Nasza Loteria

Studencki Lublin. Tegoroczna sesja egzaminacyjna przed komputerem

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Łukasz Kaczanowski
Zajęcia dydaktyczne na lubelskich uczelniach zakończyły się wraz z pierwszym dniem lata i studenci przystąpili do „letniego zjazdu młodych naukowców” czyli do sesji, która w tym roku odbyła się nieco inaczej, bo zza komputera. Jak w tej nowej koronarzeczywistości sprawdziły się lubelskie uczelnie?

Na UMCS zdalna sesja letnia trwała do 12 lipca, jednak na wnioski dziekanów kilku wydziałów: Artystycznego, Biologii i Biotechnologii, Chemii, Matematyki, Fizyki i Informatyki czy Wydziału Zamiejscowego w Puławach przedłużono czas zajęć i tam studenci będą walczyć o oceny do końca lipca. Tegoroczna sesja poprawkowa przypada tym razem na 7-25 września.

- Decyzje co do formy przeprowadzenia zaliczenia i egzaminu podejmuje dziekan danego wydziału, po uzgodnieniu z prowadzącym przedmiot – informuje Aneta Adamska, rzeczniczka prasowa UMCS.

Na KUL terminy sesji zostały podzielone na dwie tury – pierwsza minęła wraz z 1 lipca, druga rozpocznie się 7 września i potrwa do połowy miesiąca, z kolei poprawki - do 23 września.

Obowiązuje forma zdalna, choć w wyjątkowych sytuacjach student może zdawać egzamin stacjonarnie w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu. Egzaminy odbywają się w dwóch formach: pisemnym z wykorzystaniem narzędzi e-learningowych lub ustnym z wykorzystaniem programów do przeprowadzania wideokonferencji.

- W ramach wideokonferencji odbywają się na przykład egzaminy dyplomowe, oczywiście po wcześniejszym spełnieniu wszystkich wymogów formalnych dopuszczających do takiego egzaminu – te wymogi również są realizowane w trybie zdalnym – mówi Lidia Jaskuła, rzecznika prasowa KUL.

Podobne techniki wykorzystał Uniwersytet Medyczny. - Co istotne, możliwy był kontakt face to face wykładowcy - egzaminatora ze studentem, podczas zdalnego zaliczenia przedmiotu np. w formie wideokonferencji, jak również złożenie niektórych egzaminów praktycznych wspieranych technologiami informatycznymi – mówi Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM w Lublinie.

I dodaje, że wszelkie praktyki zawodowe studentów odbywają się jednak zgodnie z przyjętym harmonogramem, w klinikach oraz pozauczelnianych jednostkach lecznictwa przy zachowaniu obowiązujących reżimów sanitarnych oraz rekomendacji ministerstwa zdrowia.

Z kolei na Politechnice Lubelskiej w lipcu odbywa się jeszcze część zajęć o charakterze praktycznym, np. ćwiczenia laboratoryjne oraz zajęcia terenowe w formie tradycyjnej. Dla studentów uczestniczących w tych aktywnościach zaliczenia i egzaminy będą przewidziane nieco później, w miesiącach wakacyjnych i podczas sesji jesiennej, oczywiście w wersji online. Tylko w szczególnych przypadkach egzaminy będą mogły odbyć się w budynku uczelni.

- Obowiązują wtedy wytyczne GIS, czyli np. grupy studenckie maksymalnie 8-osobowe, odległość co najmniej 1,5 m pomiędzy osobami i stanowiskami dydaktycznymi - mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka prasowa PL.

od 16 lat
Wideo

Dom drzewa w Miliczu. Nadleśnictwo Milicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski