Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci chcą zakładać własne firmy

MSZ
Polskapresse/archiwum
Takie plany po studiach ma aż 78 proc. żaków. Na ich przeszkodzie stoi jednak wiele przeszkód. Studenci boją się codziennej biurokracji oraz tego, że nie wystarczy im kapitału. Obawiają się także wysokiego ryzyka i braku własnego doświadczenia.

Badanie przeprowadzone w ramach projektu wspieranego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wśród Polskich studentów przeprowadziła Fundacja Initium. Celem projektu jest wskazanie potrzeb i obaw żaków w realizacji marzeń o własnych firmach.

Dlaczego żacy chcą zakładać firmy? Pytani przez Fundację Initium studenci, tłumaczyli chęć zostania przedsiębiorcami głownie niezależnością i możliwością realizowania własnych pomysłów. Wielu z nich twierdzi też, że prowadząc własną działalność gospodarczą zapracują na ponadprzeciętne zarobki. Podoba im się również nienormowany czas pracy.

Czytaj nasz serwis studencki STUDENTOWO

54 proc. przepytanych studentów twierdzi, że uczelnia wyższa nie przygotowała ich dobrze do prowadzenia własnego biznesu. Pocieszający jest natomiast fakt, że żacy wierzą w równe szanse i zdrową konkurencję na rynku. Tylko 22 proc. z nich uznało, że do założenia własnej działalności gospodarczej potrzebne są układy, koneksje i protekcja.

Za główne bariery w osiągnięciu celu studenci uznali wysokie ryzyko, brak własnego kapitału, doświadczenia i zmaganie się z codzienną biurokracją, która zniechęca ich do prowadzenia własnego biznesu.

Za pomocne instytucje w założeniu własnej firmy żacy uznali inkubatory przedsiębiorczości. Niestety tylko 12 proc. z nich kiedykolwiek kontaktowało się z takimi organizacjami. Gdy już do tego dochodziło studenci, którzy chcieliby zostać przedsiębiorcami prosili o pomoc kapitałową, wsparcie w tzw. papierologii, czy doradztwie i obsłudze prawnej, kadrowej i księgowej. W inkubatorach przedsiębiorczości żacy szukają też kontaktów biznesowych.

Z badań przeprowadzonych przez fundację wynika również, że najwięcej firm potrzebuje pomocy inkubatorów przedsiębiorczości przez 2 lata. Te przedsiębiorstwa mają też największą szansę na przetrwanie na rynku.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski