Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Student informatyki na brak pracy nie narzeka

Redakcja
- Lublin to Eldorado dla absolwentów informatyki. Firmy o nich zabiegają. Zachęcają do podjęcia pracy różnymi benifitami - mówi Marta Wziątek, kierownik Biura Kariery KUL. Od września ubiegłego roku do sierpnia biuro dysponowało 565 ofertami pracy dla informatyków, głównie programistów. Co ciekawe wielu żaków znajduje pracę w branży IT jeszcze przed zakończeniem studiów. Na KUL-u to połowa studentów studiów magisterskich. Łączą oni naukę z pracą dzięki indywidualnemu tokowi studiów.

Uczelnia oferuje informatykę z takimi specjalnościami jak: programowanie i przetwarzanie informacji, grafika komputerowa oraz administrowanie sieciami komputerowymi.

Nowością w ofercie edukacyjnej w roku akademickim 2016/2017 będzie informatyka w języku angielskiem.

Podobnie wygląda sytuacja z zatrudnianiem żaków na pozostałych lubelskich uczelniach. Przykładowo na politechnice ok. 60 proc. studentów studiów stacjonarnych na kierunku informatyka i 80 proc. studiów niestacjonarnych pracuje już na trzecim roku.

- Rocznie nasze mury opuszcza ok. 180 absolwentów informatyki. To zdecydowanie za mało jak na potrzeby lubelskiego rynku IT. Często tylko jedna firma zgłasza chęć zatrudnienia 50-80 naszych absolwentów. Dlatego nasi studenci nie mają praktycznie żadnych problemów ze znalezieniem pracy jeszcze w trakcie nauki - mówi dr inż. Marek Miłosz, prodziekan ds. studenckich Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

Na tej uczelni studenci mogą wybierać spośród takich specjalności jak: technologie wytwarzania oprogramowania, eksploatacja systemów informatycznych, aplikacje internetowe, tworzenie aplikacji mobilnych. Poza tym kandydaci mogą podjąć naukę na kierunku edukacja techniczno-informatyczna, grafika komputerowa i multimedia w technice, biznesie i edukacji, technika w systemach bezpieczeństwa, elektronika z eksploatacją sieci komputerowych, informatyka z techniką. UMCS oferuje natomiast takie specjalności jak informatyka medyczna,  systemy sieciowe stacjonarne i mobilne, grafika komputerowa i animacje. Kształcą się tu także przyszli geoinformatycy.

Przyszli  informatycy uczą się  także na uczelniach prywatnych,

- Wpływają do nas liczne oferty pracy dla specjalistów branży IT. Wiele z nich dedykowanych jest programistom. Oferty te pochodzą zarówno od instytucji publicznych, jak i firm z całej Polski - zdradza Karolina Suszek z Centrum Rozwoju Kompetencji WSPiA w Lublinie. Studenci uszą się tu technologi mobilnych, zarządzania projektami informatycznymi i programowania.

Informatyków kształci także WSEI. Na rynek trafiają sepcjaliści od m.in.  tworzenia gier komputerowych, infromatyki medycznej i szpitalnej czy inżynierii oprogramowania.

 

Agata Wójcik
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski