Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci podpiszą umowy z uczelniami

MSZ
JSZ
Od 1 października uczelnie wyższe mają obowiązek podpisać umowy ze wszystkimi swoimi studentami. Kontrakt określający warunki kształcenia podpisywali dotąd tylko żacy studiów zaocznych i niestacjonarnych, którzy płacili za naukę. Teraz umowy muszą podpisać wszyscy. Szkopuł w tym, że uczelnie nie wiedzą w jakich przypadkach powinny zawierać kontrakty. - Wszystko przez to, że prawo zapisane w nowej ustawie nie jest jednoznaczne - twierdzą zgodnie lubelskie uczelnie.

Zdezorientowanie towarzyszy nie tylko uczelniom, ale także studentom. - Nie słyszałam, że mam podpisywać jakaś umowę. Uczelnie powinny wcześniej informować żaków o takiej konieczności - uważa Agnieszka Dybała, która od października rozpocznie naukę na medycynie.

Umowy uczelni ze studentami mają określać wysokość kosztów kształcenia. Chodzi m.in. o opłaty za powtarzanie semestru, egzaminy, czy dodatkowe zajęcia. - Jest to istotne zabezpieczenie prawne dla studentów, dzięki któremu nie będą zaskakiwani dodatkowymi opłatami w czasie nauki - uważa Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Lubelskie uczelnie mają problem z umowami, bo nie wiedzą, jak interpretować zapisane w ustawie prawo. Politechnika Lubelska wprawdzie przygotowuje wzory umów, które podpiszą żacy, ale nie do końca wie, czy muszą je podpisać wszyscy studenci. - Umowy będziemy zawierać od października. Nie jest jeszcze rozstrzygnięta sprawa, czy kontrakty będą zawierane ze wszystkimi studentami studiów stacjonarnych, czy tylko w przypadku zaistnienia sytuacji, gdy student będzie musiał np. powtarzać określone zajęcia z powodu niezadowalających wyników w nauce. Prawo w tym względzie nie jest jednoznaczne - przyznaje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy PL.

Podobny problem ma Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. - Od nowego roku akademickiego będziemy podpisywać umowy tylko ze studentami powtarzającymi semestr lub rok studiów lub dany przedmiot oraz realizującymi dodatkowe zajęcia nieobjęte planem studiów - wyjaśnia Marzena Wiadomska, kierownik działu kształcenia UMCS.

Wątpliwości rozwiewa Bartosz Loba, rzecznik prasowy MNiSW. - Z ustawy wynika jednoznacznie, że od 1 października mają obowiązek podpisać umowy ze wszystkimi studentami. Umowa ta czarno na białym powinna określać wszelkie dodatkowe płatności, które mogą czekać studenta w czasie jego nauki na uczelni wyższej - wyjaśnia Loba.
- Fakt, że niektóre zapisy ustawy, mówiące o wnoszeniu opłat wchodzą w życie od 1 stycznia 2012 roku nie oznacza, że umowy można podpisać później. Uczelnia może umowę później aneksować lub już teraz uwzględnić nowe przepisy, bo przecież umowa obejmuje całe studia - dodaje rzecznik.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski