Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci podpowiedzą, jak uratować dawną słodownię z ulicy Misjonarskiej

Małgorzata Szlachetka
Studencki projekt rewitalizacji słodowni z ulicy Misjonarskiej w Lublinie.
Studencki projekt rewitalizacji słodowni z ulicy Misjonarskiej w Lublinie. wizualizacja Mateusz Eciak
Charakterystyczny budynek poprzemysłowy z drugiej połowy XIX wieku powoli popada w ruinę. Problemem są ciągle nierozwiązane kwestie własnościowe, sprawa trwa od 1991 roku.

- Toczy się spór pomiędzy spadkobiercami a Skarbem Państwa. NSA oddalił skargę kasacyjną i wróciła ona do ponownego rozpatrzenia w ministerstwie rolnictwa. Czekamy na dalsze decyzje - przypomina Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Tymczasem specjaliści m.in. z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków już teraz zastanawiają się nad planem dla słodowni, jaki może być wdrożony w przyszłości.

W piątek o obiekcie, który w XIX w. należał do Vetterów, słynnej rodziny lubelskich browarników, będziemy dyskutować w MDK nr 2 przy ul. Bernardyńskiej 14a. Początek spotkania o godz. 16.

- Tym razem chcielibyśmy, aby swoje spojrzenie na problematykę adaptacji budynku słodowni przedstawili absolwenci Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej - zapowiada Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie.

Uczestnicy spotkania wysłuchają na przykład prezentacji Mateusza Eciaka, który w ramach swojej pracy magisterskiej zaproponował, że słodownia mogła by wrócić do korzeni, stając się browarem, a jednocześnie po remoncie umieściłby tam hotel z salą konferencyjną i restauracją.

Na wizualizacjach widać, że do historycznego gmachu z cegły byłby dobudowany nowy budynek, ze szkła i metalu. Obie części połączyłby przeszkolony łącznik, którym goście hotelowi mogliby przejść do rozlewni zlokalizowanej w nowym budynku, śledząc kolejne etapy powstawania piwa.

Absolwent Politechniki Lubelskiej proponuje, aby w części historycznej hotel sąsiadował z browarem. Dodatkowo goście siedzący w restauracji przez otwory w podłodze widzieliby elementy systemu produkcji piwa, umieszczone poziom niżej. Pomysł nie jest przeznaczony obecnie do realizacji.

To tylko jeden ze studenckich projektów, jaki ma zostać zaprezentowany na piątkowym spotkaniu.

W kolejnych dniach planowana jest też wizyta miejskich radnych w słodowni oraz spotkanie z przedsiębiorcami.

- Chcemy, żeby w ramach tego projektu powstały m.in. ekspertyzy stanu technicznego słodowni. Tak żebyśmy wiedzieli, czy i w jakiej formie jest możliwe jej zabezpieczenie - mówi Michał Trzewik z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie.

Plan dla słodowni jest przygotowywany przez miasto Lublin w ramach europejskiego projektu "2nd chance: Waking up the sleeping giants" - "Druga szansa: Budzenie śpiących gigantów", który dotyczy m.in. projektów poprzemysłowych.

Ogród Botaniczny UMCS już otwarty (ZDJĘCIA)
W której dzielnicy Lublina znajdują się te miejsca? [QUIZ]
Wigilia Paschalna w Lublinie. Po zmroku przed archikatedrą działy się rzeczy niezwykłe (ZDJĘCIA)
Święcenie pokarmów w Lublinie. Koszyczki pełne symboliki (ZDJĘCIA)
Czy rozpoznasz miejsca w Lublinie po fragmencie zdjęcia? [QUIZ]

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski