Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Lubelskiej budują ekopojazd

Monika Fajge
Prace nas pojazdem idą pełną parą, nadwozie już jest gotowe
Prace nas pojazdem idą pełną parą, nadwozie już jest gotowe Jacek Babicz
Studenci Politechniki Lubelskiej, z koła naukowego silników spalinowych, zakwalifikowali się do udziału w międzynarodowym konkursie Shell Eco-Marathon w Niemczech.

Ideą zawodów jest przejechanie jak największego dystansu na 1 litrze paliwa. Obecny rekord należy do Francuzów i wynosi 4896 km/l.

- Oczywiście, że chcielibyśmy być lepsi. Sukcesem jest już sam udział w tym konkursie. Wystartujemy obok ponad dwustu załóg z całego świata - opowiada Konrad Pastuszak, koordynator projektu. - Determinuje nas czas. Przepełnia pasja tworzenia. Jedyne czego nam, to fundusze. Jesteśmy otwarci na współpracę - mówią młodzi wynalazcy.

Studenci z Lublina pojadą na Shell Eco-Marathon po raz drugi. W ubiegłym roku zaprezentowali swój wynalazek - o nazwie "Elektra", w Pardzie Pojazdów Elektrycznych. Tym razem wezmą udział w rywalizacji. Wystartują w kategorii prototype (zasilany benzyną).

- Prace nad naszym pojazdem trwają od listopada. W projekt zaangażowanych jest dwanaście osób - mówi Pastuszak. - Wszystkie zakwalifikowane do zawodów maszyny, mają bardzo futurystyczne konstrukcje. Dzięki takim kształtom osiągają naprawdę niskie ilości zużywanego paliwa. Nasz pojazd będzie miał kształt kropli - wyjaśnia. - Najważniejsze elementy już mamy. Dysponujemy czterosuwowym silnikiem o pojemności 25 centymetrów sześciennych, nadwoziem wykonanym z włókna węglowego oraz kilkoma innymi drobnymi elementami konstrukcji - wylicza.

*Politechnika Lubelska rośnie w aparaturę
*Politechnika tworzy materiały inteligentne

Do dokończenia budowy studentom brakuje środków finansowych. - Uczelnia daje nam do dyspozycji miejsce, w którym możemy pracować, komputery i narzędzia. Potrzebujemy pieniędzy m.in. na zawieszenie, układ kierowniczy czy zasilania silnika, dlatego szukamy sponsorów. Czasu zostało niewiele. Konkurs jest pod koniec mają, ale pojazd powinniśmy zaprezentować już w połowie kwietnia - informuje dr Cezary Sarnowski, opiekun młodych wynalazców.

W zawodach, oprócz Lublinian, wystartują tez Warszawiacy i Gdańszczanie.
Więcej szczegółów dotyczących lubelskiego projektu na www.wmskss.pun.pl oraz facebooku.

Eco Shell-Marathon liczy już ponad 25 lat

Ten prestiżowy konkurs daje akademickiemu środowisku szansę wykazania się pomysłami, mającymi zredukować zużycie energii we współczesnej motoryzacji. Startujące załogi wiele razy biły kilka rekordów oszczędności!

Tegoroczna impreza, odbędzie się - jak poprzednio - na specjalnie opracowanych torach testowych w Lausitz w Niemczech. W ubiegłym roku wzięło w niej udział ponad 200 zespołów z uczelni z Europy, Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji. Celem każdego z nich było przejechanie najdłuższego dystansu przy jednoczesnym zużyciu jak najmniejszej ilość paliwa. Na starcie w dwóch kategoriach (Prototyp i UrbanConcept) stanęły wehikuły spalające benzynę, wodór, etalon, LPG, GTL (Gas to Liquid, syntetyczne paliwo wytwarzane z gazu ziemnego) olej napędowy oraz pojazdy napędzane energią elektryczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski