Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci jeszcze przez rok mają drugi kierunek za darmo

IL
archiwum Polskapresse
Studenci za drugi kierunek studiów zapłacą dopiero w roku akademickim 2013/2014. Tak zarządziło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, po wniosku złożonym pod koniec stycznia przez Parlament Studentów RP.

1 października 2011 roku weszło znowelizowane "Prawo o szkolnictwie wyższym". Zgodnie z nim od 1 stycznia 2012 roku osoby, które podejmą drugi kierunek studiów, będą musiały za niego zapłacić. Zwolnieni z tego obowiązku będą tylko najlepsi, otrzymujący stypendium rektora. Tymczasem studenci z Uniwersytetu Warszawskiego przeanalizowali nowe przepisy i jako pierwsi doszli do wniosku, że MNiSW źle interpretuje ustawę, którą samo przygotowało.

Czytaj nasz serwis studencki STUDENTOWO

Wątpliwości dotyczyły nieprecyzyjnych przepisów przejściowych (art. 29 ust. 2). Przewidywały one, że studenci przyjęci na studia przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy oraz w roku akademickim 2011/2012, nie wniosą opłat za drugi kierunek studiów. Sformułowanie "w roku akademickim" a nie "na rok akademicki" oznacza, że osoby, które podczas trwania obecnego roku akademickiego zostaną przyjęte na studia, mogą dalej uczyć się bezpłatnie.

- Nie wszyscy studenci śledzili zmiany, jakie przyniosła nowa ustawa i mogli być zaskoczeni faktem, że za drugi kierunek będą musieli płacić. Na szczęście, tym, którzy myśleli o kontynuowaniu nauki na innym kierunku pozostał rok na podjęcie decyzji i ostatnia szansa na naukę za darmo - przyznaje Dominika Kita, przewodnicząca Parlamentu Studentów RP.

W Lublinie najwięcej żaków, bo aż 1104 osoby, studiuje dziennie na dwóch kierunkach na UMCS.

- W tym roku akademickim podjęłam dodatkowe studia na kierunku zarządzanie. Mój wybór był spowodowany chęcią rozwijania zainteresowań, podnoszenia kwalifikacji oraz oczywiście wejściem w życie nowej ustawy. Wielu moich znajomych studiuje jednocześnie dwa kierunki. Myślę, że sytuacja absolwentów na rynku pracy bardziej do tego motywuje - przyznaje Sylwia Szyc, studentka V roku historii UMCS.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym", znajdują się na stronie www.nauka.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski