MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strefy Kibica na Lubelszczyźnie: Zobacz, jakie atrakcje przygotowały

Tomasz Biaduń
Wizualizacja Strefy Kibica w Zamościu
Wizualizacja Strefy Kibica w Zamościu
Zaczęło się! Piłkarska gorączka związana z EURO 2012 ogarnęła Polskę. Nie ominęła także Lublina; od dzisiaj przy ul. Dworcowej można oglądać mistrzostwa Europy. Fanzone - Strefa Kibica zaprasza o godz. 14 na specjalny Kiermasz Kibica. Od godz. 16 natomiast organizatorzy będą wpuszczać ludzi do strefy wspólnego oglądania meczów. Otwierające turniej spotkanie Polska - Grecja rozpocznie się dwie godziny później. Liczba miejsc jest ograniczona; hala Targów Lublin pomieści 2,5 tysiąca chętnych, a każdego dnia za wejście zapłacimy 5 złotych.

CZYTAJCIE NASZ SERWIS NA EURO 2012! INFORMACJE O MECZACH, CIEKAWOSTKI, GORĄCE NEWSY NA KURIERLUBELSKI.PL

Otwarcie strefy nastąpiło już w czwartek. Wieczorem w hali wystąpił profesjonalny teatr tańca z Norwegii Jo Stromgren ze spektaklem "A dance tribute to the art of football". - To miała być zachęta do zapoznania się z miejscem, gdzie powstała strefa - informuje Beata Gorajek, prezes Targów Lublin. - Każdy mógł przyjść i zobaczyć, jak to wygląda. Wstęp był darmowy.

W czwartek prowadzono w hali ostatnie, kosmetyczne prace. Na kibiców, którzy będą chcieli przeżywać sportowe emocje przy ul. Dworcowej, czeka sporo atrakcji. - Nie zabraknie konkursów z nagrodami dla kibiców - zapewnia Gorajek. Zaplanowano także wiele występów artystycznych (ramka obok).

- W dniach 8 i 12 czerwca będziemy wpuszczać kibiców do strefy wspólnego oglądania meczów od godz. 16, między 9-11 czerwca, a także 13-15 czerwca od godz. 16.30. Tylko ostatniego dnia fazy grupowej (16 czerwca - red.) zapraszamy od godz. 18 - mówi Gorajek.

Każdy kibic, który chce wejść do Strefy Kibica lub na stadion powinien mieć przy sobie dokument tożsamości. Wystarczy na przykład dowód osobisty lub paszport. Pamiętajmy również, aby zarówno na stadion jak i do Strefy Kibica nie wnosić ze sobą m.in. profesjonalnych aparatów fotograficznych oraz kamer video, parasoli z ostrym zakończeniem, a także dużych torebi plecaków.
Więcej na ten temat przeczytasz w załączniku umieszczonym w zakładce Pliki.

Pierwotnie planowano, że Fanzone będzie funkcjonować przez całe mistrzostwa. W trakcie przygotowań z projektu wycofała się jedna z firm. - Z tego powodu zorganizowanie strefy na cały czas trwania Euro przekraczało nasze możliwości finansowe. Mieliśmy wybór; albo transmitujemy fazę grupową, albo rezygnujemy ze wszystkiego - wyjaśnia prezes Targów.

Kibice obejrzą mecze w hali na dwóch ogromnych telebimach. Na miejscu będzie można także zjeść i napić się piwa. Punkty gastronomiczne będą wystawione na zewnątrz.

Wstęp do strefy umożliwi specjalna opaska identyfikacyjna; inna na każdy dzień. Nie zmienia się jej cena, która wynosi każdorazowo 5 złotych. - To jest nasz sposób na kontrolę ilości osób w strefie. Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo i potrzebowaliśmy systemu, który pozwoliłby nad wszystkim zapanować - tłumaczy Gorajek.

Na mecz otwarcia nie prowadzono przedsprzedaży wejściówek. Na inne dni zarezerwowano już część miejsc (teraz nie ma takiej możliwości). Najwięcej, bo aż dwa tysiące rezerwacji, jest na ostatni dzień fazy grupowej, 16 czerwca. Kibice mogą ustawiać się w kolejce po opaski dzisiaj od godz. 15. W kolejne dni kasy będą uruchamiane godzinę później.

Nad bezpieczeństwem strefy codziennie będzie czuwać około stu osób. - Jesteśmy obwarowani bezwzględnymi wymogami ze strony UEFA. Od strony organizacyjnej wszystko musi być w pełni dopracowane - mówi Gorajek.

CZYTAJCIE NASZ SERWIS NA EURO 2012! INFORMACJE O MECZACH, CIEKAWOSTKI, GORĄCE NEWSY NA KURIERLUBELSKI.PL

Wyłączność na reklamowanie się na terenie strefy mają oficjalni partnerzy EURO 2012. Są nawet wymogi, co do zawartości alkoholu w piwie. Będzie jednak możliwość degustacji produktów innych marek.

- Kibice mogą kupić piwo na stoiskach, które będą na zewnątrz, jednak nie będą mogli wnosić go do środka - instruuje Krystyna Grajek, wiceprezes Targów Lublin.

Koszt organizacji strefy wyniesie kilkaset tysięcy złotych. Dokładne kwoty nie są jeszcze znane, choć przy sumach, które wydają miasta-gospodarze mistrzostw, te lubelskie bledną. - To są koszta rzędu 10 czy 20 milionów złotych, a więc potężne pieniądze - ujawnia Grajek.

W przerwach między meczami kibice zobaczą wiele występów artystów. W hali targów zaprezentują się m.in. kabaret Stonka Ziemniaczana, lublinianin Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru-Mru czy grupa taneczna UDS, która brała udział w show TVN "Mam talent". - To było wielkie przedsięwzięcie, a prace nad dopięciem wszystkiego na ostatni guzik trwały praktycznie do piątku - przyznaje Gorajek.

Strefa przy ul. Dworcowej będzie jedyną, w jakiej obejrzymy mecze EURO. Projekt strefy na błoniach pod Zamkiem upadł na początku tego tygodnia. Jako powód, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, podała niechęć do stwarzania konkurencji.

PROGRAM STREFY KIBICA W LUBLINIE:
8 czerwca (piątek)
g. 14 kiermasz kibica
g. 16.30 koncert zespołu "Poparzeni Kawą Trzy"
g. 17.35 pokaz Lubelskich Czaderek
g. 18 mecz Polska - Grecja
g. 20.45 Rosja - Czechy
9 czerwca (sobota)g. 12 kiermasz kibica
g. 17 kabaret "Stonka Ziemniaczana"
g. 18 Holandia - Dania
g. 20.45 Niemcy - Portugalia
10 czerwca (niedziela)g. 12 kiermasz kibica
g. 17 i 22.35 koncert zespołu "Goście"
g. 18 Hiszpania - Włochy
g. 20.45 Irlandia - Chorwacja
11 czerwca (poniedziałek)g. 17 kabaret "Stonka Ziemniaczana"
g. 18 mecz Francja - Anglia
g. 20.45 Ukraina - Szwecja
12 czerwca (wtorek)g. 16.30 klub ONA Lublin
g. 16.55 Lubelskie Czaderki
g. 17 kabaret "Stonka Ziemniaczana"
g. 18 mecz Grecja - Czechy
g. 20.45 Polska - Rosja
13 czerwca (środa)g. 17 show taneczne UDS
g. 17.10 występ dzieci z zespołu "Barszczoland"
g. 18 mecz Dania - Portugalia
g. 20.45 Holandia - Niemcy
14 czerwca (czwartek)g. 17 i 22.35 koncert zespołu "Goście"
g. 18 mecz Włochy - Chorwacja
g. 20.45 Hiszpania - Irlandia
15 czerwca (piątek)g. 17 kabaret "Stonka Ziemniaczana"
g. 18 mecz Szwecja - Anglia
g. 20.45 Ukraina - Francja
16 czerwca (sobota)g. 18.30 koncert zespołu "InoRos"
g. 19.30 show UDS
g. 19.40 występ Marcina Wójcika z "Ani Mru-Mru"
g. 20.15 show UDS
g. 20.20 Lubelskie Czaderki
g. 20.45 mecz Czechy - Polska
g. 22.35 Grecja - Rosja (powtórka meczu).

INNE STREFY W WOJEWÓDZTWIE:

KRAŚNIK
Kraśnicka strefa kibica powstanie na placu za Centrum Kultury i Promocji przy al. Niepodległości. - Mecze będą wyświetlane na ustawionym tam telebimie - informuje January Pawlos, kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miasta w Kraśniku. W strefie zostanie ustawionych około stu stolików, zaplanowano także punkt gastronomiczny. Wstęp będzie bezpłatny.
Pierwotnie Strefa Kibica miała powstać w lokalu po dawnym VIP-ie. Planowano wyświetlanie spotkań z rzutnika. Na kilka dni przed Euro władze miasta zmieniły plany. - Przede wszystkim chodziło o cenę za telebim. Proponowane nam wcześniej stawki były nie do przyjęcia. Ale ostatnio otrzymaliśmy nową ofertę z bardzo atrakcyjną ceną - tłumaczy Pawlos. Lo-kal po VIP-ie i tak może być jednak wykorzystany - gdyby nie dopisała pogoda podczas któregoś z meczów.

JANÓW LUBELSKI
Mecze mistrzostw Europy mieszkańcy Janowa Lubelskiego będą mogli obejrzeć w sali widowiskowej Janowskiego Ośrodka Kultury. Wstęp jest płatny; karnet na cały turniej kosztuje 40 złotych. Można go kupić w bu-dynku JOK w dni robocze w godz. 8-15. Istnieje też możliwość zakupu pojedynczych wejściówek na wybrane spotkania. Można je nabyć na godzinę przed rozpoczęciem meczu za 5 zł. Janowski Ośrodek Kultury zlokalizowany jest przy ul. Jana Pawła II 3. Szczegółowe informacje są udzielane pod numerami telefonów 15 872-46-77 i 15 872-46-78.

LUBARTÓW
Na placu przed budynkiem lubartowskiego magistratu już ustawiono telebim, na którym kibice będą mogli oglądać wszystkie mecze EURO 2012. Telebim wraz z nagłośnieniem pomyślnie przeszedł próby techniczne i jest gotowy na piątkowy mecz Polska - Grecja. Dla kibiców zostanie rozstawionych 140 krzesełek, a część placu zostanie oznaczona biało-czerwonymi słupkami i łańcuchem w barwach narodowych. Na placu działa już monitoring, a całość zapisu jest rejestrowana. Obraz placu będzie można również oglądać na miejskiej stronie internetowej.

PUŁAWY
Puławska strefa kibica powstaje na placu przed Urzędem Miasta. Pomieści około 400 osób, a spotkania będzie można oglądać na telebimie o powierzchni 16 metrów kwadratowych. Cała strefa będzie ogrodzona.
- W Puławskiej Strefie Kibicowania, na placu Chopina, każdego dnia, począwszy od meczu otwarcia 8 czerwca do finału 1 lipca, będzie można obejrzeć dwa mecze - o godz. 18 i 20.45. Spotkaniom towarzyszyć będą inne atrakcje, przygotowane w szczególności dla dzieci i młodzieży - wyjaśnia Aleksandra Zadura-Wnuk z puławskiego magistratu.
W dniach 17-19 czerwca dwa mecze będą rozgrywane o tej samej porze, o godz. 20.45 (będą to ostatnie spotkania grupowe i organizatorzy chcą uniknąć kalkulacji ze strony zespołów).
- Wtedy wyemitujemy to ciekawsze spotkanie, np. decydujące o wyjściu z danej grupy - wyjaśnia Zadura-Wnuk.

ZAMOŚĆ
Tysiąc osób ma pomieścić strefa kibica, która powstała w Zamościu. Wstęp na jej teren będzie bezpłatny. Projekt strefy mógł zostać zrealizowany dzięki włączeniu miasta w przedsięwzięcie pod hasłem "Fan City Tour". Jego celem jest organizacja stref w miastach, które nie są gospodarzami turnieju. - Przewidujemy liczne atrakcje dla całych rodzin; animacje, konkursy, zabawy oraz oczywiście bezpośrednią transmisję meczu finałowego - mówi Paweł Czechalski z Urzędu Miasta. Strefa ma być otwarta w dni meczów już od godz. 15. - W jej skład wchodzą ciężarówka promocyjna z minisceną oraz ekranem diodowym do transmisji meczów, obszar oglądania meczu, czyli teren o powierzchni ok. 500 metrów kw., strefa gastronomiczna oraz strefa sponsorów projektu - tłumaczy Czechalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski