jest to że miasto i owszem robi strefę parkowania, ale nie zapewnia jednocześnie, absolutnie żadnych miejsc parkingowych poza strefą, a dookoła strefy. NONSENS!!! Strefą są objęte wszystkie najważnmiejsze urzędy w mieście, powiecie itd. Starostwo, U Marszałkowski, U Miasta gdzie załatwia się ogrom spraw. Parkingi i miejsca do parkowania nie wiele, ale jednak oddalone od tych urzędów również zostały objęte płatną strefę, więc jak kiedyś gościu miły, z innego osiedla już, bo nie mówię, że miasta, przyjedziesz tu coś załatwić, to nie zapomnij wziąć co najmniej piątaka na parking. Żeby tak postępować z ludźmi którzy Was na swoich reprezentantów wybrali ..... Powinniście chodniki sprzątać po następnych wyborach, żeby wszsytkiego na własnej skórze doświadczyć.
*.*
Takie są koszty mieszkania w centrum i nie tylko w Lublinie a na całym świecie. Jeżeli nie stać cię na utrzymanie samochodu w centrum pozbądź się go albo przenieś się tam gdzie nie trzeba za niego płacić. Posiadanie samochodu nie jest przymusowe.
c
centrum
Kupując mieszkanie płacisz za miejsce postojowe i jest one przeznaczone tylko dla ciebie, natomiast abonament dla mieszkańca to comiesieczny haracz, który nie zapewni wyznaczonego tylko dla niego miejsca parkingowego
a
as
Hehe... odezwał się ten co jeździ z tablicami LLE :)
p
parkujacy
nie tyko urzednicy tam parkuja, takze ci ktorzy w poliklinice, sadach i innych miejscach
*.*
Za jakiś czas będzie ograniczenie wjazdu do centrum a potem będą mogły się poruszać tylko samochody elektryczne. Czasy się zmieniają. Kiedyś były wozy, powozy, dorożki i srające konie, teraz w centrum nie przeszedłby ten numer. Podobnie będzie z obecnymi samochodami.
O
Oli
"Tęgie" mózgi przecież nie będą się zajmowały takimi bzdurami.
a
and
Co ze strażnikami wiejskimi to oni mieli pilnować wszystkiego a nie dodatkowa ekipa.To w końcu nic nie będą robić.Moim zdaniem powinniśmy jak inne miasta rozważyć rozwiązania tej formacji a przyniesie nam to na pewno spore oszczędności.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie