Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studencki Lublin. Tegoroczna sesja egzaminacyjna przed komputerem

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Łukasz Kaczanowski
Zajęcia dydaktyczne na lubelskich uczelniach zakończyły się wraz z pierwszym dniem lata i studenci przystąpili do „letniego zjazdu młodych naukowców” czyli do sesji, która w tym roku odbyła się nieco inaczej, bo zza komputera. Jak w tej nowej koronarzeczywistości sprawdziły się lubelskie uczelnie?

Na UMCS zdalna sesja letnia trwała do 12 lipca, jednak na wnioski dziekanów kilku wydziałów: Artystycznego, Biologii i Biotechnologii, Chemii, Matematyki, Fizyki i Informatyki czy Wydziału Zamiejscowego w Puławach przedłużono czas zajęć i tam studenci będą walczyć o oceny do końca lipca. Tegoroczna sesja poprawkowa przypada tym razem na 7-25 września.

- Decyzje co do formy przeprowadzenia zaliczenia i egzaminu podejmuje dziekan danego wydziału, po uzgodnieniu z prowadzącym przedmiot – informuje Aneta Adamska, rzeczniczka prasowa UMCS.

Na KUL terminy sesji zostały podzielone na dwie tury – pierwsza minęła wraz z 1 lipca, druga rozpocznie się 7 września i potrwa do połowy miesiąca, z kolei poprawki - do 23 września.

Obowiązuje forma zdalna, choć w wyjątkowych sytuacjach student może zdawać egzamin stacjonarnie w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu. Egzaminy odbywają się w dwóch formach: pisemnym z wykorzystaniem narzędzi e-learningowych lub ustnym z wykorzystaniem programów do przeprowadzania wideokonferencji.

- W ramach wideokonferencji odbywają się na przykład egzaminy dyplomowe, oczywiście po wcześniejszym spełnieniu wszystkich wymogów formalnych dopuszczających do takiego egzaminu – te wymogi również są realizowane w trybie zdalnym – mówi Lidia Jaskuła, rzecznika prasowa KUL.

Podobne techniki wykorzystał Uniwersytet Medyczny. - Co istotne, możliwy był kontakt face to face wykładowcy - egzaminatora ze studentem, podczas zdalnego zaliczenia przedmiotu np. w formie wideokonferencji, jak również złożenie niektórych egzaminów praktycznych wspieranych technologiami informatycznymi – mówi Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM w Lublinie.

I dodaje, że wszelkie praktyki zawodowe studentów odbywają się jednak zgodnie z przyjętym harmonogramem, w klinikach oraz pozauczelnianych jednostkach lecznictwa przy zachowaniu obowiązujących reżimów sanitarnych oraz rekomendacji ministerstwa zdrowia.

Z kolei na Politechnice Lubelskiej w lipcu odbywa się jeszcze część zajęć o charakterze praktycznym, np. ćwiczenia laboratoryjne oraz zajęcia terenowe w formie tradycyjnej. Dla studentów uczestniczących w tych aktywnościach zaliczenia i egzaminy będą przewidziane nieco później, w miesiącach wakacyjnych i podczas sesji jesiennej, oczywiście w wersji online. Tylko w szczególnych przypadkach egzaminy będą mogły odbyć się w budynku uczelni.

- Obowiązują wtedy wytyczne GIS, czyli np. grupy studenckie maksymalnie 8-osobowe, odległość co najmniej 1,5 m pomiędzy osobami i stanowiskami dydaktycznymi - mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka prasowa PL.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski