Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z Politechniki Lubelskiej zbadają cement

IL
Górażdże Cement SA
Trwa I edycja ogólnopolskiego projektu "Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże". Udział w nim bierze około 200 studentów z 17 uczelni uczelni technicznych w kraju. Projekt ma na celu popularyzację wśród studentów budownictwa najnowszych trendów w technologii produkcji materiałów budowlanych oraz przygotowanie ich do wykonywania zawodu. Do maja zespoły badawcze złożone z żaków i opiekunów naukowych, będą testowały cement. Ich zadaniem jest sprawdzenie wytrzymałości na ściskanie dwóch rodzajów tego spoiwa, które otrzymali z Grupy Górażdże, i uzyskanie jak najdokładniejszych wyników.

- Przeprowadziliśmy już badania wytrzymałości na ściskanie po 2 i 7 dniach. Podobne zabiegi przeprowadzimy jeszcze po 28 i 56 dniach. W projekcie udział bierze 10 studentów z Wydziału Budownictwa i Architektury oraz dwóch opiekunów naukowych. Wygra ten zespół, którego wyniki badań będą najbardziej zbliżone do tych wzorcowych, uzyskanych przez laboratorium Grupy Górażdze, które w tym momencie również przeprowadza te same badania - informuje inżynier Przemysław Brzyski, koordynator zespołu z Katedry Budownictwa Ogólnego Politechniki Lubelskiej.

Czytaj nasz serwis studencki STUDENTOWO

Oprócz konkursu drużynowego, w maju odbędzie się indywidualny konkurs wiedzy poświęcony technologii betonu i Grupie Górażdże. Dodatkowo studenci zwiedzą m.in. Cementownię Górażdże, przemiałownię Ekocem, kopalnie kruszyw oraz wytwórnię betonu towarowego i wezmą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych prowadzonych w zakładach produkcyjnych.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju. Wtedy każda grupa przedstawi dodatkowo prezentację multimedialną (15 minut) w której zawarte zostaną efekty badań, obszary zastosowania i rodzaje konstrukcji betonowych, do których będzie można wykorzystać badane rodzaje cementu.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody: wysokiej klasy sprzęt laboratoryjny m.in. mieszalnik o objętości 75 m3.

Studenci Politechniki Lubelskiej biorący udział w projekcie, są członkami Koła Naukowego Technologii Budownictwa "Aedificatio" oraz Koła Naukowego Konstrukcji Drogowych i Mostowych. Opiekunami naukowymi zespołu są mgr inż. Tomasz Kowalski oraz mgr inż. Krzysztof Śledziewski.

W konkursie biorą udział: Przemysław Brzyski, Piotr Borzęcki, Tomasz Bujnowski, Przemysław Dąbrowski oraz Piotr Bogusz z KN Aedificatio a także Mateusz Wiciejewski, Łukasz Bartnikowski, Karol Lenartowicz, Paweł Mic i Michał Chołuj z KN KDiM.



Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski